Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Open Letní Praha očima Jakuba Rabatina

Do prestižního turnaje Open Letní Praha, který se konal ve dnech 6. - 13. srpna, se letos zapojilo devět hráčů Beskydské šachové školy, na které dohlížel nejen po trenérské stránce Jakub Rabatin.

 

A právě Kubovo hodnocení výkonů jednotlivých hráčů si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

Komentáře

FIDE open Letní Praha 2021

Po roce jsme se opět účastnili šachového festivalu v Praze, který byl pořadateli výborně připraven a tradičně se odehrál v hotelu Olympik. Zastoupení jsme měli v obou hlavních turnajích.

V turnaji „B“ nás reprezentovala Pavlína Dudová, pro kterou to byl jeden z prvních letních turnajů. Pavla je pevná hráčka, která nikomu nedá nic zadarmo. Podařilo se jí získávat body a půlbody se silnějšími soupeři a odehrála několik pěkných partií, kde se prezentovala velkou trpělivostí a dobrou technikou v koncovkách.

V turnaj „A“ jsme měli daleko početnější skupinku našich talentovaných mládežníků. Skvělého umístění dosáhl Adam Frank, který na své cestě za šestým místem dokázal porazit několik kvalitních soupeřů včetně čtvrtého nasazeného velmistra. Adama máme všichni spojeni s atraktivním útočným stylem, ale na turnaji také prokázal skvělou obranu či techniku v koncovkách. Za předpokladu, že na sobě bude nadále pracovat, čekají ho další velké úspěchy.

Richard Stalmach se také umístil v první desítce, i když v jeho případě je to možná malé zklamání, jelikož se většinu turnaje nacházel na špici a usiloval o ty nejvyšší příčky. Některé klíčové partie nevyšly úplně podle představ, ale i tak zanechal na turnaji nezapomenutelný dojem, který je vzhledem k jeho šachovým kvalitám velkým příslibem do budoucna.

Dalšího skvělého výsledku dosáhl i Petr Gnojek, který se umístil těsně za první desítkou. Chvíli mu trvalo, než se dostal do provozní teploty, ale potom převáděl skvělé šachy, na které jsme od něho zvyklí. Dokonce si vyšlápl na nasazenou jedničku, maďarského velmistra Gyulu Papa, kterého doslova přejel.

Marek Miča se v úvodu docela trápil, což byla příčina bodových ztrát. Od poloviny turnaje jeho výkon začal postupně růst a partie získávaly potřebnou kvalitu. Věřím, že si z tohoto turnaje odnesl cenné zkušenosti a příště ho opět uvidíme už v plné síle.

Pro Ondru Nytru byl tento turnaj další cenná zkušenost na cestě jeho šachovým vývojem. Ve svých partiích se prezentoval především přehledem v zahájení, což často vedlo k zisku značného časového náskoku. Potom bylo třeba tuto výhodu naplno využít, a to se proti silnějším soupeřům úplně nepovedlo. I tak Ondra odehrál dobrý turnaj.

Matyáš Paseka odehrál asi jeden z nejlepších turnajů vůbec a příjemně svým výsledkem překvapil. Moc jsem rád, že se mu tento turnaj povedl, jelikož se mu do té doby na předešlých turnajích nedařilo úplně podle představ. Partie měly velkou kvalitu a Matyáš jasně potvrdil, že jeho rating je výrazně podhodnocený. Za celkový výkon si jistě zaslouží pochvalu.

Kristýna Laurincová měla na turnaji poměrně neobvyklý los. Zajímavý byl zejména závěr turnaje, kdy v osmém kole po výhře nad hráčem s ratingem okolo 1400 ji poslední kolo systém přisoudil prvního nasazeného velmistra s ratingem asi 2500. Partie to byla dlouho vyrovnaná, ale bohužel rozhodla jedna jediná chyba. Co se dalších partií týče, Kika hrála dobře, ale se silnějšími soupeři bohužel nevydržela až do samotného závěru. Letní turnaje hodnotím pozitivně a věřím, že brzy se výsledky dostaví.

Lucian Vantuch bojoval, jak to jen šlo, ale nedařilo se. Na turnaji odehrál několik partií, kde se dlouho držel a měl své šance a určitě prohrát nemusel. Na silnější soupeři tentokrát nestačil. Důležité je se poučit z chyb a nic nevzdávat, protože příště to může být lepší.

Výsledky našich hráčů je možné shlédnout přes odkaz v tomto článku. Myslím si, že to byl pro naše barvy velmi povedený turnaj. Spoustu našich hráčů se po většinu turnaje pohybovalo v popředí turnaje a získali mnoho dalších zkušeností, které určitě zúročí. Chtěl bych jim tímto poděkovat za skvělou reprezentaci Beskydské šachové školy a přeji jim hodně štěstí na dalších šachových akcích.

Jakub Rabatin