Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 5. kola

V úterý 15. února bylo odehráno 5. kolo 22. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Vašínek - J. Osina 1:0; S. Sysala - M. Saforek 0,5:0,5; M. Štěpán - M. Klus 1:0; J. Konečný - V. Buchtová 1:0; Luc. Lacková - J. Lavrišin 1:0; H. Létal - T. Schenk 1:0; J. Martikán - Lud. Lacková 1:0; T. Horková - T. Adamec 1:0; Č. Kalus - J. Kožušník 1:0; L. Berka - P. Bužek 0:1.

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Martin Vašínek, 3. místo Michal Štěpán,  u hráčů bez bonifikace vede Jakub Konečný.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Úterý 15.2.2022 bylo na pořadu 22. cyklu Otevřeného šachového turnaje páté kolo turnaje a to znamená, že příští úterý se již přehoupneme za polovinu turnaje. Účast byla opět poměrně velká, když z 26 zapojených hráčů se jich ke kolu dostavilo 20 a máme odehraných již 64 partií!

 

Jaké duely se odehrály v 5. kole?

Vašínek

Osina

1 - 0

 

Létal

Schenk

1 - 0

Sysala

Saforek

1/2

 

Martikán

Lacková Lud.

1 - 0

Štěpán

Klus

1 - 0

 

Horková

Adamec

1 - 0

Konečný

Buchtová

1 - 0

 

Kalus

Kožušník

1 - 0

Lacková Luc.

Lavrišin

1 - 0

 

Berka

Bužek

0 - 1

 

Jako již tradičně se ve všech duelech bojovalo jako o život, když nerozhodný výsledek byl zaznamenán jen na druhé šachovnici. Asi rekordní je asi bilance hráčů s bílými figurami – 8 výher oproti jedné za černé!! sad

Co můžeme vyčíst z postupové tabulky? Ukazuje se, že to v turnaji nikdo nebude mít snadné, protože za vedoucí dvojicí následuje skupina dalších šesti hráčů, kteří mají v aktuální postupové tabulce jen o bod méně… Za pozornost jistě stojí to, že z první desítky hráčů, kteří jsou navíc zvýhodnění o jeden bod nasazovacího koeficientu, se do desátého místa nachází jen 6 z nich? Oproti tomu je sympatické, že do čelní skupiny se nyní řadí hned 2 hráči bez bodové bonifikace – Jakub Konečný a David Zmelty!

Celkově se mi zdá, jako bych komentoval fotbalový turnaj a některé výsledky zdůvodňoval tím, že míč je kulatý… J Několik hráčů, kteří v podzimním cyklu se doslova výsledkově trápili, tak nyní hrají „jako z partesu“ – a naopak hned několik jiných, o nichž jsem v podzimním cyklu psal jako o „štikách v rybníku“ nebo „hvězdách“, tak zatím v turnaji paběrkují??

Z individuálních výsledků odehraného kola stojí za komentář duel dvou mládežníků bojujících o čelné umístění v absolutním pořadí, kde Martin Vašínek v odvetě porazil Jaromíra Osinu. Z pohledu střetu hráčů s výraznějším rozdílem svého FELO je možné za překvapivé označit vítězství Jakuba Konečného v partii s Viktorií Buchtovou a ještě překvapivější je výsledek Lucie Lackové, která porazila Jana Lavrišina! Lucka zatím dosáhla proti hráčům s průměrem o 251 FELO vyšším 2,5 bodů ze 4 partií!

Minule jsem informoval, že nově musíme výsledky průběžně zasílat na FIDE každý měsíc a duely dalšího měsíce se již na ELO přepočítávají podle nových osobních koeficientů hráčů. V minulém komentáři jsem nestihnul provést poohlédnutí za tím lednem, k jakým výkonnostním posunům z pohledu FELO došlo u účastníků turnaje. Z naší soutěže byly zaslány sice jen výsledky prvních tří kol, ale řada hráčů startuje i v soutěžích družstev, případně někteří hráči se stihli zapojit i do nějakého turnaje, takže ty výsledné měsíční korekce jsou vlastně součtech všech plus-mínus korekcí z odehraných partií za leden 2022. Prostou matematickou bilancí můžeme konstatovat, že našich 26 hráčů si v sumárním součtu polepšilo o +58 FELO bodů – to znamená, že v průměru to je přes 2 body na hráče!! Dávám vykřičníky, protože si myslím, že to je za měsíc dost výrazný průměrný nárůst. Je jasné, že v těchto hodnoceních vždy vyjdou mládežníci mnohem lépe, protože jim se docílené výsledky přepočítávají rozvojovým koeficiente K = 40, zatímco ostatním jen K = 20. Pro účastníky našeho turnaje to je pozitivní efekt, protože dříve se všechny duely počítaly s FELO v den zahájení turnaje. Uvedu jen „nejúspěšnější“ hráče z pohledu nárůstu FELO za měsíc leden. Nejvíce posílil Jaromír Osina o +42 bodů, následován Viktorií Buchtovou o +33 bodů. Z těch hráčů s polovičním rozvojovým koeficientem je nutné vyzdvihnout skvělý měsíční nárůst Václava Vyviala o +25 FELO bodů ! V pravidelné postupové tabulce je zcela vpravo přidán sloupec FELO všech hráčů k 1.2.2022, takže již ty únorové partie se vám budou přepočítávat podle údajů k prvnímu únoru.

Nyní ještě malé upozornění. Současná postupová tabulka není deformovaná jen tím, že hráči mají různý počet odehraných partií, ale také přidělováním dočasných půlbodů hráčům za absence. Tato „pomůcka“ pro nasazování hráčů do doby, nežli stihnou dohnat dohrávkami scházející partie bude naposledy uplatňovaná pro nasazování v 6. kole, po kterém ještě následuje 2. dohrávkový termín. Pro nasazování v 7. kole se však všechny tyto fiktivní půlky vymažou a nahradí nulami. Proto s možnými dohrávkami neotálejte a řešte je i individuálně mimo úterkové hrací dny.

Již nyní se těšíme na maximální účast hráčů v dalším, 6. kole příští úterý.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala