Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 1. kola

V úterý 12. září odstartoval již 25. "Otevřený šachový turnaj" se zápočtem na FIDE ELO, který je zároveň Okresním přeborem jednotlivců. Zatím je přihlášeno 44 hráčů (!) a dá se předpokládat, že další se ještě přidají. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Surma st. - R. Remeš 0:1; M. Trojan - J. Osina 1:0; M. Čubok - J. Bjolek 0:1; K. Kubala - V. Vyvial 0:1; S. Lytviak - T. Kacíř 1:0; J. Konečný - M. Frank 1:0; D. Zmelty - V. Vančáková 0:1; Lud. Lacková - J. Lavrišin 1:0; T. Adamec - Luc. Lacková 1:0; D. Bělocký - J. Lonská 1:0; A. Garčic - Šim. Surma 0:1; F. Bílek - M. Surma J. 0:1; K. Václavková - V. Buček 0:1; J. Prusková - M. Hanzel 0:1;D. L. Růčka - M. Mužík 0:1; J. Votruba - Ště. Surma 0:1.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Nastoupit do turnaje lze i v dalších kolech. Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Dnes již není pochyb, že jsme v úterý 12.září 2023 úspěšně odstartovali 25. cyklus Otevřeného šachového turnaje, hraný současně jako okresní přebor jednotlivců pro okres Frýdek-Místek. K prvnímu kolu se dostavilo 32 hráčů a dalších 12 je přihlášeno, přičemž ještě pár tradičních hráčů se zcela jistě do turnaje zapojí. Oproti jarnímu cyklu, kdy k prvnímu kolu nastoupilo 24 hráčů to je přitom gigantický skok v počtu účastníků! Již nyní jsme vyrovnali účastnický rekord 44 hráčů z předkovidového stavu z podzimu 2018. Pokud k tomu zmíním, že na jaře k prvnímu kolu nastoupilo 28 hráčů a skončili jsme na 41 zapojených hráčích v turnaji, tak se zdá, že budou pokořeny všechny tyhle rekordy! J Z dosavadních zkušeností víme, že se do turnaje zapojují hráči i v pozdějších kolech (na jaře to byl i hráč, který se zapojil dokonce až v 8. kole a s využitím možností dohrávek stihnul ještě odehrát 7 započitatelných partií). To je originalita našeho turnaje, kde hráči mají možnost scházející partie odehrát v náhradních termínech. Tradičně je v tabulkovém souboru sledováno i průměrné FIDE ELO prvních 10 hráčů, které je oproti loňskému podzimu o 104 bodů vyšší!! Je to důležitý ukazatel pro hráče, kteří si „hlídají“ to své ELO. U nás se navíc hráči střetávají dvoukolově, takže pro ně je průměr prvních šesti hráčů dokonce 1824!! – kolik turnajů se hráčům této kategorie podaří odehrát, když v OPEN turnajích jim ten průměr zkazí duely s hráči s o několik set nižším ratingem…?

Turnaj vzhledem k počtu hráčů je rozdělen na tři bonifikační skupiny podle výše FIDE ELO hráčů, což umožňuje zejména pro ty silnější hráče absolvovat duely především se sobě rovnými soupeři a těm výkonnostně nižším se nabízí mimo boj o ELO i boj o finanční ceny v jejich bonifikační skupině – tradičně vypisujeme 3x4 finanční ceny pro každou bonifikační skupinu. Definitivní rozdělení hráčů do bonifikačních skupin bude provedeno až po dohrávkách po třetím kole turnaje.

 

V zahajovacím kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Surma M. sen.

Remeš

0 - 1

 

Adamec

Lacková Luc.

 1 - 0 

Trojan

Osina

 1 - 0 

 

Bělocký

Lonská

 1 - 0 

Čubok

Bjolek

0 - 1

 

Garčic

Surma Šim.

0 - 1

Kubala

Vyvial

0 - 1

 

Bílek

Surma M.jun.

0 - 1

Lytviak

Kacíř

 1 - 0 

 

Václavková

Buček

0 - 1

Konečný

Frank

 1 - 0 

 

Prusková

Hanzel

0 - 1

Zmelty

Vančáková

0 - 1

 

Růčka

Mužík

0 - 1

Lacková Lud.

Lavrišin

 1 - 0 

 

Votruba

Surma Ště.

0 - 1

 

Jako obvykle není nouze o překvapivé výsledky. Zmíním jen ty z „elitní“ skupiny hráčů, kde Václav Vyvial černými zvítězil nad Karlem Kubalou. Obtížné je komentovat výkon Serhiie Lyvtiaka z Ukrajiny, který FIDE ELO nemá, ale dali jsme mu do turnaje „divokou kartu“. V prvním kole zvítězil nad 7. nasazeným T. Kacířem, takže v zájmu co nejvyšší herní kvality soupeřů jsme asi nepochybili… ?

Zatím nemá velkou cenu komentovat docílené výsledky, protože turnaj ještě „dozraje“. Nyní přišlo k 1. kolu reálně 32 hráčů a máme 44 celkově přihlášených. Nebylo by divu, pokud bychom se dostali nad 50 zapojených hráčů, což už je srovnatelné s menším OPEN turnajem.

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Zde upozorňuji, že počáteční absence nejsou nijak významné, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny. Navíc scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nasazení dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje koeficient turnaje zejména těm výše nasazeným.

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulkový soubor, protože běžný standard všech souborů bude zkompletován také až po dohrávkách po 3. kole, kdy již bývá téměř úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům. Pro čtenáře neznalé propozic turnaje se může zdát postupová tabulka jako nesmyslná, ale 12 nejvýše nasazených hráčů má +2 pomocné nasazovací body a dalších 12 hráčů +1 bod, které se pochopitelně nezapočítávají do herního výkonu hráčů. Do 6. kola se hráčům za absenci dává navíc půlbod, aby při nasazování v dalších kolech hráli s výkonnostně odpovídajícími soupeři.

 

Ještě jednou si tedy dovoluji pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala