Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - dohrávky

Úterý 29. března bylo vyhrazeno posledním dohrávkám 22. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Vašínek - K. Kubala 0,5:0,5; M. Klus - M. Štěpán 1:0; J. Osina - J. Konečný 1:0; Č. Kalus - M. Saforek 0:1; H. Létal - M. Saforek 0,5:0,5; M. Boháč - J. Martikán 1:0; J. Kožušník - P. Bužek 1:0.

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Martin Vašínek, 2. místo Karel Kubala3. místo Jaromír Osina,  u hráčů bez bonifikace: 1. místo Viktorie Buchtová, 2. místo Jakub Konečný, 3. místo Tereza Horková.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 29.3.2022 se uskutečnily poslední dohrávky 22. cyklu Otevřeného šachového turnaje. I když je nutné na úvod zmínit, že ještě další dohrávky jsou přípustné do dalšího úterý, kdy již jdeme do finále a definitivně bude startovní pole rozděleno na „elitní desítku“ hráčů, kteří od začátku hrají s jedním nasazovacím bodem navíc a zbytek startovního pole, které hrálo bez takového zvýhodnění. Pro každou skupinu je vypsán poměrně velký počet finančních cen. Tento cyklus turnaje je v mnoha ohledech zcela mimořádný, a to platí i pro herní aktivitu zúčastněných hráčů! S komentářem a zveřejněním tabulkových souborů jsem čekal do středy, protože ještě zůstávala k dohrání jedna avizovaná dohrávka Osina – Konečný. Původně jsem odhadoval, že budou jen 3 až 4 dohrávky – skutečnost 7 dohrávaných partií (a to ještě nemusí být konečný počet) představuje pro mne největší odměnu za to, že věnuji nemálo času organizaci tohoto turnaje J

 

Jaké byly zatím dosaženy výsledky v dohrávkách do 30.3. po 9. kole?

Vašínek

Kubala

1/2

 

Létal

Saforek

1/2

Klus

Štěpán

1 - 0

 

Boháč

Martikán

1 - 0

Osina

Konečný

1 - 0

 

Kožušník

Bužek

1 - 0

Kalus

Saforek

0 - 1

     

 

 

Asi nejsledovanější byl výsledek duelu Martin Vašínek – Karel Kubala, kde se bojovalo o vedoucí pozici v tabulce. Ještě po třech hodinách hry vše nasvědčovalo tomu, že nejvýše nasazený K. Kubala jasně rozhodne partii ve svůj prospěch. Místo jednoduché cesty k výhře však zvolil komplikace a nakonec může děkovat tomu, že soupeř v jedné chvíli neviděl poměrně jednoduchou cestu k výhře. Remíza v partii je tak zejména úspěchem Martina, který si udržel půlbodový náskok v turnaji a se svoji formou jde jasně za celkovým vítězstvím. Svojí vítěznou dohrávkou se na samostatné 3.místo vypracoval Jaromír Osina, u něhož je třeba uvést, že předvádí opravdu kvalitní hru, když zatím jako jediný porazil vedoucího M. Vašínka a dokázal v první partii obrat o půlbod i K. Kubalu!

Řekněme, že nejvážnějšími favority na cenové umístění je prvních 5 hráčů, ale nyní se hráči v závěsu vedoucího tandemu budou utkávat právě s nimi – a potom nemusí být bez šancí ani skupina další trojice s 5 body v tabulce, kdy při dvou vítězstvích mohou stále uvažovat i o některé z cen. Dvě kola před koncem, tak stále může pomýšlet 8 hráčů z 10 na některou ze 4 vypsaných cen!! Jak jsem psal o mimořádné herní aktivitě zapojených hráčů, tak zde stojí za zmínku, že ti hráči první desítky mají všichni odehrán plný počet partií!

Neméně napínavé bude sledovat i boje ve skupině bez pomocného nasazovacího bodu, kde je navíc vypsáno 6 cen – a podobnou úvahou jako v hlavní skupině se dá říci, že o ty ceny ještě může bojovat 12 hráčů!! Na rozdíl od první skupiny nemají vedoucí hráči proti sobě odehrány obě vzájemné partie a konečné pořadí se tak rozhodne až v těch závěrečných partiích mezi těmito hráči. Jen malý náskok má vedoucí trio hráčů – Viktorie Buchtová (6), Jakub Konečný (5,5) a Tereza Horková (5). Za nimi však následuje větší skupina pronásledujících hráčů, kteří mohou reálně zasáhnout i do těch medailových míst.

Zde stojí také za zmínku to, jaká jsou pravidla pro nasazování hráčů. Prioritou je bodový zisk hráčů, což u turnaje hraného dvoukolově, kdy v odvetě se ctí opačná barva figur oproti té první, tak bude docházet k tomu, že konkrétním hráčům vyjde jedna barva třeba i 3x za sebou a poměr B : Č vzroste na více nežli rozdíl jedné partie. V každém případě se máme na co těšit a turnaj již nyní je možné označit za vydařený.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala