Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 6. kolo

V úterý 18. února bylo odehráno 6. kolo již 19. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - M. Saforek 1:0; O. Matusík - D. Mavrev 0:1; B. Buchta - T. Adamec 1:0; M. Klus - L. Buchta 0,5:0,5; J. Lavrišin - V. Buchtová 0,5:0,5; T. Schenk - J. Vaněk 1:0; D. Zmelty - V. Kaňák 1:0; K. Koval - Č. Kalus 1:0; J, Martikán - B. Pavlok 1:0; I. Bebek - P. Bužek 1:0; J. Šuchma - Ludmila Lacková 1:0; P. Matusík - Lucie Lacková 0:1; M. Boháč - J. Konečný 0:1.

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo David Mavrev, 3. místo Michal Saforek, mezi hráči s jednobodovou bonifikací jsou v čele Viktorie Buchtová, u hráčů bez bonifikace vede Bohuslav Pavlok.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 18.2.2020 bylo na pořadu 19. cyklu Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku šesté kolo, čímž vstupujeme do druhé poloviny turnaje. Účast 27 hráčů je slušná, jen při účasti lichého počtu účastníků to opět znamenalo přidělení již 4. kontumačního bodu, což vždy dělám velmi nerad sad.

 

Jaké byly dosaženy výsledky v jednotlivých duelech? :

Kubala

Saforek

1 - 0

 

Koval

Kalus

1 - 0

Matusík O.

Mavrev

0 - 1

 

Martikán

Pavlok

1 - 0

Buchta B.

Adamec

1 - 0

 

Bebek

Bužek

1 - 0

Klus

Buchta L.

1/2

 

Šuchma

Lacková Lud.

1 - 0

Lavrišin

Buchtová

1/2

 

Matusík P.

Lacková Luc.

0 - 1

Schenk

Vaněk

1 - 0

 

Boháč

Konečný

0 - 1

Zmelty

Kaňák

1 - 0

 

Berka

 

1K

 

Pohledem na přehled duelů se dá asi říci, že drtivá většina výsledků odpovídá nasazení hráčů podle jejich FELO. Za zmínku však stojí hned 2 nerozhodné výsledky, které byly zaznamenány ve dvou nejdelších partiích dne!! Buchta Lukáš se v duelu s Milanem Klusem dostal do koncovky jezdce proti střelci s pěšcem navíc. Myslím, že to měl na výhru, ale cestu k vítězství nenašel… Nerad bude vzpomínat na remízu Jan Lavrišin v duelu s Viktorií Buchtovou v pozici s figurou navíc. Viktorka mu nabídla vzetí dámy „zdarma“ – a Jan ji přijal ?? – nebylo to na první pohled hned patrné, ale po vzetí dámy na šachovnici vznikla patová pozice…L Jan si takovou podezřelou oběť měl zkontrolovat. Pochvalu si však zaslouží Viktorka, která i v beznadějné pozici hledala cesty k záchraně – tentokráte úspěšně alespoň půlky bodu. Jinak převaha bílých v tomto kole byla zdrcující, když vůdci bílých získali 8 vítězství oproti 3 vítězstvím černých, při dvou zmíněných nerozhodných výsledcích.

V postupové tabulce jsou poprvé vypuštěny fiktivní půlky bodů za absenci hráčů, a jelikož máme příští úterý dohrávkový termín, tak mají všichni hráči prakticky 2 týdny na to, aby si chybějící partie dohráli.

A jak nyní vypadá pořadí v jednotlivých bonifikačních skupinách? Poprvé se „vykrystalizovalo pořadí v elitní skupině, když první tři nasazení hráči se odpoutali od dalšího startovního pole. Karel Kubala sesadil vítězstvím ve vzájemném duelu Michala Saforka z vedoucí pozice. Stejně s ním o půlku bodu zaostává na vedoucí pozici David Mavrev. Bodový náskok a potenciál bodových zisků z dohrávek stávající medailové pořadí nemůže ohrozit. Přesto do konce turnaje ještě zbývá 5 kol, takže těch změn ještě může být dostatek?

Co opakovaně vnímám velmi pozitivně, to jsou dosavadní výsledky hráčů ze skupiny s jedním pomocným nasazovacím bodem. Stále jsou 3 z nich „vklínění“ do absolutního pořadí mezi „elitní“ skupinu. Momentálně to jsou 18. nasazená Viktorie Buchtová a 19. Jaromír Osina. S potenciálem bodového zisku z jedné dohrávky to je ještě i Tomáš Schenk.

U skupiny hráčů bez pomocného nasazovacího koeficientu není výrazného hráče a i to, že jsou mezi nimi v pořadí postupové tabulky hráči s plus jedním pomocným bodem není ani tak jejich zásluhou, jako spíše slabšími výkony těch hráčů výše nasazených…? Přesto zde stojí za zmínku dosavadní bodový zisk hned tří hráčů, kteří dosud nejsou držiteli FIEDE ELO a jsou v čelním pořadí této skupiny hráčů – jsou to Lacková Lucie, Kalus Čestmír a Šuchma Jakub. Přeji jim, ať jim forma vydrží natolik, aby na podzim již měli svůj osobní koeficient na mezinárodní listině FIDE.

Příští úterý je druhý (a předposlední) dohrávkový termín turnaje, ale opakovaně upozorňuji na to, že dohrávky (i případné předehrávky) není vhodné odkládat, protože v závěrečných kolech již může být problém sehnat odpovídajícího soupeře a dohrávky jsou navíc možné jen do zahájení předposledního desátého kola.

I nadále jsou zváni k účasti i další zájemci o šachovou hru – a v této etapě je možné do turnaje vstoupit i tak zvaně „na zkoušku“ – bez platby vkladu...

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala