Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 9. kola

V úterý 22. března bylo odehráno 9. kolo 22. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Vašínek - S. Sysala 1:0; V. Buchtová - D. Zmelty 1:0; J. Osina - V. Vyvial 1:0; T. Horková - M. Klus 1:0; M. Štěpán - T. Adamec 1:0; J. Lavrišin - T. Schenk 0,5:0,5; Lud. Lacková - J. Martikán 1:0; Č. Kalus - M. Boháč 0,5:0,5.

Průběžné pořadí: 1. místo Martin Vašínek, 2. místo Karel Kubala3. místo Viktorie Buchtová,  u hráčů bez bonifikace vede Viktorie Buchtová.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 22.3.2022 se uskutečnilo 9. kolo 22. cyklu Otevřeného šachového turnaje. Nezadržitelně se tak blíží závěr turnaje, když máme před sebou již jen poslední dohrávkový termín a poslední 2 kola budou  hraná již ve dvou samostatných skupinách podle výše pomocných nasazovacích koeficientů. Opakovaně upozorňuji všechny účastníky turnaje, kterým nějaká partie chybí, že dohrávky partií jsou možné jen do zahájení předposledního (tedy 10.) kola – tedy do 4.dubna. Mnoho hráčů již přišlo na to, že není třeba čekat na dohrávkový termín a domlouvají si své dohrávkové partie i v jiném vzájemně vyhovujícím termínu.

 

Jaké byly dosaženy výsledky v 9. kole?

Vašínek

Sysala

1 - 0

 

Štěpán

Adamec

1 - 0

Buchtová

Zmelty

1 - 0

 

Lavrišin

Schenk

1/2

Osina

Vyvial

1 - 0

 

Lacková Lud.

Martikán

1 - 0

Horková

Klus

1 - 0

 

Kalus

Boháč

1/2

 

Je to tak, že různé nemocenské stavy a karanténní opatření nám turnaj zredukovaly z počátečních 26 hráčů zřejmě již jen na 22 L  I tak se již odehrálo 106 velice bojovných partií a i přes nižší početní účast můžeme dosáhnout dokonce na 5. nebo 6. nejvyšší počet odehraných partií v jednom cyklu turnaje!!

Skutečná účast 18 hráčů tak byla docela slušná. Opět „řádili“ vůdci bílých figur, když jejich skóre 7 : 0 oproti černým je pro černé přímo deprimující... V přehledu odehraných partií schází duel Bužek - Boháč 1 :0, když ten musí být přeřazen již do dohrávkového termínu, protože Boháč odehrál v tomto termínu 2 partie.

„Chvilkový“ lídr Karel Kubala, přes fyzickou přítomnost partii vynechal, aby mohl jeho hlavní konkurent o vítězství v turnaji – Martin Vašínek  - odehrát všechny partie a svoji dohrávku si domluvili na příští týden v dohrávkovém termínu. Nyní tedy Martin dalším vítězstvím se dostal do čela tabulky o půlbod před K. Kubalu a je zřejmé, že po úspěšném startu na MČR mládeže jeho sebevědomí i herní síla roste ze dne na den.

Za překvapivý výsledek z pohledu osobních koeficientů bych označil snad jen duel Horková - Klus 1:0, ale Terezka stále častěji dokazuje, že její výkonnostní růst je opravdu velmi dynamický J

Jak jsem již minule psal, tak současný běh turnaje je zcela mimořádný a v aktuální postupové tabulce do první desítky (přes hendikep mínus jednoho nasazovacího bodu) stále jsou umístění 4 hráči bez bodové bonifikace !!). Propozice jsou však jasně dané, takže po proběhlých dohrávkách, budou již hráči v posledních dvou kolech nasazování odděleně.  Tedy skupina 10 hráčů zvýhodněných + jedním nasazovacím bodem jen proti sobě a zvlášť zbylá část startovního pole také jen výhradně proti sobě, jejíž hráči neměli takové nasazovací zvýhodnění. Praxe předchozích cyklů turnaje nám však ukázala, že tímto postupem došlo ke „spravedlivějšímu“ rozdělení hráčů do pořadí v boji o bohatý cenový fond. 

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala