Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 1. kolo

V úterý 12. ledna odstartoval již 11. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Sysala S. - Štěpán P. 0-1, Kubala K. - Saforek M. 1-0, Lavrišin J. - Port J. 0-1, Vyvial V. - Kaňák V. 1-0, Kluz M. - Adamec T. 1-0, Bebek I. - Pravec P. 1-0, Saforek M. - Štěpán M. 1-0.

Na čele tabulky se po 1. kole usadili Patrik Štěpán, Karel Kubala a Josef Port.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Tak je to opět tady! - a v úterý 12.1.2016 byl odstartován již 11. cyklus přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku. K 1. kolu sešlo tradičních 13 hráčů ze 4 oddílů (zatím vždy 12 až 14) a pozitivem je, že se objevili hned 3 hráči s ELO blízkým 2000 bodů, když podle předběžného vyjádření ještě nejméně 2 další se do soutěže zapojí. Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní pravý čas se do turnaje ještě zapojit, a zřejmě se opět dostaneme nad 20 hráčů v turnaji. Již zde je nutné zopakovat, že absence při zahajovacím kole není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partii dodatečně odehrát, i když to není povinné!

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO (zatím pokaždé někdo ze startujících bez FIDE ELO toho docílil) nebo své stávající zlepšit, nebo se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Pro zajištění kvality odehraných partií účastníků jsou podle ELO hráči horní poloviny startovní listiny zvýhodnění pro losování přídavným nasazovacím jednobodovým koeficientem, aby se docílilo nalosování co „nejkvalitnějších“ soupeřů. Navíc forma soutěže umožňuje nalosování dvou hráčů během turnaje proti sobě 2x (vždy s opačnými barvami figur), což zvyšuje těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

V 1. kole se tedy odehrálo 7 partií, když 3 nejvýše nasazení žádné překvapení nepřipustili a naplno bodovali. Trochu problém s plným bodovým ziskem měl nejvýše nasazený Patrik Štěpán s černými proti Stanislavu Sysalovi, kde jeho soupeř až dlouho do koncovky měl minimálně na remízu – ale nepovedlo se … Karel Kubala v miniaturce zdolal Michala Saforka a také partie Jana Lavrišina proti Josefovi Portovi dopadla jednoznačně ve prospěch favorita.

Ve startovním poli dolní poloviny hráčů došlo jen k jednomu prohození výsledku oproti nasazení hráčů podle ELO a to v partii Miroslava Kluze proti Tomáši Adamcovi, kde prvně jmenovaný bílými po velmi bojovné partii zvítězil. Další 2 partie Václav Vyvial - Vladimír Kaňák 1:0 a Ivan Bebek – Pavel Pravec 1:0 skončili ve prospěch výše nasazených hráčů. Do úplného výčtu schází ještě uvést partii Michal Saforek – Michal Štěpán 1:0.  

Podle dosavadní statistiky se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě o 5 až 10 hráčů zvýší…? Ještě jednou si tedy dovoluji tímto znovu pozvat další zájemce k účasti na turnaji, který je zcela nenáročný jak časově i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů, když dosud pokaždé byli do soutěže zapojeni šachisté 4 až 6 různých oddílů.

Další informace a tabulku po 1. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala