Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 10. kolo

10. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 6. listopadu. Zaznamenali jsme tyto výsledky: S. Sysala - M. Miča 0-1, D. Mavrev - K. Kubala 0-1, M. Saforek - K. Laurincová 0-1, I. Bebek - J. Lavrišin 0-1, V. Kaňák - K. Koval 0-1.

Po 9kole si nejlépe stojí: 1místo Marek Miča, 2. místo Kristýna Laurincová3. místDavid Mavrev.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 6. 12. 2016 se v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců, odehrálo již předposlední 10. kolo – a zdá se být, že o medailistech i o hráčích, kteří převezmou vypsané finanční ceny, je rozhodnuto.

Vůbec tento cyklus soutěže je v mnoha pohledech netradiční, protože pravidelně bývalo ještě i před posledním kolem mnoho adeptů na ceny. Také to, jak jsou nyní umístění nejvýše nasazení hráči, je také nezvyklé – a ještě by se dalo uvést dalších pár faktů o zvláštním průběhu turnaje.

Co nám však přineslo předposlední kolo? Předně totální debakl vůdců bílých figur, když skóre z odehraných 5 partií je 0 : 5!! A to zdaleka nebyly proti sobě nasazeny dvojice, kde by „černí“ byli jasnými favority. Na první šachovnici hrál bílými Stanislav Sysala proti Marku Mičovi. Byla to odvetná partie a Stanislav byl tím, kdo Markovi ve 2. kole dal okusit hořkost porážky. Nyní je však vidět, že Marek hraje poslední dobou ve velké pohodě a skvělé formě a již 5. bod v řadě za sebou ho opět posouvá blíže k celkovému vítězství v turnaji (!) – i když i to budeme hodnotit až opravdu po posledním kole.

Po minulé první prohře v turnaji Kristýna Laurincová tentokrát černými proti Michalu Saforkovi opět navázala na předchozí skvělé výsledky a vítězstvím se probojovala na samostatné druhé místo. Přestože to byla nejdelší partie kola, tak Kristýna již ve střední hře získala pěšce, kterého pak postupným tlakem zúročila v koncovce k zisku celého bodu. Michala jsem před několika koly chválil, že hraje v životní formě?? Tehdy to byla pravda, protože po 6. kole měl vynikajících 4,5 bodu. Současná černá řada 4 nul za sebou ho znovu svrhla zpět do středu tabulky, a jak byl dlouhou dobu adeptem na medailová místa, tak nyní se již ten sen definitivně rozplynul.

Zde je třeba zmínit i fakt, který patří do kategorie fair play a jen dokazuje, v jaké atmosféře se tento turnaj hraje. Kristýně totiž schází po předchozích absencích jedna partie a přestože měla 2x domluvenou dohrávku, tak z důvodu překážek na straně soupeře se dohrávka neuskutečnila. Podle pravidel turnaje již po 10. kole by se dohrávky neměly konat. Přesto zúčastnění hráči, kteří figurují na čelních místech postupové tabulky, odsouhlasili, že může realizovat dohrávku s Martinem Taušem, který také byl dlouhou dobu lídrem soutěže, ale nyní již 3x chyběl kvůli onemocnění. Osobně toto gesto zúčastněných hráčů vysoce hodnotím, protože postavili sportovní stránku soutěžení nad případné osobní zájmy a s touto dohrávkou dvou čelních hráčů jednohlasně souhlasili!!

Minule jsem také psal o skvělé formě Davida Mavreva, který měl řadu 6 partií bez prohry a tím se i dostal do skupiny hráčů bojujících o medailové pozice. Tentokrát však neměl dobrý den a v partii bílými proti Karlu Kubalovi neuspěl. Dá se říci, že již pokazil bílými zahájení, brzy ztratil pěšce, zůstal mu král ve středu šachovnice a vůdce černých partii zakončil krásnou kombinací (pro něho naopak to byla snad první vydařená partie v turnaji…).

Další dvojici svedl los k šachovnici v duelu Ivana Bebka proti Janu Lavrišinovi. I v této partii se podařilo vůdci černých figur získat pěšce již v rané střední hře a jeho figury se dostaly do velmi aktivního postavení. Podle toho dopadl i výsledek, který se podílel na 100 % skóre černých v tomto kole.

Před zahájením dnešního kola jsme měli milou příležitost pogratulovat našemu nejstaršímu členu oddílu – Karlu Kovalovi – k jeho 95. narozeninám!! A že mohou šachy někoho držet i v tomto věku ve skvělé duševní pohodě, dokázal i v partii černými proti Vladimíru Kaňákovi. A nebyla to partie lecjaká – K. Koval opět triumfoval skvělým kombinačním obratem, kdy ziskem materiálu o partii rozhodl. Také jeho reálně uhraných 6 bodů z 10 partií (z toho jen 2 prohry) zasluhuje nejvyšší projev uznání. Myslím, že i pro něj byla tato výhra nejlepším dárkem k narozeninám…?

Co říci na závěr? Příští úterý je na pořadu poslední kolo 12. cyklu této soutěže a je tedy i nejvyšší čas uvažovat o tom, co dále? Pro pořadatele této soutěže není nad čím uvažovat, takže opět po kolektivní diskusi zúčastněných hráčů bylo dohodnuto, že již 3. 1. 2017 se sejdeme na startu dalšího běhu soutěže, když k účastni jsou zvaní všichni přátelé šachu – ať již výkonnostní hráči, nebo jako mnoho současně zúčastněných i ti, pro které je tato hra jen opravdová záliba. Bezprostředně po ukončení dobíhajícího turnaje budou k dispozici i propozice včetně termínového kalendáře dalšího běhu na webových stránkách BŠŠ.

Pozvání k účasti na příští úterý platí i pro další zájemce nezapojené do turnaje, kteří si mohou přijít zahrát jen tak volné partie, k čemuž jsou všichni srdečně zváni.

Další informace a tabulky po 10. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala