Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - vítězi Jan Chlebek, Václav Vyvial a Jan Kožušník

Poslední 11. kolo již 26. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO se odehrálo v úterý 4. dubna. K poslednímu kolu se dostavilo 42 hráčů, kteří se naposled poprali o některou ze čtrnácti cen.

Z celkového vítězství se raduje Jan Chlebek, následován druhým Karlem Kubalou a třetí Veronikou Vančákovou. Mezi hráči s jednobodovou bonifikací si nejlépe vedli Václav Vyvial, Pavel Carbol a Daniel Bělocký a skupinu hráčů bez bonifikace vyhrál Jan Kožušník před Lukášem Bílkem a bronzovým Vladimírem Kaňákem. Gratulujeme!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Již po dvacátéšesté jsme 11. odehraným kolem dne 16.4. dospěli do finále Otevřeného šachového turnaje. Ve svých počátcích se jednalo o dlouhodobý klubový přebor, ale umožněním zapojení i hráčů jiných oddílů a hráčům neregistrovaným se počet těchto hráčů stále zvyšoval, což vedlo k jeho aktuálnímu přejmenování.

Zpracování závěrečných výsledků bývá tradičně náročnější, nežli u těch běžných kol. Také je mým zvykem se k turnaji vrátit o něco později tak zvaným „ohlédnutím za turnajem“, kde rozebírám statistické údaje a další postřehy ze skončeného cyklu soutěže.

Dnes tedy budu stručný, když se omezím jen na přehled odehraných duelů a výčtu hráčů, kteří dosáhli na některou ze 14 vypsaných cen

1 - 0

Těch překvapivých není zrovna málo, ale dnes zmíním jen jediný. Týká se Veroniky Vančákové, která v posledním kole zvítězila nad nejvýše nasazeným Matyášem Trojanem a vybojovala bodově dělené druhé a třetí místo!! Podrobněji se k tomu vrátím ve zmíněném „ohlédnutí“, ale myslím, že její výkon zasluhuje vysoké uznání a stala se „hvězdou“ turnaje…

Celkové prvenství v turnaji vybojoval již před posledním kolem Jan Chlebek s uhranými 8 body, když poslední kolo již vynechal. Druhé místo patří organizátorovi turnaje Karlu Kubalovi, který se umístil výše oproti 3.Veronice Vančákové jen díky lepšímu pomocnému hodnocení. 4. místo o další půlbod zpět patří Serhii Lytviakovi.

Ve skupině hráčů s +1 nasazovacím bodem zcela suverénně zvítězil Václav Vyvial s uhranými 8 body. O 1,5 bodu zpět skončil na druhém místě Pavel Carbol a o dalších dvou místech vyhodnocených pro finanční cenu se rozhodovalo mezi třemi hráči – při stejném bodovém zisku opět jen na základě pomocného hodnocení. Jako 3. se umístil Daniel Bělocký a čtvrté pořadí patří Davidu Zmeltymu. Právě on dosáhnul na jednu z cen, i když má body jen z 9 partií (při absencích se dá jen těžko bojovat o umístění nejvyšší…?).

Nejpočetnější byla skupina hráčů bez pomocných nasazovacích bodů, takže jsme pro ně vypsali celkem 5 cen + jednu pro nejvýše umístěného hráče, který v turnaji startoval bez FIDE ELO. I zde již před posledním kolem bylo rozhodnuto o vítězi a stal se jím Jan Kožušník – velká gratulace. O bod zpět se umístil nováček turnaje Lukáš Bílek a s odstupem dalšího bodu  Vladimír Kaňák. Další ceny ještě obdrželi hráči (opět jen díky lepšímu pomocnému hodnocení) 4. Pavel hlaváček a 5. Jiří Martikán. Cenu nejlépe umístěného hráče startujícího v turnaji bez FIDE ELO získal Šimon Novák, pro kterého je jistě i odměnou to, že si nyní již své FELO vybojoval.

Na závěr je nutné poděkovat Antonínu Surmovi  za nedocenitelnou pomoc po čas celého průběhu turnaje – když při současném počtu účastníků, by se celá organizační agenda ani nedala jedním člověkem zvládnout. Na mnohé účastníky čeká řada účastí v letních turnajích – a poté již od úterý 10. září připravujeme náš 27. Otevřený šachový turnaj, ke kterému vás již nyní srdečně zvu.