Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 10. kola

V úterý 5. dubna bylo odehráno 10. kolo 22. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: V. Vyvial - M. Vašínek 0:1; K. Kubala - J. Osina 1:0; M. Klus - M. Saforek 0:1; V. Buchtová - T. Horková 0:1; Lud. Lacková - Luc. Lacková 1:0; D. Zmelty - M. Boháč 1:0; T. Schenk - H. Létal 1:0; J. Martikán - Č. Kalus 0:1; P. Bužek - J. Kožušník 0:1.

 
 
 

Průběžné pořadí: 1. místo Martin Vašínek, 2. místo Karel Kubala3. místo Jaromír Osina, u hráčů bez bonifikace: 1. místo Tereza Horková, 2. místo Viktorie Buchtová,  3. místo Jakub Konečný.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 5.4.2022 se odehrály partie předposledního kola 22. cyklu Otevřeného šachového turnaje., takže již příští týden bychom měli znát rozuzlení výsledků v boji o pořadí v obou bonifikačních skupinách, což samozřejmě určí pořadí hráčů po partiích 11. kola.

Jaké byly dosaženy výsledky v 10. kole?

 

Vyvial

Vašínek

0 - 1

 

Zmelty

Boháč

1 - 0

Kubala

Osina

1 - 0

 

Schenk

Létal

1 - 0

Klus

Saforek

0 - 1

 

Martikán

Kalus

0 - 1

Buchtová

Horková

0 - 1

 

Bužek

Kožušník

0 - 1

Lacková Lud.

Lacková Luc.

1 - 0

 

Lavrišin

 

1K

 

Z přehledu výsledků je jasné, že se bojovalo jako o život – a ani jeden duel neskončil smírně! Přes vysokou účast 19 hráčů, byla překvapením neúčast hned tří hráčů z „elitní“ desítky, když hned 2 z nich mají stále možnost bojů nejen o dobré umístění, ale i jednu ze 4 vypsaných cen pro tuto skupinu hráčů ?? Naproti tomu je jasné, že vedoucí tandem Martin Vašínek a Karel Kubala, již nemůže být bodově dostižen – a jelikož ve vzájemné odvetné partii K. Kubala promarnil možnost zisku půlbodového náskoku, tak je velmi pravděpodobné, že je již o vítězi 22. cyklu turnaje rozhodnuto. Také 3. v pořadí Jaromír Osina, který již s oběma vedoucími hráči své partie odehrál, má velkou šanci na svůj osobní úspěch a na umístění na medailových pozicích. V boji o čtveřici hráčů, kteří mohou dosáhnout na jednu z vypsaných cen jsou stále ještě další 4 hráči.

Podobně překvapivá byla neúčast Jakuba Konečného – lídra skupiny hráčů bez nasazovacího koeficientu. Zbývající hráči bojující o některou ze 6 vypsaných cen však měli plnou účast, takže několik duelů na předních pozicích rozhodně napověděly, jaké jsou ambice jednotlivců v boji o konečné pořadí v této skupině. Nejzajímavější byl zcela jistě duel Viktorie Buchtové proti Terezce Horkové. A Terezka to v poslední době na Viktorku skutečně umí, protože ji již poněkolikáté v řadě porazila. Tím se na ní nejen bodově dotáhla, ale díky lepšímu pomocnému hodnocení je v průběžném pořadí i před ní. Ani jedna z nich však ještě nemá vítězství zajištěno, když jen o půl bodu za nimi následují Jakub Konečný a David Zmelty!

Jelikož na jednu ze 6 cen může teoreticky stačit zisk 5,5 bodů, tak ve hře o některou z cen je stále ještě 9 hráčů!

V minulém komentáři jsem již nestihnul okomentovat nové změny FELO účastníků turnaje, protože to vyšlo až k 1.dubnu. Jasným skokanem je Martin Vašínek, který oproti startovnímu FELO 1600 přidal za ty 3 měsíce na své konto +176 ELO bodů!! Vynikající je i výkonnostní růst Lackové Lucie, která za stejné období přidala na své konto +73 ELO bodů a třetím nejúspěšnějším je zatím Jakub Konečný s plus 68 FELO body.

Opět se těšíme na maximální účast hráčů v posledním kole. Navíc hned v příštím týdnu na náš dlouhodobý turnaj navazuje další ročník Turnaje Pobeskydí organizovaný v rámci Turnajů šachových nadějí. Několik hráčů z našeho turnaje je již přihlášeno a věřím, že ti aktivní s cílem dalšího zlepšování vlastní hry, se ještě na startovní listině objeví…

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala