Otevřený šachový turnaj - závěrečný komentář

19. Otevřený šachový turnaj byl bohužel ze známých důvodů ukončen již po 8. kole, přesto našel "motor" turnaje, Karel Kubala, celou řadu skutečností, které vypíchl ve svém tradičním závěrečném komentáři.

Přes komplikovanou situaci věří organizátoři turnaje, že se v září všichni sejdeme na jubilejním 20. cyklu oblíbeného šachového podniku.

Vážení přátelé šachové hry.

Jako po každém ukončení turnaje, tak i tentokrát připojuji „ohlédnutí“ za 19. cyklem Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku, který ze známých důvodů nebyl zcela dohrán L. Nakonec se uskutečnilo jen odehrání osmi kol místo plánovaných 11 a i když byl z důvodů karantény zrušen i poslední dohrávkový termín, tak se uskutečnilo 114 šachových duelů. K rekordním číslům to má daleko, ale ještě na jaře 2017 by to byl rekordní údaj…

I když před 2 roky bych psal o skvělé účasti, tak pohledem na historii předchozích čtyř cyklů byl ten právě komentovaný počtem startujících nejslabší. Přesto účast 32 hráčů je skvělá. Horší to bylo s hráčskou úrovní, protože nám „vypadlo“ z účasti hned 5 hráčů, kteří byli v předchozích cyklech v elitní desítce.  Zde je radostné, že i daný turnaj pomohl k výraznému výkonnostnímu růstu našim dvěma talentům – Marku Mičovi – novopečený dorostenecký a juniorský mistr ČR a Adamu Frankovi, který se stal před měsícem mistrem ČR do 16 let!! Oba totiž byli pravidelnými účastníky soutěže, ale již před zahájením turnaje figurovali na FIDE ELO listině s osobními koeficienty nad 2200, což při našem hracím tempu jim již nedovolovalo v turnaji startovat. Další dva hráči (dříve narození) vynechali tento cyklus ze zdravotních důvodů a jeden z důvodů osobních. O tom, že se bude konat podzimní 20. turnaj v tuto chvíli nepochybuji – a je zřejmé, že nám dorůstá celá řada nových talentů, jejichž výkonnostní růst je rovněž raketový, což jistě sílu turnaje vrátí zpět na vyšší úroveň.

Ve výchozí startovní listině vyčníval nejvýše nasazený Karel Kubala, který se sice nakonec stal vítězem, ale hned 2x musel sklonit krále v partiích s Bartolomějem Buchtou, který je našim dalším nadějným talentem! Není proto divu, že i když Bertík vlastně odehrál jen 7 partií, tak se již počtvrté stal rekordmanem z pohledu nárůstu svého FELO v našem turnaji. Dosažené výsledky mu vynesly +85 FELO bodů!! Z posledních 5 turnajů byl právě on již 4x rekordmanem v této statistice a jen za ty 4 starty si připsal celkově + 383 FELO bodů!!!

Samozřejmě mládežníci v tomto hodnocení mají velkou výhodu, že mají dvojnásobný rozvojový koeficient, tudíž ty jejich nárůsty jsou více, nežli dynamické. Z výsledků se zdá být, že konečným rekordmanem se mohl stát podruhé Jaromír Osina, ale ten byl prvním hráčem postižený karanténou, takže svých +72 FELO bodů si připíše jen ze 6 odehraných partií! Trojici nejúspěšnějších doplňuje Jakub Vaněk se ziskem + 66 FELO bodů, když i on má ten nárůst jen ze 7 odehraných partií.

Z pohledu tohoto hodnocení je nutné doplnit i nejúspěšnějšího hráče z pole těch dříve narozených – a jak jsem již uvedl výše, tak jejich nárůsty jsou matematicky poloviční oproti těm mládežníkům. Jasným premiantem je pro tento turnaj Tomáš Adamec s přírůstkem +37 FELO bodů (vlastně v porovnání s mládežníky to odpovídá nárůstu +74!). Jako 10. nasazený skončil na 4. místě – a opravdu bylo vidět, že svou hru výrazně zlepšil a jeho umístění je pro něj zcela jistě osobním úspěchem, možná životním?

Umístění a bodové zisky jednotlivců jsem již patřičně okomentoval při zveřejnění konečné tabulky a pořadí, takže zájemci je mohou zpětně nalézt na webových stránkách BŠŠ.

Pro mnohé hráče je jistě škoda, že už nestihli odehrát dohrávkami scházející partie a duely hráčů v posledních 3 kolech by zcela jistě byly nadmíru zajímavé, neboť se již mělo konat nasazování jen proti soupeřům ze stejné bonifikační skupiny a určitě by i konečné pořadí na některých místech bylo ještě jiné…? Nastalou situace, kterou můžeme nazvat „vyšší mocí“, jsme ani nezavinili a ani nemohli ovlivnit. A jelikož asi nikdo netaktizoval svojí hrou na výsledek, tak po předchozím regulérním nasazování musíme pořadí po 8 kolech vzít takové, jaké nakonec bylo.

Jsem přesvědčen, že do prázdnin se situace v naší zemi znormalizuje a pravidelné množství letních turnajů využijí i naši hráči – a zejména od mládežníků očekávám, že to jejich FELO poskočí o několik desítek nebo i stovek bodů, takže v září, až se setkáme u 20. cyklu tohoto turnaje, budou naši talenti opět vévodit startovní listině?

Za korektní a velmi bojové vedení partií ve všech kolech turnaje děkuje hlavní organizátor soutěže a těší se na opětovné setkání s hojným počtem hráčů za šachovnicemi u příštího cyklu turnaje.