Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - konečné výsledky

Vzhledem k mimořádné situaci spojené s výskytem coronaviru na území České republiky bylo přistoupeno k ukončení "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Výsledné pořadí v turnaji je tak shodné s pořadím po osmi odehraných kolech. Zároveň bylo přistoupeno ke krácení cenového fondu o jednu čtvrtinu.

 

 

 

 

Konečné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Daviod Mavrev, 3. místo Michal Saforek. Hráči s jednobodovou bonifikací: 1. místo David Zmelty, 2. místo Tomáš Schenk, 3. místo Viktorie Buchtová. Hráči bez bonifikace: 1. místo Jakub Vaněk, 2. místo Lucie Lacková, 3. místo Čestmír Kalus. Gratulujeme. 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 10.3.2020 jsem naposledy psal komentář k 8. kolu 19. cyklu Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku a již v něm jsem zmínil pochybnost o tom, zda se nám podaří turnaj normálně dohrát ? V tom 8. kole scházelo na startu hned 5 mládežnických účastníků, kteří právě bojovali na MČR jednotlivců mládeže – ale jak jistě víte, z důvodu vyhlášené karantény na koronavirus byla i tato vrcholná soutěž předčasně ukončená. Nyní již víme, že ani v posledním termínu rozpisu turnaje nebudeme schopni další partie odehrát, takže organizační skupina turnaje rozhodla o jeho ukončení.

 Jelikož se odehrály téměř ¾ turnaje, tak ho zcela nerušíme. Veškeré výsledky odehraných partií budou zaslány k zápočtu ne FIDE i české ELO. Také jsme rozhodli, že se turnaj vyhodnotí podle stavu po naposledy odehraném 8. kole, i když je zřejmé, že v těch plánovaných posledních kolech to mohlo ještě pořadím dosti zahýbat? V naší společnosti však v těchto dnech bylo uskutečněno mnohem více a závažnějších restrikcí, takže problematika předčasného ukončení našeho turnaje je v tomto srovnání opravdu malicherná.

Mimo zřejmě pozitivní sdělení, že dosažené výsledky budou hráčům započteny, je dalším pozitivním sdělením, že budou částečně vyplaceny i vypsané ceny, i když pokrácené o 25%. Asi je to seriózní rozhodnutí, když se odehrály necelé ¾ plánovaných kol. S vírou, že do podzimu se veřejný život opět znormalizuje, tak nerozdělené finance zůstanou k dispozici pro navýšení cenového fondu podzimního cyklu turnaje.

Nyní tedy k výsledkům. Od 10.3.2020 měli všichni hráči ještě možnost individuálně se domluvit na případné dohrávce scházejících partií, ale nedošla nám ani jedna informace o tom, že by se nějaká dohrávka uskutečnila. Provedu tedy stručný komentář takto vzniklých konečných výsledků.

Absolutním vítězem se stal nejvýše nasazený Karel Kubala, přestože hned 2x musel složit svého krále v duelech s Bartolomějem Buchtou. Přesto asi vítězství je zasloužené, protože všechny ostatní partie vyhrál a po Bertíkovi měl druhé nejvyšší průměrné ELO soupeřů a Bertík dokázal tratit více bodů s dalšími hráči. O půl bodu zpět zůstal druhý nasazený David Mavrev, který zaznamenal také jen 2 porážky právě v duelech s K. Kubalou, ale k tomu ještě ztratil i půlku s B. Buchtou. Stejný bodový zisk jako David měl i 3. Michal Saforek, ale horší pomocné hodnocení. Škoda, že nevyužil možnosti dohrávky jedné scházející partie, což ho mohlo vynést dokonce i na první místo… Cenami ohodnocené je i 4. místo, kde se umístil po velmi dobrém výkonu Tomáš Adamec, který z 8 partií udělal 5 bodů, ale proti soupeřům v průměru o 98 ELO bodů silnějším! Asi je to druhý nejhodnotnější výkon z elitní skupiny – hned po Bartoloměji Buchtovi, který ale po MČR již nestihnul odehrát jednu scházející partii, čímž zůstal půl bodu za 4. místem s absolutně nejvyšším průměrným ELO soupeřů! Pro Tomáše i tak to ale asi je dosavadní nejlepší výkon v soutěži?

Ve skupině hráčů s jedním nasazovacím bodem je bezdiskusně nejlepším hráčem David Zmelty, který i bez dvou odehraných partií zaujal samostatné 1. místo – gratulujeme! Start v turnaji se zajisté vydařil i Tomáši Schenkovi, který uhranými 4,5 body z 8 proti soupeřům o 54 ELO vyšším je zřejmě s 2. místem spokojen. Jeho umístění sice mohla ohrožovat Viktorie Buchtová – ta ale v době hraní 8.kola bojovala na MČR, kde se stala přebornicí ČR ve své věkové kategorii a i když si vybojovala právo startu na Mistrovství světa, tak již nestihla realizovat dohrávku jedné scházející partie, tudíž s lepším pomocným hodnocením skončila s dalším půlbodem zpět na 3. místě jen těsně před Karlem Kovalem, když tyto dva hráče od sebe dělí věkový rozdíl 89 let!! Zde asi patří gratulace všem uvedeným. Mimo „síň slávy“ zůstal Jaromír Osina, který byl vůbec prvním, kterému karanténa znemožnila zapojení do turnaje již po 6. kole. Zaznamenal jen jednu porážku a 4 body ze 6 partií naznačovaly, že může mít ambice v boji o nejvyšší umístění ve své bonifikační skupině – bohužel bez dvou partií to již nešlo…

I skupina hráčů bez bodové bonifikace má jasného vítěze - Jakuba Vaňka, který svým výkonem na sebe upozornil již v podzimním cyklu. Tentokrát také nestihnul odehrát plný počet partií, ale uhraných 5,5 bodů ze 7 mu stačí na samostatné 1. místo, když průměrné ELO jeho soupeřů bylo také o 98 bodů vyšší!! Podobnou chválu si zasluhuje i druhá Lucie Lacková s jen půlbodovou ztrátou na Jakuba. Samostatné 3. místo s dalším půlbodem zpět obsadil nováček turnaje Čestmír Kalus – a asi může být také spokojen, protože mimo solidní bodový zisk, by mu po turnaji mělo vyjít i jeho první mezinárodní FIDE ELO. Čtvrté místo pak obsadil jeden z nejvěrnějších účastníků tohoto turnaje Ivan Bebek. I zde všem gratulujeme k dosaženým výsledkům.

Na závěr snad patří jen poděkování všem účastníkům za korektní hru po celý turnaj a Antonínu Surmovi za skvělý servis, bez nějž by turnaj také nebyl tím, čím zatím je J a na podzimní setkání za šachovnicemi se těší pisatel těchto řádků

 

Karel Kubala