Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - dohrávky

Úterý 25. února bylo věnováno dohrávkám již 19. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: B. Buchta - K. Kubala 1:0; L. Buchta - M. Klus 1:0; T. Schenk - F. Buchta 1:0; D. Mavrev - K. Kubala 0:1; V. Vyvial - M. Klus 0:1; T. Adamec - M. Frank 1:0; D. Zmelty - M. Boháč 1:0; Č. Kalus - D. Zmelty 0:1; J. Vaněk - J. Šuchma 1:0; Lucie Lacková - Ludmila Lacková 1:0.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo David Mavrev, 3. místo Michal Saforek, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Tomáš Schenk, u hráčů bez bonifikace vede Jakub Vaněk.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 25. 2. 2020 byly na pořadu 19. cyklu Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku dohrávky scházejících partií a řada mládežníků využila tento termín i pro předehrávky partií kvůli budoucí absenci v době konání MČR jednotlivců mládeže. I proto byl počet uskutečněných 9 dohrávek tak vysoký, a to ještě máme do dalšího kola týden před sebou, kdy se mohou odehrát ještě další partie.

 

Jaké byly dosaženy výsledky v jednotlivých duelech? :

Buchta B.

Kubala

1 - 0

 

Adamec

Frank

1 - 0

Buchta L.

Klus

1 - 0

 

Zmelty

Boháč

1 - 0

Schenk

Buchta F.

1 - 0

 

Kalus

Zmelty

0 - 1

Mavrev

Kubala

0 - 1

 

Vaněk

Šuchma

1 - 0

Vyvial

Klus

0 - 1

 

Lacková Luc.

Lacková Lud.

1 - 0

 

Pohledem na přehled duelů se dá asi říci, že mezi nimi je jen jeden překvapivý výsledek, o který se opět postaral Bartoloměj Buchta, když i v odvetě získal celý bod proti nejvýše nasazenému Karlu Kubalovi. Je to až proti matematické pravděpodobnosti výsledků, neboť oba hráče aktuálně v osobních FELO koeficientech dělí 349 bodů, avšak skóre ze vzájemných duelů je 3,5 : 0,5 ve prospěch Bertíka – a to ještě v předchozích duelech jeho FELO bylo nižší!! Ostatní výsledky jsou již v souladu s nasazením hráčů – tudíž se dají označit jako očekávané.

Z důvodu jisté objektivnosti nejsou v postupové tabulce uváděny výsledky z partií, které byly předehrány (najdete je však v křížové tabulce). MČR mládeže je již zanedlouho - v termínu 8. kola našeho turnaje, takže po dvou dalších kolech se drtivá většina těchto „deformátorů“ skutečného pořadí zcela srovná.

A jak nyní vypadá pořadí v jednotlivých bonifikačních skupinách? Právě z důvodu nezapočtení předehraných partií zůstalo čelo tabulky stejné, když první tři nasazení hráči se odpoutali od dalšího startovního pole. Karel Kubala si drží půlbodový náskok před dvojicí David Mavrev a Michal Saforek. S dalším odstupem jednoho bodu je však skupina hned pěti hráčů, kteří mohou zcela reálně ovlivnit závěrečné pořadí na čele tabulky.

Čelné pořadí ve skupině hráčů s jedním pomocným nasazovacím bodem se změnilo díky bodovému zisku Tomáše Schenka v dohrávce scházející partie, který se tak dostal do čela této skupiny. Vedoucí trio doplňují Viktorie Buchtová a Jaromír Osina, když všichni tři jsou „vklínění“ do absolutního pořadí mezi hráče s dvěma nasazovacími body! V této skupině je však ještě jeden hráč – David Zmelty, který z důvodů zdravotních absentoval ve 4 kolech turnaje. Nyní již stihnul realizovat 2 dohrávky, ve kterých naplno bodoval, a pokud bude v dohrávkách i nadále tak aktivní a bodově úspěšný, tak může do stávajícího pořadí v této skupině silně zasáhnout.

U skupiny hráčů bez pomocného nasazovacího koeficientu se úspěšnou dohrávkou vyhoupnul Jakub Vaněk na samostatné první místo, přičemž ještě stále má potenciál bodového zisku z jedné neodehrané partie. Další pole pronásledovatelů je velice vyrovnané.

Příští úterý je na pořadu již 7. kolo turnaje, ale do té doby mohou hráči stále ještě dohánět body dohrávkami scházejících partií i v termínech mimo běžné hrací úterky.

I nadále jsou zváni k účasti i další zájemci o šachovou hru – a v této etapě je možné do turnaje vstoupit i tak zvaně „na zkoušku“ – bez platby vkladu...

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala