Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 10. kolo

V úterý 4 prosince bylo sehráno 10. kolo 16. ročníku "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - A. Frank 0,5-0,5; K. Kubala - P. Vysoglad 0-1; S. Sysala - P. Nováček 0,5-0,5; M. Saforek - J. Lepík 0,5-0,5; D. Mavrev - J. Pavlica 0-1; M. Klus - V. Vyvial 0,5-0,5; O. Matusík - B. Buchta 0,5-0,5; J. Lavrišin - D. Zmelty 1-0; M. Frank - T. Schenk 1-0; T. Adamec - D. Lička 1-0; P. Pravec - L. Buchta 0-1; V. Kaňák - K. Koval 0-1; I. Bebek - P. Bůžek 1-0; V. Buchtová - F. Buchta 0-1; J. Osina - M. Štěpán 0-1; M. Boháč - B. Mičová 1-0; B. Pavlok - V. Jezerský 0-1; M. Pravec - D. Gřundil 1-0; J. Vaněk - D. Žilinský 0,5-0,5.

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Petr Vysoglad, 3. místo Karel Kubala a Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Ondřej Matusík, u hráčů bez bonifikace vedou Michal Štěpán a Ferdinand Buchta.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 4. prosince 2018 bylo na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, předposlední kolo turnaje a mnohé otázky k závěrečnému pořadí hráčů v jednotlivých bonifikačních skupinách již byly odehranými partiemi zodpovězeny. Přesto zejména v boji o celkem 12 finančních cen zbývá k vyjasnění ještě několik otázek, na které nám dají odpovědi až duely závěrečného kola příští týden.

Jaké jsme v tomto kole zaznamenali výsledky?

Miča M.

Frank A.

1/2

 

Pravec P.

Buchta L.

0 : 1

Kubala

Vysoglad

0 : 1

 

Kaňák

Koval

0 : 1

Sysala

Nováček

1/2

 

Bebek

Bužek

1 : 0

Saforek

Lepík

1/2

 

Buchtová

Buchta F.

0 : 1

Mavrev

Pavlica

0 : 1

 

Osina

Štěpán

0 : 1

Matusík O.

Buchta B.

1/2

 

Boháč

Mičová

1 : 0

Lavrišin

Zmelty

1 : 0

 

Pavlok

Jezerský

0 : 1

Frank M.

Schenk

1 : 0

 

Pravec M.

Gřundil

1 : 0

Adamec

Lička

1 : 0

 

Vaněk

Žilinský

1/2

 

O zajímavé výsledky nebyla nouze. Osobně jsem poté, co jsem 2x prohrál se suverénem turnaje Markem Mičou, tak jsem mu přál, aby své tažení se 100 % bodovým ziskem dotáhnul do konce, protože by to byl asi neopakovatelný výsledek. Nechtěl tomu ale Adam Frank, který zdá se být dokonce v jedné fázi partie stál proti Markovi lépe. V závěru však musel obhajovat střelcovou koncovku se dvěma pěšci méně. Byla ale určitě remízová. Přesto v duchu turnaje hoši to hráli do vyčerpání všech možností, kde Marek se snažil obětmi pěšců dostat do aktivnějšího postavení svého krále – nepovedlo se a za remízu dali pozici až v situaci na šachovnici král proti králi – skláním poklonu nejen k předvedené hře, ale i k příkladné bojovnosti obou hráčů!

Neméně dramatický boj byl o druhé místo v absolutním pořadí. Posledních 6 kol se na této pozici držel Karel Kubala. Tentokráte se setkal v odvetě s Petrem Vysogladem. Bílými od počátku měl rozehranou aktivnější pozici a zejména Petrův král byl hodně obnažen. Při postupném přechodu do koncovky však došlo u K. Kubaly hned ke dvěma výpadkům koncentrace – ten první, po hrubce ve 32. tahu, znamenal přechod do horší věžovky, ale o 5 tahů později jej druhá hrubka připravila o celý bod. P.Vysoglad tak jen potvrdil skvělou formu posledních týdnů 4. bodem z posledních 4 kol v řadě se probojoval na samostatné druhé místo. Tito čtyři hráči si ale již jistě rozdělí první 4 ceny, když M.Miča je nyní s 2,5 bodovým náskokem již dávno vítězem. Zajímavý může být ještě boj o další pořadí, ale i kdyby se bodově na toto kvarteto dotáhnul Stanislav Sysala, tak vzhledem k pomocnému hodnocení (průměrné FIDE ELO soupeřů), již žádného z této čtveřice nepřeskočí.

K výraznému snížení počtu kandidátů na některou ze 4 cen došlo i ve skupině hráčů s 1 nasazovacím bodem. V nejdelší partii dne - Ondřej Matusík versus Baroloměj Buchta - se bojovalo o průběžné první místo a objektivně vzato Bartoloměj měl pozici vyhranou. Nedokázal však koncovku dámy proti pěšci dovést do vítězného konce, takže místo toho, aby Ondru na prvním místě vystřídal, tak po nerozhodném výsledku na něj stále ztrácí půl bodu. Těch aspirantů na některou ze 4 cen je již jen pět. Spolu s B. Buchtou mají 7 bodů ještě Milan Klus a Václav Vyvial a v případě výhry v posledním kole, může ještě nějakou cenu získat i Martin Frank.

I ve skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu se také již mnohé vyjasnilo. Vítězství si odnese někdo z duelu dvou lídrů, kteří by se měli utkat v odvetné partii – Ferdinand Buchta proti Michalu Štěpánovi. Střetli se již v prvním kole, kdy byl úspěšnější Ferdinand. Oba hráči však v posledních kolech předvádějí velmi kvalitní hru, takže o napínavost boje o první místo nebude nouze. Druhou dvojicí na boj o medailové pozice bude i duel dalších dvou hráčů, kteří mají 6 bodů – duel by měl být mezi Miroslavem Boháčem a Viktorií Buchtovou. I v této skupině je ještě jeden aspirant na některou z cen – Vít Jezerský, který samozřejmě s 5,5 body na kontě by musel v posledním kole zvítězit, ale ani to mu teoreticky negarantuje zisk ceny…

Od v úvodu jsem se nechal strhnout analýzou možností boje o ceny v jednotlivých skupinách, takže jsem vypustil obvyklé postřehy ze statistiky. Tentokráte v 19 duelech opět dominovali vůdci černých, i když jen těsně 6 : 7. Překvapující byl neobvykle vysoký počet nerozhodných výsledků, ale žádná z remíz nebyla taktická, natož pak z kategorie remíz „velmistrovských“. Již v tomto kole jsme se dostali na neuvěřitelných 203 odehraných partií a to ještě asi 20 jich přičteme z posledního kola – o výrazném tréninkovém přínosu těchto bojů nemůže být pochyb...

Na všechny nezodpovězené otázky turnaje dostaneme odpovědi již za týden v úterý 11. 11., kdy je na pořadu závěrečné kolo turnaje. Po skončení těchto partií bude i slavnostní vyhodnocení a předání cen – k tomu zveme i fanoušky šachové hry. Mohou se přijít podívat, nebo si třeba jen tak cvičně nějakou tu partičku zahrát…J

Pro všechny zájemce o šachovou hru můžeme oznámit, že zahájení 17. cyklu turnaje je již nyní stanoveno na úterý 8. ledna 2019, 17,30 hodin, kde také v tuto chvíli zveme nejen tradiční účastníky, ale i zájemce, kteří se dosud do naší soutěže nezapojili.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala