Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

V úterý 8. ledna odstartoval již 17. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: B. Buchta - A. Frank 0-1; K. Kubala - J. Pavlica 1-0, M. Klus - M. Paseka 0-1; M. Saforek - V. Vyvial 1-0; F. Buchta - S. Sysala 0-1; J. Lavrišin - M. Boháč 0,5-0,5; T. Adamec - L. Buchta 1-0; D. Lička - D. Zmelty 0-1; T. Schenk - M. Frank 0,5-0,5; K. Koval - P. Pravec 1-0; J. Vaněk - T. Horková 0-1; V. Buchtová - L. Berka 1-0; J. Vicher ml. - J. Osina 1-0; D. Gřundil - J. Vicher st. 1-0; D. L. Růčka - V. Jezerský 0-1; D. Žilinský - M. Pravec 0-1; D. Žilinský - P. Bužek 1-0.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

A je to opět tady! - v úterý 8. ledna 2019 byl odstartován již 17. cyklus Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku. Nový turnaj v prvním kole tak trochu kopíroval ten podzimní, když k partiím se dostavilo 33 hráčů (o jednoho méně) a zatím jsou přihlášeni ještě další 2 hráči. Aktuální zastoupení mají zde hráči 6 oddílů + malá skupinka neregistrovaných. V podzimním cyklu se do hry nakonec zapojilo v následujících kolech ještě dalších 10 hráčů, takže i nyní se dá očekávat, že počet startujících ani zdaleka není konečný. To vše ukazuje na rostoucí oblibu turnaje, protože ti, kteří již v soutěži hráli v minulosti, tak většina z nich se znovu vrací – a k tomu přibývají hráči noví. Uvidíme, zda znovu překonáme počet účastníků přes číslo 40…?

Vzhledem k takovému počtu hráčů a v zájmu vytvořit pro ty silnější hráče duely především se sobě rovnými soupeři, jsme opět zvolili osvědčené rozdělení turnaje do 3 skupin, které jsou odlišeny pomocnými nasazovacími koeficienty. Deset nejvýše nasazených hráčů (podle FIDE ELO) má pro nasazování +2 pomocné body. Střední skupinu s +1 pomocným bodem tvoří hráči s FELO nad 1300. Zbylé startovní pole je bez dodatečných bodů.

Co se týká síly turnaje, tak zatím trochu zaostává za podzimem, ale je to o tom, kolik a jakých hráčů se nám ještě do turnaje zapojí. Významným přínosem je fakt, že z těch, co startovali v podzimním cyklu, tak 6 z nich, kteří zatím FELO neměli, nyní jsou již na mezinárodní listině osobních koeficientů a tak nám posilují, zatím sice jen výkonově nižší část startovního pole. To je však skupina, která je odrazovým můstkem pro další výkonnostní úrovně, což se již i po zahájeném turnaji zcela jistě několika hráčům podaří…?

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulka, protože běžný standard všech souborů budu kompletovat až po 3. kole, kdy již bývá úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslování startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům.

 

V prvním kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Buchta B.

Frank A.

0 - 1

 

Schenk

Frank M.

1/2

Kubala

Pavlica

1 - 0

 

Koval

Pravec P.

1 - 0

Klus

Paseka

0 - 1

 

Vaněk

Horková

0 - 1

Saforek

Vyvial

1 - 0

 

Buchtová

Berka

1 - 0

Buchta F.

Sysala

0 - 1

 

Vicher ml,

Osina

1 - 0

Lavrišin

Boháč

1/2

 

Gřundil

Vicher st.

1 - 0

Adamec

Buchta L.

1 - 0

 

Růčka

Jezerský

0 - 1

Lička

Zmelty D.

0 - 1

 

Žilinský

Pravec M.

0 - 1

 

 

 

 

Žilinský

Bužek

1 - 0

 

Do turnaje se jako hráč zapojuje i pisatel těchto řádků. Jelikož s počtem účastníků roste náročnost organizace a soupeři jsou stále těžší, proto mimo prostý přehled výsledků komentuji jen obecné postřehy z turnaje.

Co nám tedy přineslo 1. kolo?  

Potěšitelná je tradičně vysoká bojovnost hráčů od prvního kola!! Hrálo se na 17 šachovnicích, když vůdci bílých zaznamenali jen mírnou převahu proti černým, v poměru bodového zisku 8 : 7, při dvou nerozhodných výsledcích. Při lichém počtu hráčů se „obětoval“ David Žilinský, že nastoupil k simultánní produkci na dvou šachovnicích. Něco podobného již udělal v podzimní části soutěže. Nyní se mu to zcela nevyplatilo, když ze dvou hraných partií vytěžil jen 1 bod L Přesto mu patří díky za to, že jsme nemuseli již v 1. kole vybrat někoho, kdo by sice odešel bodem v tabulce, ale jen s 1 kontumačním, aniž by si zahrál.

Zajímavé jsou výsledky hráčů výše nasazených. Zatímco v nejvyšší bonifikační skupině jednoznačně bodovali ti hráči s vyšším FELO (vím ale hned o dvou partiích, kde to tak nemuselo být L), tak ve střední skupině byl spíše opak pravdou, když postupová tabulka u těchto hráčů je téměř „převrácená“. Uvidíme, co přinese druhé kolo, neboť „ochranné“ nasazovací koeficienty reálně fungují jen jedno kolo. Nebo-li, již od druhého kola se začnou prolínat hráči jednotlivých bonifikačních skupin v duelech těch co ve vyšší skupině prohráli s těmi, kdo naopak v nižší bonifikační skupině byli úspěšní. I v tom je soutěž zajímavá a z podzimu víme, že počet těch, co se svým nižším FELO „hodně zlobili“ své výše nasazené protihráče, nebylo zrovna málo...? Zcela jistě i nyní se takoví objeví a dodají turnaji opět tu správnou bojovou atmosféru…J

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Nyní je pravý čas se do turnaje ještě zapojit. Podle dosavadních zkušeností se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě o 5 až 8 hráčů zvýší? Zde znovu upozorňuji, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO (jak jsem již zmínil, tak po podzimním turnaji se takto „povýšilo“ hned 6 hráčů) nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala