Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 5. kolo

V úterý 11. února bylo odehráno 5. kolo již 19. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Saforek - O. Matusík 1:0; T. Adamec - K. Kubala 0:1; D. Mavrev - B. Buchta 1:0; J. Lavrišin - M. Frank 1:0; V. Buchtová - M. Klus 0,5:0,5; V. Vyvial - F. Buchta 1:0; K. Koval - L. Buchta 0:1; J. Osina - J. Martikán 1:0; B. Pavlok - Lucie Lacková 1:0; V. Kaňák - P. Matusík 1:0; Lucie Lacková - I. Bebek 0:1; L. Berka - Č. Kalus 0:1.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Michal Saforek, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Ondřej Matusík, mezi hráči s jednobodovou bonifikací jsou v čele Viktorie Buchtová, u hráčů bez bonifikace vede Jakub Vaněk.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 11.2.2020 bylo na pořadu 19. cyklu Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku páté kolo a tak se neúprosně blížíme do poloviny turnaje. Účast 25 hráčů není nijak rekordní, což opět částečně způsobila nemocnost několika účastníků. Navíc jsme museli přidělit již třetí kontumační výsledek pro lichého hráče z chvostu tabulky sad.

 

Jaké byly dosaženy výsledky v jednotlivých duelech? :

Saforek

Matusík O.

1 - 0

 

Osina

Martikán

1 - 0

Adamec

Kubala

0 - 1

 

Pavlok

Lacková Luc.

1 - 0

Mavrev

Buchta B.

1 - 0

 

Kaňák

Matusík P.

1 - 0

Lavrišin

Frank

1 - 0

 

Lacková Lud.

Bebek

0 - 1

Buchtová

Klus

1/2

 

Berka

Kalus

0 - 1

Vyvial

Buchta F.

1 - 0

 

Bužek

 

1K

Koval

Buchta L.

0 - 1

 

 

 

 

 

Pohledem na výsledkovou tabulku se dá říci, že asi obsahuje jen jediný překvapivý výsledek vzhledem k nasazení hráčů. Zasloužila se o něj Viktorie Buchtová, když uhrála cennou remízu v duelu s Milanem Klusem, jehož FELO je o 242 bodů vyšší. I to je pak důvodem, proč právě Viktorka je jedinou hráčkou, která se začlenila v postupové tabulce mezi hráče se dvěma nasazovacími body.

Co se vůbec týká aktuálního absolutního pořadí, tak asi poprvé se „elitní“ skupina vykrystalizovala do zřetelnějšího pořadí na čele tabulky. Duel předchozích lídrů mezi Michalem Saforkem a Ondřejem Matusíkem tentokrát Michal rozhodl ve svůj prospěch a dostal se tak na samostatné první místo postupové tabulky. S půlbodovou ztrátou následuje nejvýše nasazený Karel Kubala a o další půlku zpět je dvojice David Mavrev a Ondřej Matusík. Za nimi však následuje skupina 6 hráčů, jejichž ztráta na medailové pozice je do jednoho bodu.

Ve skupině hráčů s jedním nasazovacím bodem jsem již zmínil, že se od ostatního pole soupeřů vydělila Viktorie Buchtová. Přesto s půlbodovou ztrátou má za sebou hned 3 pronásledovatele – Tomáše Schenka (má jednu partii k dobru), velmi dobře hrajícího Jaromíra Osinu a Martina Franka.

Vzhledem k většímu počtu scházejících partií je pořadí hráčů ve skupině bez nasazovacích bodů asi nejnepřehlednější. Při opomenutí možných bodových zisků (nebo i ztrát) z dohrávek scházejících partií máme nyní i v této skupině vedoucí trio hráčů – nejvýše je Jakub Vaněk s dvěma dohrávkami k dobru, o půl bodu zpět jsou Čestmír Kalus s možnou jednou dohrávkou a Bohuslav Pavlok.

Zatím se v tabulkách vyskytují pomocné nasazovací půlbody za absence hráčů, aby byli nasazováni se srovnatelnými soupeři. Na místě je zde upozornění, že i to vytváří určité skreslení pořadí, když po 6. kole se tyto půlky zamění za nuly. Proto je nutné scházející partie pokud možno zaměnit v dohrávkách za reálné body. Je vidět, že někteří mládežníci, kteří mají před sebou MČR jednotlivců, již si pro plánovanou absenci své partie i předehráli. Ze zkušeností víme, že čím více se blíží konec turnaje, tak tím obtížněji se shání vhodný soupeř na dohrávky! Pro úplnost je nutné dodat, že postupová tabulka nezahrnuje body u hráčů, kteří je uhráli v předehraných partiích.

Další, v pořadí 6. kolo, se uskuteční příští úterý v obvyklý čas 17,30 hodin. Zváni jsou nadále i další zájemci, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro zimní večery vhodné vyplnění volného času. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala