Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 2. kola

V úterý 18. ledna bylo odehráno 2. kolo 22. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zatím je přihlášeno 26 hráčů a dá se předpokládat, že další se ještě přidají. Zaznamenali jsme tyto výsledky: S. Sysala - M. Štěpán 0,5:0,5; J. Osina - M. Vašinek 1:0; V. Vyvial - K. Kubala 0:1; M. Klus - J. Lavrišin 0,5:0,5; T. Adamec - J. Konečný 0:1; J. Martikán - T. Schenk 0:1; D. Zmelty - Lucie Lacková 1:0; M. Frank - T. Horková 1:0; V. Kaňák - P. Bužek 1:0; Č. Kalus - Ludmila Lacková 0:1.

Turnaj je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Úterý 18.1.2022 bylo dnem konání 2. kola 22. cyklu Otevřeného šachového turnaje. Podle tradice došlo k rozšíření startovního pole o další 2 hráče na aktuálních 26 účastníků! Rád bych věřil i tomu, že jako v minulých těchto turnajích se počet ještě dále navýší, když extrémem bylo zapojení nového hráče i v 7. kole turnaje J, což je samozřejmě při zvoleném systému turnaje možné, ale prakticky již není reálné chybějící partie dohrávkami odehrát. Přesto vzhledem k dohrávkovým termínům je zapojení do turnaje do 4., případně i 5. kola možné a běžné. Turnaji by slušela vyšší účast hráčů s FELO nad 1700. Na druhém konci startovní listiny se do turnaje přihlásil druhý hráč bez FIDE ELO a je překvapením, že zatím je takových hráčů tak málo? Nahlédnutím do historie byla v jarním cyklu 2018 rekordní účast 15 takových hráčů!! Zde zopakuji, že účastníci bez takového osobního koeficientu na jiných turnajích platí nesrovnatelně vyšší vklad do turnajů. Při současném počtu 26 hráčů je turnaj rozdělen na dvě bonifikační skupiny z pohledu FIDE ELO a podle dosavadní praxe budou pro každou z těchto skupin vypsány finanční ceny.

 

Ve 2. kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Sysala

Štěpán

1/2

 

Martikán

Schenk

0 - 1

Osina

Vašínek

1 - 0

 

Zmelty

Lacková Luc.

1 - 0

Vyvial

Kubala

0 - 1

 

Frank

Horková

1 - 0

Klus

Lavrišin

1/2

 

Kaňák

Bužek

1 - 0

Adamec

Konečný

0 - 1

 

Kalus

Lacková Lud.

0 - 1

 

Co nám přineslo 2. kolo?  

Ke druhému kolu se dostavilo rovných 20 hráčů a většina duelů byla mezi hráči s nevelkým rozdílem ELO. Jelikož u těch několika málo partií, kde ten rozdíl byl větší a favorité naplno bodovali, tak se tentokrát nedá žádný výsledek označit jako překvapivý ? Shodně dopadl bodový zisk vůdců bílých a černých figur při dvou nerozhodných výsledcích. Vzhledem k tomu, že deseti hráčům chybí odehrát nejméně jedna partie do plného počtu, tak se po dvou kolech nedá ani komentovat vzniklé průběžné pořadí, i když někteří hráči již svými prvními partiemi naznačují s jakou herní formou do turnaje vstoupili…

Za okomentování snad stojí fakt, že po druhém kole je již jen jeden vedoucí hráč – Jaromír Osina! Jarek zářil již v podzimním cyklu, když dosáhnul po odečtu nasazovacích bodů druhý nejvyšší bodový zisk z celého startovního pole a připsal si na své FIDE ELO +70 bodů!! Také díky tomu suverénně zvítězil ve skupině hráčů s jedním pomocným nasazovacím bodem. Nyní již hraje v nejvyšší skupině hráčů, tak uvidíme, jak se v té těžší konkurenci prosadí…?

K účasti v turnaji opakovaně zvu další zájemce o „živou“ šachovou hru. Doplňuji jen, že počáteční absence nejsou nijak významné, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o některou z finančních cen udělovaných v každé bonifikační skupině zvlášť, anebo prostě mít pro zimní večery vhodné vyplnění volného času.

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulka, protože běžný standard všech souborů bude zkompletován až po dohrávkách po 3. kole, kdy již bývá téměř úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům. Další kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala