Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Ohlédnutí za soutěžemi družstev v sezoně 2017/2018

Soutěže družstev sezóny 2017/2018 jsou za námi a tak neuškodí provést malou rekapitulaci. Zatímco "A" družstvu příliš nevyšly první dvě třetiny soutěže a skončilo ve středu startovního pole na 7. místě, "Béčko" naopak dlouho bojovalo o postup, nakonec skončilo třetí. "Céčko" loni postoupilo do 2. ligy, soutěž však neudrželo a 10. místo znamená návrat do Krajského přeboru, ve kterém se potká s družstvem "D", které suverénním výkonem vyhrálo Krajskou soutěž. Také poslední dvě družstva BŠŠ hrající Okresní přebor obsadily přední pozice - "Éčko" skončilo na 2. a "Efko" na 4. místě. Děkujeme všem hráčům za vzornou reprezentaci BŠŠ.

V komentáři si můžete přečíst, jak hodnotí výkony hráčů 1. ligy kapitán družstva Zdeněk Holeksa.

Komentáře

Sezóna dlouhodobých soutěží nám skončila už téměř před měsícem a rád bych zhodnotil vystoupení naší extraligové rezervy v 1. Lize Východ. Jako každou sezónu jsem se snažil dát šanci všem hráčům na soupisce a letos se mi to opravdu povedlo. Tým šlapal jako hodinky a záchranu jsme zvládli v rekordním čase a tak jsme začali pokukovat v této velmi vyrovnané sezóně i po příčkách nejvyšších. Nakonec to nedopadlo a konečné třetí místo je pro mne malinkým zklamáním.

V soutěži jsme sehráli 3 vyrovnané zápasy a ve všech selhala některá z tradičních opor týmu, které jinak hrály s vysokým standardem ve svých partií. Velmi pozitivní byl vstup našich mládežníků do této soutěže, jež dává slušnou dávku optimismu vstříc dalším sezónám.

Na soupisce se seřadili tito hráči: Vojtěch Rojíček, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Serguei Vesselovsky, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Patrik Štěpán, Zdeněk Holeksa, Jiří Kozel, Šimon Štukner, Natálie Kaňáková, Weissmann Lukáš, Kaňák Filip, Beluská Tereza, Stalmach Richard, Kristýna Laurincová, Marek Miča, David Mavrev, Lucian Vantuch.

 

Tradičně popíšu zápasy a potom jednotlivce.

Rychnov nad Kněžnou – BŠŠ FM B 3,5-4,5
Hned nejdelší výjezd na začátek sezóny a oblíbený soupeř. Sestavy byly vyrovnané a bojovalo se do posledního tahu. Standa přehnal snahu o aktivitu, ale jeho klopýtnutí napravila Naty. Překlopení výsledku v náš prospěch jsme jistili s mým zástupcem Kubou, který vyhrál a já jsem na jistotu zremizoval.

BŠŠ FM B – Staré Město u UH. 3,5 – 4,5
Zápas vybrakovaných sestav kvůli kolizi s juniorským polofinále skončil po oboustranně vyrovnaném boji nešťastnou prohrou, kdy Kuba zahodil remízu na několik způsobů. Velká škoda. Premiéru si odbyli spolu Ríša vítězně a David bohužel s prohrou.

Ostrava – BŠŠ FM B 3,5-4,5
Utkání proběhlo v přátelském duchu a po bezproblémovém průběhu jsme odjížděli s těsným, ale zaslouženým vítězstvím.

Brno – BŠŠ FM B 2-6
Brno bylo otloukánkem soutěže. My jsme nic nepodcenili a s přehledem vyhráli a ještě jsme litovali některých jednotlivých nevyužitých šancí.

BŠŠ FM B – Jihlava 3,5 – 4,5
Tento zápas byl velmi podobný zápasu se Starým Městem. Po dívčím armagedonu jsme nakonec těsně prohráli. Zvlášť prohra Kristýny zamrzela. Když už utekla hrobníkovi z lopaty téměř do bezpečí, tak nastavila figuru.

Grygov – BŠŠ FM B 1,5-6,5
Po druhé prohře jsme vyjeli pro nás k neoblíbenému soupeři. Ten, ale před sezónou výrazně oslabil a my jsme toho beze zbytku využili. Premiérovou výhru v první lize si vyseděl Filip Kaňák.

BŠŠ FM B – TŽ Třinec 4:4
Další nepříjemná ztráta v zajímavém boji o čelo tabulky. Soupeř přijel oslaben, tak proti sobě nastoupily poměrně vyrovnané sestavy, a byť oba týmy chtěly vyhrát, tak se nakonec urodilo 8 remíz. Zápasová remíza byla zasloužená.

Opava – BŠŠ FM B 2,5-5,5
Jednoduchý zápas, kde jsme ztratili pár bodíků na skóre. Soupeř nastoupil ve slabší sestavě a všude jsme měli jasnou převahu, kterou jsme třikrát využili.

BŠŠ FM B – Kroměříž 5,5 – 2,5
Soupeř přijel v sedmi a ještě nechal některé opory doma. Proto prohrál vysokým rozdílem. Dobrý vstup do rozhodující fáze soutěže.

Hošťálková – BŠŠ FM B 4:4
Nepovedený zápas hned více hráčů. Soupeř bojující o záchranu se rval o každý půl bod a vyhrát nebylo jednoduché. Bohužel prohrál Standa a za nás srovnával Michal. Na víc jsme nedosáhli. Svého soupeře jsem měl rozhodně porazit a ani Kubovi se nepovedlo dovést velkou převahu k vítězství.

BŠŠ FM B – Český Těšín 4:4
Poslední zápas už s jistým vítězem dostali šanci mlaďoši. Nakonec se soupeř v silné sestavě obával o výsledek do posledního tahu. Konečná remíza zamrzí, ale už nic neřešila a udrželi jsme 3 pozici.

 

Výkony jednotlivců
Vojtěch Rojíček 3 body z 6 partií.
Vojta letos neprohrál a bohužel ani nevyhrál. Měl jsem však pocit, že mnoho partií sehrál naplno a nechtěl „velmistrovské remízy“. O výhry ho připravila až velká vynalézavost soupeřů v obraně.

Stanislav Jasný 5 z 10.
Standa se letos posunul na soupisce a odehrál dobrý standard. Bohužel snaha týmu pomoci v těžkých zápasech ho stála dvě prohry.

Piotr Piesik 3 z 6
Přibral si ještě slovenskou extraligu a tak sehrál jen 6 partií. V této sezóně hrál znovu spolehlivé šachy, ale tentokrát se mu nepovedlo odpor soupeřů zlomit ani jednou.

Serguei Vesselovsky 7 z 11.
Plus tři hovoří jasně. Serguei se posunul na soupisce níže a spolehlivými výkony přispěl velkou mírou k dobrému výsledku týmu.

Jakub Rabatin 6 z 11
V minulosti byl zvyklý na lepší výsledky. Letos byl zástupcem kapitána a taky často řídil a přece jenom si na to musí člověk zvyknout, než bude podávat výkony, na které byl zvyklý. V druhém kole zahodil bod týmu.

Kristýna Novosadová 4,5 z 8
Kristýna letos sehrála soutěž s méně rezultáty než v minulosti a udržela se v plusu. Spokojená se sezónou asi nebude.

Michael Kubík 2,5 ze 3
Míša začal studovat v Brně a tak jeho příspěvek je menší než v jiných sezónách, ale jen díky méně odehraným partiím.

Patrik Štěpán 4,5 ze 7
Patrik poprvé byl v základu a důvěru splatil vrchovatou měrou. Plus 2 a od prvního kola dal najevo, že mu ta pozice na soupisce právem náleží.

Zdeněk Holeksa  4 z 5
Hrávám jen venkovní zápasy a plus 3 je fajn, ale předvedená hra v druhé půlce sezóny byla katastrofální až to vyústilo v promarnění šancí v Hošťálkové a ztrátě šancí týmu zabojovat ještě v posledním kole o postup.

Jiří Kozel 2 z 5
Jirka měl letos bídnou sezónu. V 1. lize ještě hrál dobře, akorát se mu nedařilo proměňovat lepší koncovky a proto nakonec mínus 1.

Šimon Štukner 0,5 z 1
Šimon v Ostravě spolehlivě pomohl k výhře v týmu. V dalším průběhu necítil formu a tak přenechal hru dalším.

Natálie Kaňáková 1 ze 2
Měla ve své maturitním roce více aktivit a proto pomohla jen dvakrát. Jednou výborně po druhé hůře.

Lukáš Weissmann 2 ze 3
Lukáš rozšířil naše trenérské řady a chtěl pomoci i v 1. lize. Spolehlivé pevné výkony byly jen tři i z důvodu jeho velkého pracovního vytížení.

Filip Kaňák 1 z 1
Jako řidič v Grygově si vysloužil po výhře i další nominace, ale jeho časově náročné studium v Praze mu nedovolilo navázat.

Tereza Beluská 0 z 1
Terka hrála proti Jihlavě a po prohře dostali šanci další, ale své místo v týmu má.

Richard Stalmach 2 ze 3
Ríša ve svém věku hrál spolehlivě a ukázal, že 1. liga není nad jeho síly.

Kristýna Laurincová 0,5 z 1
V posledním kole ukázala potenciál. Jen její přílišná zodpovědnost jí svázala ruce a nevyhrála.

Marek Miča 2 ze 2
Kometa posledních měsíců prodala svoji formu. Marek dvakrát vyhrál a tlačí se soupiskou výš.

David Mavrev 0 z 1
Sehrál jednu partií s asi objektivně nejtěžším soupeřem z plejády soupeřů našich mládežníků a prohrál po boji. Místo na soupisce, ale bude muset v létě obhájit.

Lucian Vantuch 1 z 1
Lucin přijel, soupeře neviděl a zvítězil. Kontumační bod. Tudíž bude taky v létě bojovat a o své místo na soupisce.

 

Zdeněk Holeksa