Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 10. kolo

V úterý 5. prosince bylo odehráno 10. kolo "14. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Kuchař - J. Lepík 1-0, M. Miča - M. Saforek 1-0, T. Adamec - T. Krejčok 0-1, S. Sysala - A. Frank 0-1, K. Kubala - M. Kaňák 1-0, J. Lavrišin - R. Krejčok 1-0, V. Kaňák - P. Dudová 0-1, I. Bebek - D. Lička 0-1, V. Vyvial - K. Koval 1-0, P. Pravec - P. Bužek 1-0.

Průběžné pořadí: 1místo Marek Miča, 2. místo Matěj Kuchař3. místAdam Frank.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 5. prosince 2017 se odehrálo předposlední kolo Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku a ke svým předfinálovým partiím přišlo 20 hráčů. Výsledek 6 : 4 pro bílé, bez jediné remízy hovoří sám za sebe, jaká je v turnaji bojová atmosféra a opravdu je o co bojovat až do posledního kola!

Samozřejmě hodně hráčů nyní může kalkulovat na dosažení umístění, které by znamenalo nějakou tu finanční cenu. Pro všechny však až do konce to bude současně i boj o celkový bodový výsledek – a tím i o korekce vlastního ELO. V obou zmíněných cílech dominují startující mládežníci – a protože většina z nich bude ve svých věkových kategoriích startovat v příštím roce i na mistrovství ČR jednotlivců, tak není pochyb o tom, že turnaj je pro ně skvělou přípravou!

Zatímco Matěj Kuchař i Marek Miča nadále hrají svoji extraligu, když opět naplno bodovali a svým pronásledovatelům se již vzdálili o 3 body, tak o další 2 ceny je ve hře stále ještě dalších 5 hráčů!! Méně „nabito“ je mezi hráči bez bodové bonifikace, kde o další 4 ceny již zřejmě soutěží jen 5 hráčů.

Pojďme však k výsledkům. Nejvýše nasazenou dvojicí byli Matěj Kuchař proti Jaroslavu Lepíkovi. Matěj získal ze zahájení poziční převahu, kterou nakonec přetavil v celý bod. Méně jasný byl konečný výsledek Marka Miče proti Michalu Saforkovi. Michal údajně vedl dokonce o tři pěšce a stál na výhru. Markovi již po několikáté se podařilo opět pozici zamotat a v situaci, kdy Michal již neměl materiální převahu a mohl koncovku minimálně remízovat, tak nepřesnou hrou partii ještě prohrál… Michal v tomto cyklu soutěže prokazuje životní formu a staví vítězné pozice, které však v závěru již po několikáté pokazil a místo celých bodů si zapisuje nuly…

Další duely jsem neměl moc čas sledovat, protože jako obvykle jsem si ve své partii vytvořil obtížnou pozici… V dalších nasazených dvojicích bodovali vůdci černých figur – bylo to v partiích Tomáše Adamce s Tobiášem Krejčokem, kde Tobiáš i při jedné scházející partii se již probojoval na dělené 3. místo! Tím druhým, dělícím se o výborné medailové postavení, je Adam Frank, který také černými přehrál Stanislava Sysalu.

A jsou zde partie ze středu tabulky. Karel Kubala by asi podzimní část přeboru vůbec neměl hrávat. Tentokráte dostal bílými velmi „lehký“ los proti Matyášovi Kaňákovi – rozdíl ELO je více, nežli 550 bodů!! Přesto Matyáš hrál rychle a dobře a ve 25. tahu dokonce získal celou figuru zdarma. Škoda, že se o 4 tahy později dopustil jediné a ještě větší chyby a partii nakonec po 74 tazích prohrál – o vůdci bílých figur by se však dalo napsat, že utrpěl další vítězství.

Jan Lavrišin vrátil v odvetě porážku Romanu Krejčokovi a zdá se, že jeho naopak podzim zastihnul v životní formě a ve skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu vede o bod a to ještě stále je ve hře i o hlavní ceny!

V dalších partiích slavili úspěch naši mládežníci proti seniorům – oba hráli černými a přesto si připisují další bodový zisk, ke svému již i tak velmi dobrému turnajovému výsledku. Byly to duely Vladimíra Kaňáka proti Pavlíně Dudové a Ivana Bebka proti Denisu Ličkovi.

V závěru turnaje se chytil Václav Vyvial, když porazil Karla Kovala, který naopak asi na tento turnaj nebude vzpomínat v dobrém… Do úplného výčtu již jen schází partie Pavla Pravce proti Přemkovi Bužkovi, kde celý bod si připisuje Pavel.

Co na závěr. Příští úterý je na pořadu poslední 11. kolo, které tak napíše tečku za 14. během tohoto turnaje a již nyní je připravován jarní turnaj, jehož první kolo je naplánováno na úterý 9. ledna 2018, tradičně od 17,30 hodin, kde již nyní čtenáře tohoto komentáře srdečně zvu – přijďte i vy mezi nás.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala