Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 10. kolo

V úterý 10. dubna pokračoval jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO již 10. kolem. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - M. Kuchař 0-1; J. Pavlica - K. Kubala 0-1; T. Adamec - A. Frank 0-1; M. Saforek - J. Lavrišin 0,5-0,5; D. Zmelty - S. Sysala 0-1; R. Krejčok - V. Vyvial 0,5-0,5; D. Lička - M. Frank 0-1; T. Krejčok - I. Bebek 1-0; M. Klus - B. Mičová 1-0; B. Buchta - O. Matusík 1-0; M. Boháč - B. Pavlok 1-0; T. Schenk - P. Bužek 1-0; V. Kaňák - J. Konečný 1-0; D. L. Růčka - M. Štěpán 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Matěj Kuchař, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Marek Miča, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Tomáš Adamec, u hráčů bez bonifikace vede David Zmelty.

Komentáře

Vážení přátelé,

v úterý 10. dubna 2018 bylo v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu předposlední kolo soutěže, takže za týden bude uzavřen již 15. cyklus této soutěže, která je provázena celou sérií statistických rekordů. Současně je jasné, že oproti minulému komentáři, kdy jsem ještě psal, že okruh hráčů potenciálně bojujících o 10 finančních cen je více nežli 20členný, výsledky předposledního kola tento počet výrazně zredukovaly, i když ještě stále je takto motivován veliký počet hráčů.

V boji o absolutní pořadí zůstali již jen 4 hráči, kteří bojují o 3 hlavní ceny. Matěj Kuchař potvrdil roli nasazené jedničky a černými zvítězil nad Markem Mičou. Přitom je jasné, že příště je čeká odveta, kde Matěj potřebuje zvítězit, aby měl jistotu prvního místa – a Marek také musí zabojovat, aby jej ještě ve finále nepřeskočil Adam Frank, který vítězstvím černými nad Tomášem Adamcem se bodově na Marka dotáhnul a při kompletní účasti hráčů v závěrečném kole by dostal bílými za soupeře Michala Saforka. Z této TOP skupiny má relativně nejklidnější budoucnost Karel Kubala, který již měl za soupeře všechny své konkurenty a po dnešním vítězství černými nad Jiřím Pavlicou má zřejmě 2. místo jisté…? Ze hry o medaile se nerozhodným výsledkem v partii proti Janu Lavrišinovi vyřadil Michal Saforek. Pro Jana Lavrišina je tento cyklus soutěže naopak asi velice zdařilý, když zatím uhrál 4,5 bodů z 10 partií, ale proti soupeřům v průměru o 227 ELO bodů silnějším!!

Jak to vypadá ve skupině hráčů s jedním nasazovacím bodem? Tomáš Adamec měl před tímto kolem zdánlivě komfortní náskok 1,5 bodů před svými konkurenty. Dostal se však do nejvyšších pater postupové tabulky - a jak bylo výše uvedeno v partii proti 4. nasazenému A. Frankovi, jehož ELO je o 380 bodů vyšší, se mu žádný zázrak nepodařil. Tím se samozřejmě k němu přiblížil „pelotón“ pronásledovatelů… S půlbodovým odstupem se k němu přiblížili Martin Fank, který v nejdelší partií 10. kola udolal Denise Ličku a se stejným odstupem jej pronásleduje také Pavlína Dudová. O další půlku bodu následují další 3 hráči, a jelikož se i zde rozdělují 3 ceny, tak zatím je ve hře o tyto ceny 7 hráčů! Z partií této skupiny se smírně rozešli Roman Krejčok s Václavem Vyvialem a Bartoloměj Buchta zvítězil nad Ondřejem Matusíkem.

„Hodně vysoko“ se dostal také David Zmelty, který měl rovněž před tímto kolem ve skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu 1,5 bodový náskok. Jeho bodový zisk ho však přivedl do duelu s 8. nasazeným Stanislavem Sysalou – a přestože nehrál vůbec špatně a měl jistý čas i lepší pozici, tak nakonec v tomto duelu svému soupeři podlehl. David z toho nemůže mít radost, ale na druhou stranu jeho přiblížení ke svým pronásledovatelům dává dramatický náboj partiím posledního kola, kde v této skupině jsou ve hře 4 finanční ceny a o ně teoreticky stále může bojovat 6 hráčů! Jedním z nejbližších pronásledovatelů se stal Miroslav Boháč, který po vítězství nad Bohuslavem Pavlokem má již na D. Zmeltyho jen půlbodovou ztrátu a stejný bodový zisk má i Lukáš Buchta. S bodovou ztrátou na lídra této skupiny jsou Barbora Mičová, která po úporném boji podlehla papírově mnohem silnějšímu Milanu Klusovi a se stejným bodovým odstupem je Tomáš Schenk po vítězství nad Přemkem Bužkem.

Dalším historickým unikátem je to, že se nám turnaj i v 10. kole rozrostl o další 2 hráče!! Již to, že v 5. kole do turnaje vstoupil David Lev Růčka a stihnul ještě odehrát plný počet partií, se zdálo být mimořádným. Volnost pravidel turnaje však přivedla „na zkušenou“ v předposledním kole další 2 hráče. Michal Štěpán již po dvakráte turnaj hrál a nyní při vstupu do turnaje zvítězil černými právě nad D. L. Růčkou. David navíc stačil odehrát ještě i další partii s Martinem Šugárkem, který se přišel podívat za svým kolegou a hned uhrál půl bodu, i když Martin měl jasně vyhranou pozici – přece jen si nedal pozor a vytvořil na šachovnici patovou pozici…J

Příští úterý (17.4.) je na pořadu již poslední kolo turnaje, kde možná bude v některých duelech rozhodovat nejen šachové umění, ale i pevná nervová soustava... J K tomu jsou zváni samozřejmě nejen účastníci turnaje, ale i případní zvědavci (myšleno diváci), kteří si však současně mohou zahrát volné partie a stát se tak součástí klubu přátel šachu…

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala