Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 3. kolo

V úterý 21. ledna bylo odehráno 3. kolo již 19. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: B. Buchta - D. Mavrev 0,5:0,5; O. Matusík - M. Saforek 0,5:0,5; M. Klus - K. Kubala 0:1; V. Vyvial - J. Lavrišin 0:1; T. Schenk - L. Buchta 1:0; J. Osina - M. Frank 0,5:0,5; J. Martikán - T. Adamec 0:1; K. Koval - B. Pavlok 1-0; V. Kaňák - V. Buchtová 0:1; J. Konečný - P. Matusík 1:0; Č. Kalus - M. Boháč 0,5:0,5; I. Bebek - Lucie Lacková 0:1; D. L. Růčka - Ludmila Lacková 0:1; P. Bůžek - L. Berka 0,5:0,5.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 21.1.2020 se odehrálo 3. kolo 19. cyklu Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku. Do turnaje se zapojili další 2 hráči, takže nyní čítá startovní pole 32 účastníků a podle zkušeností z minulých cyklů se do turnaje zapojili zájemci i v pozdějších kolech. Tudíž je docela pravděpodobné, že se ještě nejedná o konečný počet hráčů ?

Podle propozic turnaje se po 3. kole definitivně rozhoduje o bonifikačních skupinách – podle zvýhodňujících nasazovacích koeficientů pro tři různé skupiny hráčů rozdělené podle jejich výše FIDE ELO.

Nemalý význam má turnaj pro hráče, kteří zatím nemají mezinárodní FIDE ELO, ke kterému komentovaný turnaj již pomohl asi dvacítce hráčů, aby si takový osobní koeficient uhráli.

V příloze na webu je již také postupně doplňován soubor tabulek do finální podoby a bude zkompletován až po dohrávkách po 3. kole, což je v termínu příštího úterý.

 

Ve třetím kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Buchta B.

Mavrev

1/2

 

Koval

Pavlok

1 - 0

Matusík O.

Saforek

1/2

 

Kaňák

Buchtová

0 - 1

Klus

Kubala

0 - 1

 

Konečný

Matusík P.

1 - 0

Vyvial

Lavrišin

0 - 1

 

Kalus

Boháč

1/2

Schenk

Buchta L.

1 - 0

 

Bebek

Lacková Luc.

0 - 1

Osina

Frank

1/2

 

Růčka

Lacková Lud.

0 - 1

Martikán

Adamec

0 - 1

 

Bužek

Berka

1/2

 

Co nám tedy přineslo 3. kolo ?  

Tradičně má turnaj atmosféru, kde se nerozhodné výsledky udají jen zcela mimořádně. Zatímco v obou prvních kolech skončily takto jen 2 partie, tak to poslední zaznamenalo hned 5 remíz !! – a to ani jedna z těch partií nebyla z kategorie „velmistrovských“. Navíc vůdci černých figur bodovali 6x oproti bílým, kteří zaznamenali jen 3 výhry.  

Také aktuální čelo postupové tabulky nemá obdoby, když je sice v čele jen jeden hráč – Bartoloměj Buchta, který tentokráte odremízoval 2. nasazeného Davida Mavreva. Poté následuje pole hned 7 hráčů, kteří mají na aktuálního lídra ztrátu půlky bodu. Co více? – do této skupiny již od počátku se včleňují hned dva hráči – Viktorie Buchtová a Tomáš Schenk – kteří mají o jeden nasazovací bod méně !

Pořadí sice v tuto chvíli „deformuje“ nestejný počet odehraných partií. K tomu ovšem slouží dohrávkový termín, kde ze scházejících 20 partií, nebo-li 10 duelů, bude zcela jistě odehrán velký díl, takže po dohrávkách, které se mohou odehrát do termínu 4. kola (tudíž během dvou týdnů) je zřejmé, že následná tabulka dozná ještě změny.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde. Čtvrté kolo je na pořadu až v úterý 4.2., ale i to je výhoda, protože umíme případnému zájemci dohodnout odehrání nějaké partie i v jiném termínu. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala