Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 10. kolo

10. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 29. března. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Port J. - Štěpán P. 0,5-0,5, Kuchař M. - Kubala K. 0-1, Lavrišin J. - Saforek M. 0-1, Bebek I. - Kotouček J. 0-1, Koval K. - Kluz M. 1-0, Adamec T. - Vyvial V. 0-1.

Po 10. kole si nejlépe stojí: 1místo Patrik Štěpán, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Josef Port.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 29.3.2016 bylo v 11. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 10. kolo soutěže, a účast „pouze“ 12 hráčů byla zcela evidentně důsledkem včera skončených Turnajů šachových nadějí, když zejména S. Sysala a D. Mavrev, kteří stále vážně zasahují do bojů o medailové a současně i cenami ohodnocené pořadí si po turnaji dali oddych, protože příští úterý je na pořadu termín pro dohrávky a oba hráči se určitě budou snažit scházející partie dohnat v dohrávce…

O 4 ceny absolutního pořadí tak stále může reálně bojovat prvních 9 hráčů průběžného pořadí – samozřejmě musí k tomu dodat příslušný bodový zisk. Nejinak je tomu v boji o 3 ceny pro hráče bez nasazovacího koeficientu, kde při úspěšném bodovém využití všech dohrávek se 2 kola před koncem turnaje o ceny může stále ucházet 7 hráčů!! I to je nesporná výhoda zvoleného systému turnaje, kde až do posledního kola převážný počet hráčů má o co bojovat…!

Pojďme však k partiím proběhlého kola. Jako nejvýše nasazená dvojice nastoupili Patrik Štěpán v odvetě proti Josefu Portovi. Nedá se říci, že by partii ukončili „velmistrovskou remízou“, ale pro Patrika zřejmě s cílem absolutního vítězství to byla poslední partie proti soupeřům horní „čtyřky“ a Josef zase asi nechtěl pokoušet štěstí proti papírově silnějšímu soupeři. J. Port má navíc oproti Patrikovi potenciál bodového zisku ve dvou možných dohrávkách, kde při 100% úspěšnosti by se mohl dokonce prodrat na samostatné 1. místo – při jím předváděných výkonech to nemusí být nereálné… Z uvedeného je také zřejmé, že zatím bez porážky v turnaji má k celkovému vítězství nejlépe našlápnuto Patrik, ale Josef prozatímní 1,5 bodový handicap ještě může vymazat…

Druhou nasazenou dvojicí byli Kuchař Matěj bílými proti Karlu Kubalovi. Matěj jako vítěz podzimního cyklu soutěže nebude na tuto jarní část dobře vzpomínat, když tentokráte vešel K. Kubalovi do jemu známé varianty, kde bílý od počátku tahal za kratší konec a černý poměrně pohodlně bodoval. Vítěz partie se tak probojoval do trojice pronásledovatelů P. Štěpána, ale reálně může uvažovat jen o umístění na pozicích ohodnocených cenami – ne však o celkovém vítězství. Matěj s možnou jednou dohrávkou by pak musel 3x naplno bodovat, aby se mohl ucházet o některou z cen, ale i to nyní není zcela v jeho moci.

Dobrou formu potvrzuje Michal Saforek, který v odvetě černými proti Janu Lavrišinovi zvítězil a 2,5 bodů z posledních 3 partií ho vyneslo na 5. místo průběžného pořadí, když navíc i on má potenciál pro bodový zisk v jedné možné dohrávce. Partie nebyla jednoduchá a byla tou nejdelší v 10. kole, když Michalovi se i díky chybě soupeře podařilo získat pěšce a po převodu pozice do jezdcové koncovky a následně i koncovky pěšcové, si vytvořil vítěznou pozici, ve které soupeř nenacházel dobré odpoavědi a prohrál na čas.

Partie Ivana Bebka proti mnohem výše nasazenému Jiřímu Kotoučkovi nebyla jednoznačnou záležitostí. Rozdíl 300 ELO bodů se ale nakonec projevil a Jiří v partii zvítězil. Škoda, že Jiří neusiluje o dohrávky? Chybí mu 2 partie a při jejich vítězné realizaci by se dokonce posunul na samostatné 2 místo…

Nevím, zda se dá nazvat účast téměř 94 let starého účastníka Karla Kovala jeho životní formou. Dosti, že při Turnaji šachových nadějí jako pouze jeden ze dvou účastníků simultánky proti velmistru Igoru Stohlovi dosáhl na nerozhodný výsledek, ale nyní v partii proti Miroslavu Kluzovi opět bodoval krásným dušeným matem a 2,5 uhranými body z posledních3 partií (celkem již uhranými 6 body) se dostal na 6. místo absolutního pořadí a mezi hráči bez bodové bonifikace má před dalšími pronásledovateli dvoubodový náskok (i když někteří z nich mají možnost ten rozdíl snížit formou dohrávek).

Do úplného výčtu tak schází jen uvést odvetu v partii Tomáše Adamce, kterému černými oplatil porážku z 1. vzájemné partie Václav Vyvial. Oba jsou však nadále reálně ve hře o některou z cen.

Jak již bylo v úvodu zmíněno, tak příští úterý je na pořadu dohrávkový termín a zde opět připomenu, že do úterý 12.4., kdy je na pořadu předposlední 11. kolo je doba již jen necelých dvou týdnů na realizaci dohrávek scházejících partií. Pro korektnost vyhodnocení absolutního pořadí již poté není možné další partie dohrávat.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala