Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

1. kolem započal v úterý 9. ledna jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - M. Miča 0-1, K. Kubala - M. Saforek 1-0, M. Boháč - S. Sysala 0-1, K. Koval - T. Adamec 1-0, P. Dudová - J. Lavrišin 0-1, V. Vyvial - M. Frank 1-0, J. Konečný - B. Buchta 0-1, D. Lička - B. Pavlok 1-0, D. Zmelty - V. Kaňák 1-0, I. Bebek - L. Buchta 0-1, J. Matusík - O. Matusík 1-0, A. Vrátný - P. Bužek 0-1.

 
Po 1kole se o 1místo dělí Marek Miča, Karel Kubala a Stanislav Sysala.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Tak je to opět tady! - a v úterý 9.ledna 2018 byl odstartován již 15. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku. K 1. kolu se sešlo znovu rekordních 24 hráčů ze 3 oddílů!! Když se podíváme do historie, tak v podzimním cyklu to sice bylo také tehdy rekordních 19 hráčů, ale v těch předchozích jsme se pohybovali s účastí nejčastěji od 12 do 16 osob. Ta historie také dokladuje, že  během dalších kol se ještě postupně zapojilo dalších 4 až 9 hráčů – takže já osobně jsem velmi zvědav, zda se k prognózované třicítce startujících dostaneme? Velkým pozitivem jsou na startu nové tváře, kterých je tentokráte 9!!

Vzhledem k takovému počtu hráčů a v zájmu vytvořit pro ty silnější hráče duely především se sobě rovnými soupeři, jsme tentokráte zvolili rozdělení turnaje do 3 skupin, které jsou odlišeny pomocnými nasazovacími koeficienty. Horní třetina má pro nasazování +2 pomocné body a střední třetina +1 bod. To sice zpočátku trochu zkreslí stav pořadí v tabulce, zejména proto, že řada hráčů pak dohání scházející partie dohrávkami, ale z hlediska herního je to jedna z největších výhod soutěže, protože od prvního kola proti sobě svádí hráče odpovídající výkonnosti.

V příloze jsou samozřejmě i tabulky, které však jsou zatím jen „provizorní“, protože běžný standard všech souborů se dokompletuje až po 4. kole, kdy již bývá úplné i startovní pole hráčů.

Pojďme však k výsledkům. Potěšitelná je vysoká bojovnost hráčů od prvního kola!! Hrálo se na 12 šachovnicích a ani jedna partie neskončila remízou a úspěšnost černí versus bílí byla 6 : 6! Novým a velice sympatickým fenoménem turnaje se stává účast dvojice rodič + dítě. Nyní jich máme v soutěži již 4 a možná ještě nějaká dvojice přibude?? Pro ty mladší z dvojice je to velice motivující a navíc i následné probírání vzájemných partií je velice atraktivní tréninkovou formou.

Jelikož jsem hrál jako tradičně nejdelší partii dne J, tak jsem si mohl dovolit jen okrajově sledovat další duely. Nejvýše nasazenou dvojicí byli Adam Frank proti tradičnímu soupeři a vítězi podzimního přeboru Marku Mičovi. Adam ze zahájení vyšel jasně lépe – ale Markova síla je ve schopnosti vyklouznout z jakékoli špatné pozice. Získal 2 figury za věž a nakonec i celou partii. Druhá dvojice Karel Kubala versus Michal Saforek je již také tradiční a boj nakonec i skončil v tomto případě téměř tradičním vítězstvím Karla. Nebyla to však vůbec snadná bitva v této nejdelší partii večera a samotný výsledek byl až do konce na vážkách…

Vzhledem k absenci několika výše nasazených hráčů již na 3. šachovnici došlo k duelu mezi Miroslavem Boháčem, který si turnaj přišel zahrát jako neregistrovaný hráč po 4 letech a los neměl věru snadný, když za soupeře obdržel (zatím) 7. nasazeného Stanislava Sysalu. Přestože bílý statečně vzdoroval, Stanislav jej v pokročilejší fázi partie připravil o kvalitu a partii také dovedl do vítězného konce. Další podle ELO vyrovnanou dvojicí byla partie mezi Karlem Kovalem, který se letos dožije 97 let! a Tomášem Adamcem. Solidní hrou a pevnou výstavbou získal Karel nejprve pěšce – a později tuto malou převahu dokázal vystupňovat a naplno bodovat. Těžký souboj svedli také naše šachová naděje Pavlína Dudová bílými proti dalšímu hráči z „dříve narozených“ – Janu Lavrišinovi. Byla to také jedna z nejdelších partií a materiálově dlouho vyrovnaná. Jan však ve střední hře získal pěšce i poziční převahu a partii po úporném boji dovedl i do vítězného konce. Další podle ELO velice vyrovnanou dvojicí byli Václav Vyvial bílými proti Martinu Frankovi. I zde se vedl urputný a vyrovnaný boj – celý bod si tentokrát nakonec odnesl Václav.

Nejkratší partií dne byl duel dvou nováčků v soutěži. Jakub Konečný bílými po hrubé chybě celkem rychle podlehl našemu dalšímu talentu Bartoloměji Buchtovi. Podobně úspěšně si vedl i další náš talent a úspěšný účastník již podzimního cyklu soutěže Denis Lička. Oficiálně sice zvítězil na čas v partii proti Bohuslavu Pavlokovi – ale bylo to asi tím, že před soupeře stavěl stále těžce řešitelné problémy, které časově nezvládnul. I přes výhru na čas, pozici měl již vyhranou…

Další výsledky již jen ve zkratce. Další nováček turnaje David Zmelty bodoval proti Vladimíru Kaňákovi a Ivan Bebek podlehnul Lukáši Buchtovi. Losování počítačem vytvořilo i rodinnou dvojici, kde tentokráte byl úspěšnější otec Jiří Matusík v partii proti vlastnímu synovi Ondřejovi – bojovalo se naplno a myslím, že to nebude dlouho trvat, kdy mu to Ondřej vrátí…? Další nová tvář turnaje Aleš Vrátný hrál dlouho vyrovnaně s Přemyslem Bužkem. Poté však někde prohospodařil celou figuru a to ho stálo i celý bod.

Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní pravý čas se do turnaje ještě zapojit. Znovu upozorňuji, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné) a navíc jsou v rozpisu soutěže 4 dohrávkové termíny!

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO (zatím pokaždé někdo ze startujících bez FIDE ELO toho docílil) nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

Jak jsem zmínil výše, podle dosavadní statistiky se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě o 4 až 6 hráčů zvýší…? Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala