Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Open Bezměrov komentuje Zdeněk Holeksa

Ve dnech 17. - 27. července hájilo barvy Frýdku-Místku a naší šachové školy pod vedením trenéra Zdeňka Holeksy celkem osm hráčů na mezinárodním šachovém festivalu "Bezměrov 2019".

Jak průběh a výsledky turnaje viděl trenér si můžete přečíst níže v komentáři.

 

Komentáře

Open Bezměrov 2019

V minulém týdnu proběhl Šachový festival mládeže Brzměrov 2019. Jako už tradičně jsme zde vyjeli s výpravou dětí, které se účastnily dvou turnajů. Open turnaje a turnaje do 13 let. V turnaji dospělých hráli Ondřej Matusík, Pavlína Dudová, Denisa Bartečková a Valérie Bartečková. Turnaj do 13 let byl čistě v dívčím složení a to Sofie Tichá, Valérie Tichá a Nikol Bartečková.

Turnaj je v blízkosti krásného města Kroměříže a tak už tradičně máme základnu tam a mimo šachový program trávíme procházkami podzámeckými zahradami a historickým centrem města. Což jistě přispívá k větší pohodě našich dětí. Turnaj má správnou rodinou atmosféru a podmínky ke kvalitním výkonům zapříčinilo i počasí, které nebylo tak vysilující jako v minulých ročnících. Bohužel až na Sofču, která celý turnaj odehrála na předních šachovnicích a plnila roli favorita turnaje, se ostatním až tolik nedařilo.

Po výborném výkonu ve Vsetíně svou formu nepotvrdila Pája, která se nemohla prosadit hlavně proti místním mladíkům. Ondra svou hrou ukázal slušný potenciál, ale některé volby ho obraly o lepší výsledek. Deniska i Valuška se kvůli větší konkurenci přesunuly do turnaje dospělých až na místě.  A především pro Valušku to byla velká škola, kdy dokázala téměř s každým držet vyrovnanou pozici poměrně dlouho, ale postupem času ji soupeři dokázali přetlačit. Deniska začala slušně a v první polovině turnaje se jí dařilo i proměňovat šance, ale v druhé půlce turnaje už přicházelo více chyb a to vedlo ke třem prohrám na závěr.

V turnaji do 13 let byla Sofie první nasazenou a vyšší kvalitu než soupeři prokazovala po celý turnaj. Nakonec ztratila tři půlky vždy ve velmi zajímavých partiích a získala celkové druhé místo. Nikolka hrála jednou lépe, jednou hůře a poslední partii po heroické obraně zremizovala a to jí stačilo na třetí místo v kategorii dívek do devíti let. Valerie hrála pěkně, ale více bodíků se nasbírat nepodařilo. Vždy pěkně rozehrála figury, ale při uplatňování plánu si nedávala pozor na soupeřovy možnosti a ztrácela v kritických situacích. Potenciál je dobrý, ale chce to větší kontrolu svých tahů.

Turnaj ubíhal v dobrém tempu a příjemné prostředí umocňuje atmosféru a tak určitě bychom se chtěli příští rok vrátit ve větším počtu a hlavně i pro více úspěchů.   

Zdeněk Holeksa