Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

1. kolem započal v úterý 3. ledna jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - M. Saforek 1-0, J. Lavrišin - R. Berezjuk 0-1, D. Mavrev - V. Vyvial 1-0, M. Kornel - I. Bebek 0-1, V. Kaňák - T. Kornel 0-1, J. Stachovič - Z. Tauš 1-0.

Po 1kole si nejlépe stojí: 1místo Karel Kubala, 2. místo Rostislav Berezjuk3. místDavid Mavrev.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Tak je to opět tady! - v úterý 3. 1. 2017 byl odstartován již 13. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku. K 1. kolu se sešlo tradičních 13 hráčů ze 4 oddílů (zatím vždy to 13 až 14) a pozitivem je, že se objevily na startu 4 nové tváře! Pro nemoc se tentokráte omluvili hned 3 hráči, takže s nimi se již dostáváme na počet 16 účastníků, což byl celkový počet podzimní části soutěže. Protože v minulých turnajích se běžně až do 5. kola k nám přidávali další hráči, tak se dá očekávat, že bychom se ke dvacítce účastníků mohli dostat... Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní pravý čas se do turnaje ještě zapojit. Již zde je nutné zopakovat, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partii dodatečně odehrát, i když to není povinné a navíc jsou v rozpisu soutěže 3 dohrávkové termíny!

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO (zatím pokaždé někdo ze startujících bez FIDE ELO toho docílil) nebo své stávající zlepšit, nebo se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Pro zajištění kvality odehraných partií účastníků jsou podle ELO hráči horní poloviny startovní listiny zvýhodnění pro losování přídavným nasazovacím jednobodovým koeficientem, aby se docílilo nalosování co „nejkvalitnějších“ soupeřů. Navíc forma soutěže umožňuje 2x partie dvou hráčů proti sobě během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur), což zvyšuje těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

V 1. kole se tedy odehrálo 6 partií, když 3 nejvýše nasazení žádné překvapení nepřipustili a naplno bodovali. Zatím nejvýše nasazený Karel Kubala se utkal po roce s Michalem Saforkem a v nejdelší partii kola nakonec výše nasazený si zapisuje první bod do tabulky. Zdaleka lacino nedal svoji kůži Jan Lavrišin proti „nováčkovi“ soutěže Rostislavu Berezjukovi. Přesto Rostislav v závěru partie pěkným kombinačním obratem proměnil poziční výhodu v celý bod. Nejsnadnější práci měl zřejmě 3. nasazený David Mavrev proti Václavu Vyvialovi, když chybou soupeře získal ve střední hře lehkou figuru a tím již bylo o partii rozhodnuto.

Zatímco z horní skupiny hráčů bodovali naplno výše nasazení, tak mezi hráči, kteří zatím vytvořili skupinu hráčů bez bodové bonifikace, byla situace zcela jiná. Do turnaje nastoupili hned 3 hráči bez osobního koeficientu – a hned na úvod uhráli 2 body a ani ta prohraná nebyla tak jednoznačná. Tu prohru zaznamenal Matěj Kornel v partii s Ivanem Bebkem, když rozhodla chyba ve střední hře. Naopak jeho bratr Tomáš Kornel si pozornou hrou poradil s Vladimírem Kaňákem, který mu k bodu dopomohl tak trochu svojí nepřesností – ale to už tak v šachových partiích bývá. Tím třetím úspěšným z nových účastníků byl Jiří Stachovič, který se střetl s benjamínkem turnaje Zdeňkem Taušem. Ani on to neměl snadné, ale poziční převahu a aktivitu proměnil v zisk pěšce a přechodem do koncovky partii také dovedl do vítězného konce.

Jak jsem zmínil výše, tak podle dosavadní statistiky se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě o 4 až 5 hráčů zvýší…? Ještě jednou si tedy dovoluji tímto znovu pozvat další zájemce k účasti na turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů, když dosud pokaždé byli do soutěže zapojeni šachisté 4 až 6 různých oddílů.

 

Další informace a tabulku po 1. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala