Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

V úterý 12. září odstartoval již 14. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - S. Sysala 1-0, M. Saforek - A. Frank 0,5-0,5, J. Lepík - T. Krejčok 1-0, K. Koval - K. Zemková 0-1, R. Krejčok - J. Lavrišin 1-0, T. Adamec - I. Bebek 1-0, M. Frank - A. Zemek 1-0, A. Kawulok - A. Garčic 0-1, P. Pravec - P. Dudová 0-1

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete v příloze.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Tak je to opět tady! - a v úterý 12 .září 2017 byl odstartován již 14. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku. K 1. kolu se sešlo rekordních 19 hráčů z 5 oddílů!! Když se podíváme do historie, tak na jaře u 13. cyklu soutěže to bylo u prvního kola 12 hráčů a nakonec se do turnaje zapojilo 21, dá se tak očekávat, že jsme opravdu před absolutně rekordní účastí v soutěži. Také dřívější podzimní turnaje měly v pětileté historii 4x na startu zahajovacího kola pouze 12 hráčů a jen na podzim 2015 to bylo hezkých 16. Dalším pozitivem je, že se na startu objevily další 4 nové tváře!

Protože v minulých turnajích se běžně až do 5. kola k nám přidávali další hráči, tak se dá optimisticky očekávat, že poprvé překonáme počet 25 startujících – a to by bylo opravdu skvělé...

Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní pravý čas se do turnaje ještě zapojit. Zde je nutné zopakovat, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné) a navíc jsou v rozpisu soutěže 3 dohrávkové termíny!

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO (zatím pokaždé někdo ze startujících bez FIDE ELO toho docílil) nebo své stávající zlepšit, či se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Pro zajištění kvality odehraných partií účastníků jsou podle ELO hráči horní poloviny startovní listiny zvýhodnění pro losování přídavným nasazovacím jednobodovým koeficientem, aby se docílilo nalosování co „nejkvalitnějších“ soupeřů. Navíc dvoukolová forma soutěže umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur), což opět zvyšuje těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

V prvním kole se tedy odehrálo 9 partií!, když pouze jediná partie skončila nerozhodný výsledkem. To však historicky provází tento turnaj, že je nelítostně bojovný – a remízy se zde „nenosí“ – když, tak až po tuhém boji…

Průběh partií nemohu okomentovat, protože sám jsem v prvním kole absentoval. Nicméně v duelu Marek Miča – Stanislav Sysala si náš přední talent zajistil bílými první bod do tabulky. To se již nedá říci o dalším mládežnickém talentovi Adamu Frankovi, který tentokráte černými dosáhnul jen na půlku bodu v partii proti Michalu Saforkovi. Další Tobiáš Krejčok se musel černými dokonce smířit v partii proti Jaromíru Lepíkovi s tím, že tentokráte jeho starší soupeř si z duelu odnesl plný bodový zisk. Takže již jen tyto 3 první výsledky naznačují, že se můžeme těšit na velice zajímavý průběh turnaje.  Další výsledky již jen vyjmenuji: Karel Koval – Klára Zemková (0-1), Roman Krejčok – Jan Lavrišin (1-0), Tomáš Adamec – Ivan Bebek (1-0), Martin Frank – A. Zemek (1-0), Aleš Kawulok – Antonín Garčic (0-1) a Pavel Pravec – Pavlína Dudová (0-1). Při lichém počtu účastníků pak v prvním kole připadl kontumační bod Přemyslu Bužkovi.

Jak jsem zmínil výše, tak podle dosavadní statistiky se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě o 4 až 6 hráčů zvýší…? Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala