Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 3. kolo

V úterý 22. září bylo odehráno 3. kolo již 20. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - M. Klus 1:0; J. Lavrišin - P. Nováček 0:1; M. Saforek - O. Matusík 0,5:0,5; V. Vyvial - B. Buchta 0:1; T. Adamec - B. Buchtová 0:1; D. Lička - M. Frank 1:0; D. Zmelty - O. Szkandera 1:0; P. Pravec - I. Bebek 1:0; J. Gnojek - Č. Kalus 0:1; J. Martikán - P. Matusík 1:0; M. Pravec - Ludmila Lacková 1:0.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Ve 20. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek jsme se dostali již do 3. kola a tím překročili pomyslnou první čtvrtinu jedenáctikolového turnaje. Přes všeobecně problémovou situaci související s coronavirem, je stále přímo aktivních 26 hráčů a předpokládám, že skončíme na 27 startujících hráčích ?? I to za dané situace pokládám za neočekávaný počet účastníků, když jsme na každém kroku „strašení“ coronavirem a přece jen velký počet účastníků je z kategorie seniorů, kteří jsou označování za zvlášť rizikové skupiny obyvatel – a tudíž nemají odvahu se do turnaje zapojit... I když to osobně v žádném případě nepodceňuji, tak je zřejmé, že ne všechny hrozby jsou „kvalifikovaně“ doloženy a doufám, že náš turnaj bude nadále pokračovat podle rozpisu kol z vydaných propozic.

Na rozdíl od minulých cyklů turnaje, se asi již další hráči do turnaje dodatečně nezapojí a i z těch dříve přihlášených jsme zaznamenali „úbytky“ a nyní již nenaplňujeme počet 30 hráčů, který byl podmínkou pro vytvoření tří bonifikačních skupin. Proto také jsou již tabulky v příloze upraveny jen na dvě bonifikační skupiny podle FIDE ELO hráčů.

I nyní je na webu prozatímní tabulkový soubor, protože běžný standard všech souborů bude zkompletován až po dohrávkách po 3. kole, kdy již bývá úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům.

 

Ve třetím kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Kubala

Klus

1 - 0

 

Zmety

Szkandera

1 - 0

Lavrišin

Nováček

0 - 1

 

Pravec P.

Bebek

1 - 0

Saforek

Matusík O.

1/2

 

Gnojek

Kalus

0 - 1

Vyvial

Buchta

0 - 1

 

Martikán

Matusík P.

1 - 0

Adamec

Buchtová

0 - 1

 

Pravec M.

Lacková Lud.

1 - 0

Lička

Frank

1 - 0

 

Lacková Luc.

 

1K

 

Co nám tedy přineslo 3. kolo?  

Tradičně vysokou bojovnost hráčů dokládá opět jen jeden nerozhodný výsledek, který byl zaznamenán v duelu na třetí šachovnici. Zatím v partiích dosavadních třech kol stále dominovali vůdci bílých figur, když i napotřetí bodovali více, nežli hráči s černými figurami – tentokráte v poměru 6 : 4.

Odehrané kolo také nepřineslo ani žádný překvapivý výsledek, když všichni výše nasazeni potvrdili své nasazení a naplno bodovali.

Samostatné 1. místo potvrdil plným bodovým ziskem Karel Kubala, když svého pronásledovatele Milana Kluse ve vzájemném duelu porazil – a tak svůj náskok před dalšími pronásledovateli zvýšil již na celý bod! Přesto se dá očekávat, že rozhodující budou jeho partie s nejvýše nasazeným Pavlem Nováčkem, který ale již 2x zaznamenal nerozhodný výsledek v jiných odehraných duelech.

Mezi „elitní“ skupinu se zatím „vetřela“ jen naše mládežnická reprezentantka Viktorie Buchtová, která má navíc potenciál dosud uhraných bodů navýšit v odehrání scházející dohrávkové partii?

Nejbližší úterý máme podle rozpisu soutěže první dohrávkový termín, kde máme evidovaných 17 scházejících partií, což je 8 možných duelů – a to již vím, že v jednom případě je domluvená i předehrávka partie!  Nepochybuji o tom, že i jako v minulých cyklech bude opět dohrávková aktivita vysoká – a výsledky takto odehraných partií přispějí k objektivizaci postupové tabulky.

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o některou z finančních cen udělovaných v každé bonifikační skupině zvlášť, anebo prostě mít pro podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Tudíž opakovaně si dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde. Jinak je možné si domluvit odehrání nějakých partií, k čemuž mimo jiné slouží dohrávkový termín příští úterý. Ale i tak není povinnost odehrát všech 11 partií -  a řádné 4. kolo je na pořadu v úterý 6.října. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala