Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

V úterý 11. září odstartoval již 16. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - M. Saforek 1-0, S. Sysala - A. Frank 0-1, P. Vysoglad - J. Pavlica 1-0, M. Klus - K. Kubala 0,5-0,5, J. Lepík - J. Lavrišin 0-1, D. Lička - V. Vyvial 0-1, T. Schenk - L. Buchta 0-1, D. Zmelty - T. Adamec 1-0, M. Frank - B. Buchta 0-1, A. Vrátný - K. Koval 0-1, O. Matusík - J. Konečný 0-1, M. Pravec - I. Bebek 1-0, J. Matusík - B. Mičová 1-0, P. Bužek - V. Buchtová 0-1, V. Jezerský - M. Boháč 0-1, M. Štěpán - F. Buchta 0-1, J. Osina - B. Pavlok 0-1.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

A je to opět tady! - v úterý 11. září 2018 byl odstartován 16. cyklus Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraný současně jako okresní přebor jednotlivců. Již na startu minulých dvou turnajů jsem psal o nových statistických rekordech a je faktem, že s navyšujícím se pořadovým číslem konání turnaje raketově roste počet účastníků a zvolna narůstá i síla zapojených hráčů. Předběžně se do turnaje přihlásilo již 37 osob ze 7 oddílů a k 1. kolu nastoupilo dosud nevídaných 34 hráčů! To vše ukazuje na rostoucí oblibu turnaje, protože ti, kteří již v soutěži hráli v minulosti, tak většina z nich se znovu vrací – a k tomu přibývají hráči noví.

Vzhledem k takovému počtu hráčů a v zájmu vytvořit pro ty silnější hráče duely především se sobě rovnými soupeři, jsme opět zvolili rozdělení turnaje do 3 skupin, které jsou odlišeny pomocnými nasazovacími koeficienty. Deset nejvýše nasazených hráčů (podle FIDE ELO) má pro nasazování +2 pomocné body a střední skupina +1 bod.

V jarní části jsem komentoval vznik nového a sympatického fenoménu soutěže, když se nám ve větším počtu zapojily do soutěže dvojice rodič + dítě, nebo sourozenci – zdá se být, že tak vznikla nová tradice, protože již nyní máme v turnaji těchto „tandemů“ pět a možná ještě nějaká dvojice přibude?? Pro ty mladší z dvojice je to velice motivující a navíc i následné probírání vzájemných partií je velice atraktivní tréninkovou formou.

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulka, protože běžný standard všech souborů se dokompletuje až po 3. kole, kdy již bývá úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslování startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům.

 

V prvním kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Miča

Saforek

1 : 0

 

Vrátný

Koval

0 : 1

Sysala

Frank A.

0 : 1

 

Matusík O.

Konečný

0 : 1

Vysoglad

Pavlica

1 : 0

 

Pravec M.

Bebek

1 : 0

Klus

Kubala

1/2

 

Matusík J.

Mičová B.

1 : 0

Lepík

Lavrišin

0 : 1

 

Bužek

Buchtová

0 : 1

Lička

Vyvial

0 : 1

 

Jezerský

Boháč

0 : 1

Schenk

Buchta L.

0 : 1

 

Štěpán

Buchta F.

0 : 1

Zmelty

Adamec

1 : 0

 

Osina

Pavlok

0 : 1

Frank M.

Buchta B.

0 : 1

 

 

 

 

 

Do turnaje se jako hráč zapojuje i pisatel těchto řádků. Jelikož ale s počtem účastníků roste náročnost organizace a soupeři jsou stále těžší, nebudu již schopen komentovat průběhy partií, jak jsem to dělával v minulosti a většinou zůstanu jen u prostého přehledu výsledků. Pojďme však ke zhodnocení prvního kola.  

Potěšitelná je tradičně vysoká bojovnost hráčů od prvního kola!! Hrálo se na 17 šachovnicích a teoretickou remízou skončila jediná z nich v nejdelší partii kola Milan Klus – Karel Kubala. Ostatních 16 partií skončilo rezultativně s neočekávanou převahou vůdců černých figur, když a úspěšnost černí versus bílí byla 11 : 5! První 3 nejvýše nasazení favorité nezaváhali a naplno bodovali. Čtvrtou byla ta remízová, kde Kubala zřejmě měl na šachovnici výhru, ale po 3 hodinách hry se dopustil nepřesnosti, která jeho soupeři umožnila zachránit půlku bodu. Ještě hůře dopadl Jaroslav Lepík, který proti Janu Lavrišinovi hrál násilně na výhru a dopadlo to přesně opačně, se ztrátou celého bodu. Těch „papírově“ překvapivých výsledků však byla celá řada, což se dá vyčíst i z tabulky v příloze – a je jen dobře, že se to „mele“ od prvního kola…

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Nyní je pravý čas se do turnaje ještě zapojit. Podle dosavadních zkušeností se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě o 4 až 6 hráčů zvýší a tím bychom také překročily další pomyslnou metu 40 zapojených hráčů. Zde znovu upozorňuji, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné) a navíc jsou v rozpisu soutěže 3 dohrávkové termíny! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO (po jarní soutěži toho dosáhli hned 3 hráči) nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala