Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 2. kolo

V úterý 15. září bylo odehráno 2. kolo již 20. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: B. Buchta - K. Kubala 0:1 V. Vyvial - M. Klus 0:1; P. Nováček - M. Saforek 0,5:0,5; T. Adamec - D. Lička 1:0; O. Matusík - D. Zmelty 1:0; O. Szkandera - J. Lavrišin 0:1; V. Buchtová - J. Konečný 1:0; M. Frank - P. Pravec 1:0; Č. Kalus - I. Bebek 0:1; H. Létal - J. Gnojek 1:0; J. Martikán - M. Pravec 1:0; Ludmila Lacková - Lucie Lacková 1:0.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Dnešní komentář je již ke 2. kolu jubilejního 20. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek. Přes všeobecně problémovou situaci s coronavirem, kdy se k prvnímu kolu dostavilo 20 hráčů, tak k 2. kolu již nastoupilo 24 hráčů a dalších 6 je přihlášeno !! – sám jsem v tak vysokou účast nevěřil? Již nyní jsou na startu účastníci z 5 různých oddílů + 6 neregistrovaných hráčů, z nichž ale čtyři jsou nositelé FIDE ELO, včetně nejvýše nasazeného hráče.

Turnaj je již tradičně dělen na tři skupiny z pohledu FIDE ELO hráčů a k tomu jsou přiděleny bonifikační body, které se pro nasazování přičítají k bodům uhraným, což umožňuje zejména pro ty silnější hráče absolvovat duely především se sobě rovnými soupeři. Po prvním kole vycházejí tyto skupiny na ideální třetiny po 10 hráčích.

Nemalý význam má turnaj pro hráče, kteří zatím nemají mezinárodní FIDE ELO, ke kterému komentovaný turnaj již pomohl asi dvacítce hráčů, aby si takový osobní koeficient uhráli. Zvolený systém turnaje je tomu velmi nápomocen a v porovnání s běžnými OPEN turnaji je skutečně nejlevnější!

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulka, protože běžný standard všech souborů bude zkompletován až po dohrávkách po 3. kole, kdy již bývá úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům.

 

Ve druhém kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Buchta

Kubala

0 - 1

 

Buchtová

Konečný

1 - 0

Vyvial

Klus

0 - 1

 

Frank

Paravec P.

1 - 0

Nováček

Saforek

1/2

 

Kalus

Bebek

0 - 1

Adamec

Lička

1 - 0

 

Létal

Gnojek

1 - 0

Matusík O.

Zmelty

1 - 0

 

Martikán

Pravec M.

1 - 0

Szkandera

Lavrišin

0 - 1

 

Lacková Lud.

Lacková Luc.

1 - 0

 

Co nám tedy přineslo 2. kolo?  

Tradičně vysokou bojovnost hráčů dokládá opět jen jeden nerozhodný výsledek, který navíc byl zaznamenán po velmi dlouhém boji na druhé šachovnici – nejvýše nasazenému Pavlu Nováčkovi se ani napodruhé nepodařilo svého soupeře přehrát a zaznamenal tak druhý nerozhodný výsledek. Tentokrát se ukázala jako výhoda hrát bílými figurami, když jejich vůdci zaznamenali 7 vítězství oproti 4 bodům hráčů s černými figurami. To skóre mohlo být pro bílé ještě vyšší, kdyby Bartoloměj Buchta potvrdil na první šachovnici to, že jeho soupeř Karel Kubala je pro něj něco jako „chodící bod“, když v dosavadních 5 duelech získal ze vzájemných partií 4,5 bodů !! Přes jeho handicap o 300 bodů nižší ELO, byl v odehraném kole opět mnohem blíže k vítězství, když K. Kubala již v 10. tahu udělal nekorektní tah a ztratil figuru za 2 pěšce – a k tomu jeho pozice byla hodně „zabalená“. I přes výhodu lehké figury navíc, náš mládežnický talent koncovku nezvládl a K. Kubala, tak poprvé proti němu zvítězil?! sad

Současně po tomto výsledku jsou v turnaji již jen 3 hráči s plným bodovým ziskem, což jistě turnaj činí velice zajímavým. U hráčů s dvoubodovou bonifikací to je zmíněný K. Kubala, mezi jednobodově zvýhodněnými Tomáš Adamec a v nejnižší bonifikační skupině Ivan Bebek. Stále ještě máme i 4 hráče přihlášené, kteří z různých důvodů dosud do turnaje nenastoupili – a je zřejmé, že i oni by mohli své dohrávky proměnit v plný bodový zisk? – uvidíme…

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Zde upozorňuji, že počáteční absence nejsou nijak významné, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nasazení dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o některou z finančních cen udělovaných v každé bonifikační skupině zvlášť, anebo prostě mít pro podzimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 3. kolo je na pořadu již příští úterý a další týden je „dohrávkový“. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala