Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 7. kolo

V úterý 3. března bylo odehráno 7. kolo již 19. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - J. Lavrišin 1:0; M. Saforek - T. Schenk 1:0; T. Adamec - O. Matusík 1:0; M. Frank - M. Klus 0:1; J. Martikán - D. Zmelty 0:1; V. Kaňák - K. Koval 0,5:0,5; J. Vaněk - I. Bebek 1:0; Lucie Lacková - J. Šuchma 1:0; Č. Kalus - Ludmila Lacková 1:0; P. Bužek - M. Boháč 0:1; L. Berka - P. Matusík 0:1.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Michal Saforek, 3. místo Bartoloměj Buchta, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Tomáš Schenk, u hráčů bez bonifikace vede Jakub Vaněk.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 3.3.2020 bylo na pořadu 19. cyklu Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku 7. kolo, takže příště se již přehoupneme do poslední třetiny turnaje. Účast sice byla tentokrát o něco slabší – jen 22 hráčů, ale i tak se již k dnešnímu dni odehrálo 105 partií, což pohledem do historie je více nežli za celé turnaje od počátečního do 13. cyklu.

 

Jaké byly dosaženy výsledky v jednotlivých duelech? :

Kubala

Lavrišin

1 - 0

 

Vaněk

Bebek

1 - 0

Saforek

Schenk

1 - 0

 

Lacková Luc.

Šuchma

1 - 0

Adamec

Matusík O.

1 - 0

 

Kalus

Lacková Lud.

1 - 0

Frank

Klus

0 - 1

 

Bužek

Boháč

0 - 1

Martikán

Zmelty

0 - 1

 

Berka

Matusík P.

0 - 1

Kaňák

Koval

1/2

 

 

 

 

 

Pohledem na přehled duelů se dá asi říci, že mezi nimi není výrazně překvapivého výsledku. Velmi těžký boj svedl o vítězství Michal Saforek proti Tomáši Schenkovi, ale nakonec jako „papírový favorit“ v nejdelší partii kola vybojoval celý bod. Cenného vítězství dosáhl i Tomáš Adamec proti našemu nadějnému talentu Ondrovi Matusíkovi. A o celý bod se ve vyhrané pozici připravila v koncovce Ludmila Lacková černými proti Čestmíru Kalusovi.

Z důvodu jisté objektivnosti nejsou v postupové tabulce uváděny výsledky z partií, které byly předehrány (najdete je však v křížové tabulce), ale dá se říci, že aktuálně nemají reálný vliv na celkové pořadí.

A jak nyní vypadá pořadí v jednotlivých bonifikačních skupinách? Lídrem „áčka“ zůstává Karel Kubala s půlbodovým náskokem před Michalem Saforkem. Karel si však z jedné předehrávky zapíše nulu, takže boj o první místo je více, nežli otevřený. S dalším odstupem jednoho bodu pak je dvojice Bartoloměj Buchta a David Mavrev. Do konce turnaje však zbývají ještě 4 kola, což je hodně na to, aby i někdo z dalšího sledu postupové tabulky se mohl probojovat na medailové pozice…?

Čelné pořadí ve skupině hráčů s jedním pomocným nasazovacím bodem je mnohem nepřehlednější. Tomáš Schenk i přes prohru je v čele této skupiny hráčů. Přesto má za sebou konkurenty, kteří jej mohou dohrávkami scházejících partií přeskočit. Jen s půlbodovou ztrátou za nim je Jaromír Osina s možností zisku jednoho bodu v dohrávce. Ještě nebezpečněji vypadá David Zmelty, který měl díky zdravotním problémům výpadek 4 partií. Dvě z nich již stačil odehrát a s řádnými koly má v řadě uhrané 4 body ze 4. Pokud stihne odehrát i ty další dvě partie a bude opět bodovat, tak má největší naději dostat se na čelo této skupiny.

U skupiny hráčů bez pomocného nasazovacího koeficientu jsou aktuálně na medailových pozicích hráči s půlbodovým odstupem mezi sebou v pořadí Jakub Vaněk, Viktorie Buchtová a Čestmír Kalus. Vedoucí Jakub má navíc k dobru potenciál bodového zisku z jedné možné dohrávky. Další pole pronásledovatelů je velice vyrovnané.

Příští úterý je na pořadu již 8. kolo turnaje, ale do té doby mohou hráči stále ještě dohánět body dohrávkami scházejících partií i v termínech mimo běžné hrací úterky. Hned několik mládežníků bude absentovat z důvodu účasti na MČR jednotlivců v mládežnických kategoriích, takže zejména je vybízím k aktivitě dohrávek i předehrávek partií, protože zkušenosti jsou takové, že s blížícím se koncem turnaje bývá někdy obtížné vhodného soupeře najít.

I nadále jsou zváni k účasti i další zájemci o šachovou hru – v této etapě je možné do turnaje vstoupit i tak zvaně „na zkoušku“ – bez platby vkladu...

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala