Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - konečné výsledky

V úterý 5. dubna bylo odehráno poslední 11. kolo 22. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Vašínek - M. Klus 1:0; K. Kubala - J. Lavrišin 1:0; T. Adamec - J. Osina 0:1; V. Buchtová - J. Konečný 1:0; T. Horková - D. Zmelty 1:0; M. Boháč - Lud. Lacková 0,5:0,5; Č. Kalus - P. Bužek 0:1; T. Schenk - J. Kožušník 0,5:0,5; 

 
 
 

Konečné pořadí: 1. místo Martin Vašínek, 2. místo Karel Kubala3. místo Jaromír Osina, u hráčů bez bonifikace: 1. místo Tereza Horková, 2. místo Viktorie Buchtová,  3. místo Jakub Konečný. Gratulujeme.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 12.4.2022 byla odehranými 8 partiemi napsaná pomyslná tečka za 22. cyklem Otevřeného šachového turnaje. Možná, že někdo najde v organizaci turnaje nějakou chybičku, ale bez jakékoli nadsázky lze říci, že skončil jeden z nejpovedenějších turnajů této série J Zejména po covidových peripetiích, které nám historii turnaje velmi výrazně narušily, je to již nyní druhý cyklus turnaje dotažený do finále odehráním 11. kola daného rozpisem turnaje. Přítomných 17 hráčů v posledním kole není sice žádným rekordem, ale celkově odehraných 125 partií za tři měsíce konání turnaje je poměrně slušnou vizitkou pro to, jaký je tréninkový význam turnaje pro všechny zúčastněné.

 

Přejděme k výsledkům 11. kola.

Vašínek

Klus

1 - 0

 

Horková

Zmelty

1 - 0

Kubala

Lavrišin

1 - 0

 

Boháč

Lacková Lud.

1/2

Adamec

Osina

0 - 1

 

Kalus

Bužek

0 - 1

Buchtová

Konečný

1 - 0

 

Schenk

Kožušník

1/2

 

 

 

 

Létal

 

1K

 

Abych pravdu přiznal, tak bych očekával v závěrečném kole vyšší účast L ? Ale příčiny neúčasti hned několika hráčů, kteří stále bojovali i o některou z 10 vypsaných cen, byly asi vážnější, když jsem zatím již v několika komentářích pochvalně psal o vysoké herní aktivitě zapojených hráčů? I tak z hlediska tréninkového v období, kdy nejsou téměř žádné turnaje, má turnaj své významné místo v tréninkovém kalendáři mnoha hráčů, protože podzimní a jarní cyklus turnaje se koná v době, kdy prakticky probíhají jen soutěže družstev. Aktivně zapojení hráči mohli za toto období odehrát hned 22 partií započítávaných i na FIDE ELO.

 

Přejděme ke komentáři dosažených výsledků.

Zaslouženým vítězem turnaje se stal Martin Vašínek – gratulace! Byl sice až 4. nasazeným hráčem, ale jednoznačně o jeho vítězství rozhodlo uhraných 1,5 bodů proti prvnímu nasazenému Karlu Kubalovi, který tak obsadil jen druhé místo. O takovém pořadí rozhodla předposlední partie, kdy Karel nevyužil příležitosti z vytvořené vyhrané pozice a partie skončila nerozhodně. To jsou však šachy, že se nepočítá herní projev, ale docílené body!! Není výjimkou, že v turnaji sklízejí vavříny a osobní životní úspěchy mládežníci, takže samostatné 3. místo Jaromíra Osiny s 1,5 bodovým náskokem před dalším polem hráčů, bude pro něj nepochybně velkým sportovním úspěchem. I to je přínos turnaje. Není to tak dlouho, co svůj výkonnostní růst v turnaji realizovali naši mládežníci – dnes již extraligoví hráči a přední talenti České republiky!

Za medailovým triem je v konečné tabulce hned trojice hráčů se šestibodovým ziskem. V posledních dvou kolech však všichni absentovali ?? – i tak díky nejlepšímu pomocnému hodnocení obsadil 4.místo, které bylo ještě oceněno finanční cenou, Stanislav Sysala. Standa patří k těm „věrným“ seniorům frýdecko-místeckého šachu – a zejména v posledních letech, kdy se po delší době vrátil k aktivní šachové hře je vidět, že jeho herní síla nabývá na vyšší úrovni a ještě i po létech promluví do výsledků mnoha turnajů a soutěží.

Obdobně se vyvíjel boj o pořadí ve skupině hráčů bez bodové bonifikace. Tak jako v „elitní“ skupině se vedoucí tandem oddělil od zbytku startovního pole, podobně to dopadlo i v této skupině hráčů. Změnit to mohly duely posledního kola, kdy vedoucí hráčky se střetly se svými přeními pronásledovateli. Přesto v duelech Terezka Horková – David Zmelty a Viktorie Buchtová – Jakub Konečný, naše dívčí „hvězdy (hvězdičky)“ v těchto duelech jasně ukázaly, kdo je favoritem – a obě zvítězily. Tím se také od dalšího startovního pole oddělily s rozdílem +1,5 uhraných bodů!! Zcela zaslouženě i při rovnosti bodů je vítězkou Terezka, která nejenže měla průměrné ELO soupeřů o 52 bodů vyšší, ale zejména to potvrdila dvěma výhrami proti své největší konkurentce – Viktorce. Zde je nutné říci, že i Viktorka odvedla svým výkonem 7,5 bodů z 11 partií velmi kvalitní výkon!

Tentokrát bylo pro tuto skupinu vypsáno 6 cen. Na dalších čtyřech místech se umístili hráči se šestibodovým ziskem, kde o pořadí rozhodovalo znovu jen pomocné hodnocení, kterým bylo průměrné FIDE ELO soupeřů. O všech však můžeme říci, že dosáhli nemalého výkonnostního růstu a jen podle zmíněného pomocného hodnocení se podělili o vypsané ceny pro 6 účastníků v pořadí Konečný Jakub, David Zmelty, Ludmila Lacková a Miroslav Boháč. I těmto hráčům patří naše gratulace, protože jejich dosažené výsledky svědčí o nemalém výkonnostním růstu!

Jako obvykle zcela jistě ještě napíšu komentář „ohlédnutí za turnajem“, až budeme znát i výsledky a dopady na bodové zisky hráčů na FIDE ELO. Jak jsem však zmínil i na závěr turnaje, tak pokud nám to všeobecné podmínky dovolí, tak se budeme znovu těšit na početnou účast hráčů tradičních i nových někdy v září tohoto roku v dalším cyklu turnaje J

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala