Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 10. kolo

V úterý 2. dubna se odehrálo 10. kolo "17. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - M. Klus 1-0; K. Kubala - B. Buchta 0,5-0,5; M. Paseka - J. Pavlica 1-0; V. Vyvial - M. Saforek 1-0; L. Buchta - S. Sysala 1-0; D. Lička - K. Koval 1-0; D. Zmelty - M. Frank 1-0; T. Schenk - O. Matusík 0,5-0,5; J. Lavrišin - F. Buchta 1-0; T. Adamec - M. Boháč 1-0; J. Vaněk - P. Pravec 0,5-0,5; D. Žilinský - V. Buchtová 0-1; V. Jezerský - D. Gřundil 0,5-0,5; J. Osina - M. Pravec 1-0; P. Bužek - D. L. Růčka 1-0.

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Adam Frank, 2. místo Matyáš Paseka, 3. místo Bartoloměj Buchtamezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Denis Lička, u hráčů bez bonifikace vede Pavel Pravec.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 2. dubna 2019 bylo na pořadu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku předposlední kolo turnaje. V uplynulém týdnu se odehrálo ještě několik dohrávkových partií a již nyní je zřejmé, že se při účasti 35 hráčů dostaneme na druhý rekordní počet celkem odehraných partií, když po dnes odehraných 15 duelech téměř jistě přesáhneme 180 celkových odehraných partií. 10. kolo bylo výjimečné a statisticky zajímavé docílenými body podle barev figur. Ve velkém počtu přechozích kol dominovali vůdci černých. Toto kolo bylo nelítostným zúčtováním, když bílí dosáhli 10 vítězství oproti pouze jedinému bodu za vítězství černých, při čtyřech remízách.

Přejděme však k docíleným výsledkům:

Frank A.

Klus

1 - 0

 

Lavrišin

Buchta F.

1 - 0

Kubala

Buchta B.

1/2

 

Adamec

Boháč

1 - 0

Paseka

Pavlica

1 - 0

 

Vaněk

Pravec P.

1/2

Vyvial

Saforek

1 - 0

 

Žilinský

Buchtová

0 - 1

Buchta L.

Sysala

1 - 0

 

Jezerský

Gřundil

1/2

Lička

Koval

1 - 0

 

Osina

Pravec M.

1 - 0

Zmelty

Frank M.

1 - 0

 

Bužek

Růčka

1 - 0

Schenk

Matusík

1/2

 

Berka

 

1K

 

Minule jsme informovali o tom, že pětice účastníků jede příští týden reprezentovat Beskydskou šachovou školu na mezinárodní mládežnický turnaj do Francie, takže jsme výjimečně umožnili odehrát jejich duely mezi sebou, když současně všichni ve svých kategoriích bojují o některou z finančních cen.

Prakticky je již nyní rozhodnuto o pořadí pro rozdělení cen v nejvyšší kategorii, kde s jednou prohrou a dvěma nerozhodnými výsledky bude vítězem Adam Frank s bodovým náskokem před Matyášem Pasekou. Toho již nemohou bodově dostihnout Bartoloměj Buchta a Karel Kubala. Již druhou partii proti Bertíkovi pokazil druhý jmenovaný (opět vidlička v závěru partie se ztrátou figury). Partie sice skončila nerozhodně (se štěstím pro K. Kubalu), ale Bertík i díky těm vzájemným duelům bude mít lepší pomocné hodnocení a v předehrané partii posledního kola bodoval naplno.

Naprosto odlišná situace je ve skupině hráčů s jedním bonifikačním bodem. Zde získání některé z dalších 4 vypsaných cen bude asi podmíněno ziskem alespoň 7 bodů – a to stále ještě může docílit 7 hráčů! Skvělým dohrávkovým finišem se na aktuálně první místo probojoval Denis Lička. I ten vyjíždí do Francie, ale jeho předehrávka posledního kola skončila prohrou. Proto jej může přeskočit i nerozhodným výsledkem David Zmelty, který z této skupiny má nedostižitelně nejvyšší pomocné hodnocení. Také další 3 pronásledovatelé, ztrácející celý bod mají v této chvíli lepší pomocné hodnocení, takže případná jejich výhra je v posledním kole může rovněž ještě vynést před něj. Rozhodně v této skupině bude v posledním kole ještě hodně zajímavých duelů…

Neméně dramatické boje o konečné pořadí nabízí nejnižší skupina hráčů bez nasazovací bodové bonifikace. I zde je v boji o 4 vypsané ceny ještě stále 7 hráčů, když na některou z cen může teoreticky stačit i 5,5 bodů. Skupině vévodí Pavel Pravec a Jakub Vaněk, kteří se v tomto kole rozešli v partii smírně. Jelikož další pronásledovatelé mají nižní bodový zisk, tak je zcela jistě čeká v posledním kole odvetný duel. Hendikep má Jakub Vaněk, který s dohrávkami scházejících partií také hodně finišoval, ale jedna partie (a tím i možná bod) mu již do celkové bilance bude scházet – přesto útočí na umístění nejvyšší. Podobně tentokráte zaznamenala absenci Terezka Horková, která je stále ve hře o umístění oceněné některou z cen, ale dnešní potenciál možného bodového zisku jí může scházet…?

Do postupové tabulky jsou u hráčů bojujících o ceny poprvé doplněno i pomocné hodnocení, které se samozřejmě ještě změní o hodnotu FIDE ELO soupeřů v posledním kole.

S blížícím se koncem turnaje již nyní informujeme, že podzimní cyklus turnaje ve stejném hracím režimu je připravován zahajovacím 1.kolem na 10. září 2019, což již nyní berte jako pozvánku k účasti.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala