Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství Moravy a Slezska 2021 - hodnocení trenérů

Z nedávno skončeného Mistrovství Moravy a Slezska 2021, které se již tradičně konalo uprostřed jesenických hor, si hráči Beskydské šachové školy přivezli celkem 6 medailí. Také řada ostatních frýdecko-místeckých šachistů uhrála solidní výsledky.

Jaké je tedy celkové hodnocení proběhlého mistrovství? Je šest medailí dost nebo byla očekávání větší? Trenéři S. Jasný, Z. Holeksa, L. Weissmann a J. Rabatin shrnuli své postřehy v přiloženém komentáři.

Komentáře

Mistrovství Moravy 2021

Na tomto proběhlém turnaji, který se konal po dvou letech, měla Beskydská šachová škola opět velmi početné zastoupení. Je třeba říci, že znovu nezklamala. Šest postupů mezi kluky, plus vynikající výsledky dalších, především tedy dívek, je pěkným obrazem naší činnosti. Konkrétní počty a přesná umístění všech, je lehce dohledatelné z výsledkových listin. Budu se tedy věnovat hodnocení hráčů, které jsem měl přímo na starost.

 

Kategorie do 12 let.

Veronika Vančáková. Byla jedenáctá nasazená a skončila třetí, tedy celkově mezi kluky, v děvčatech druhá. To samo už vypovídá o jejich kvalitách. Pokud bereme navíc v úvahu její věk, tak je jasné, že výslede je perfektní. Samozřejmě v partiích byly konkrétní chyby, ale to už odstraníme. Osobně se velmi těším, na její vystoupení na M-ČR mezi dívkami.

 

Kategorie do 14 let.

Bartoloměj Buchta. Byl první nasazený a skončil druhý. Bertík zaznamenal v poslední době velký výkonnostní růst. I zde hrál pěkné partie a byl pro mě jasným favoritem. V jeho hře se ovšem vyskytly i nepřesnosti, které zapříčinily to, že celkově nevyhrál. Už i tato malá nespokojenost nám říká, kde je jeho šachová úroveň. Je jasné, že půjde nahoru a dočkáme se u něj dalších výborných výsledků.

 

Kategorie do 16 let.

Matyáš Trojan. Devatenáctý nasazený, celkové šesté místo. Matyášovi se podařilo postoupit na „republiku“, i když papírovým aspirantem nebyl. Beru to jako zaslouženou odměnu, za jeho píli a účast na trénincích a dalších akcích. Šachově to lze vyjádřit tak, že pozicím prostě rozumí více, než dřív. Jeho příklad může být motivací pro další šachisty. Věřím, že si finálový turnaj patřičně vychutná.

Martin Vašínek. Byl nasazený dokonce jako číslo třicet a turnaj vyhrál. Martin ovšem „klamal elem“. Má za sebou spoustu tréninků a šachových akcí z minulosti a i přes jeho řekněme delší šachovou pauzu, s ním bylo nutno počítat. Zvládl to přímo bravurně a celým turnajem prošel bez porážky, zvítězil zaslouženě. Jsem velmi zvědavý, co bude dál?

Chtěl bych poděkovat všem našim hráčům za předvedené výkony a těm spokojeným pogratulovat k výsledkům.

Stanislav Jasný

 


Na Mistrovství Moravy a Slezska jsme vyrazili po roční odmlce, která zanechala stopy hlavně na kategorii do 10 let. Ve vyšších kategoriích byly počty účastníku vždy kolem 60 a tak konkurence byla veliká. Já jsem měl připravit k boji o postup na Mistrovství ČR tyto hráče: David Barteček (U10), Filip Lubert (U12), Tobias Milek (U12) a Vladislav Blahut (U16). K chlapcům se přidaly ještě děvčata Viktorie Buchtová(U12) a Denisa Bartečková (U14), které tento turnaj mají jako dobrou přípravu směrem k dalším turnajům, protože zatím nemusí o postup na MČR bojovat, protože mají postup zajištěn automaticky. Celková atmosféra během turnaje byla dobrá. Přistoupím k hodnocení jednotlivých hráčů.

David Barteček (U10) – 4 body, 18. místo.
Davídek začal turnaj ve velkém stylu. Byť nezačal dle běžných pouček, ale překvapil cílevědomým propočtem a vcelku zaslouženě měl 1,5 bodu ze dvou kol. V jeho 6 letech je jasné, že dlouhé partie a dlouhý turnaj budou pro jeho koncentraci oříškem. Zbytek turnaje byl ve znamení snižování kvality jeho výkonu. Bojoval se soupeři a získal mnoho dobrých zkušeností. Byl vidět slušný potenciál a jsem zvědavý, jak si povede dál.

 

Denisa Bartečková (U14) – 5,5 bodu, 15. místo, 3. dívka v kategorii.
Deniska rozehrála turnaj velmi hezky. Jedinou prohru si připsala se zkušeným borcem. V závěru ji jakoby došla šťáva a nedařilo se jí dotáhnout slušné pozice. Zapracujeme na tom a příští turnaj bude doufám ve velkém stylu.

 

Vladislav Blahut (U16) – 4 body, 41. místo
Vláďa už rok netrénuje a šachy hraje opravdu pro radost. Jeho výkon tomu trochu odpovídal. Musím říct, že potkávat se u rozborů byl velmi příjemný zážitek. Jeho věta na konci turnaje, že hraje na výhru nebo prohru, protože remíza je, jak jsem mu říkával „sprosté slovo“ mi udělala velkou radost. Celkově to nedopadlo nejlépe, ale myslím si, že radost ze hry byla v každé partii a pro mě sledovat osmou partii byl neskutečně silný zážitek. Navíc umocněný neskutečnou energií s jakou se po pěti hodinách přišel pochlubit. Díky Vláďo.

 

Viktorie Buchtová (U12) – 6,5 bodu, 6. místo, 4. dívka v kategorii.
Ve dvanáctkách to letos bylo pro kluky tvrdé a pokud děvčata nebudou mít zájem hrát s kluky, tak i 17. místo známená zisk jednoho z osmi postupových míst. Viki byla jednou z amazonek co klukům ukázala, jak umí děvčata hrát šachy. Začátek byl trochu vlažný, ale postupně se výkon zlepšoval. V posledním kole podcenila aktivitu soupeře a byla z toho remíza a tím přišla o vítězství mezi děvčaty. Škoda, že to byl pro ní spíš přebor BŠŠ a potkala hned 5 našich hráčů.

 

Tobias Milek (U12) – 5 bodů, 21. místo
Tobiš netrénoval před Mistrovstvím příliš intenzivně. Přípravu jsme tomu upravili a doufali, že to bude stačit. Bylo vidět, že Tobias strašně chtěl a snažil se, ale menší herní praxe přidala na náročnosti a zdálo se mi, že mu ke konci docházejí síly. Ze všeho nejvíc mě mrzí pátá partie, kde jsem podcenil jeho znalosti a několikrát obehrané zahájení jsme neprobrali dopodrobna v přípravě a jeho nepřesnost ho pak stála spoustu sil i celý bod. V posledním kole přišla hrubka ve chvíli, kdy chtěl převzít iniciativu. Škoda.

 

Filip Lumbert (U12) – 5 bodů, 18. místo
Filip pro mě byl největším favoritem na postup z mých svěřenců. V pátém kole se štěstím vyhrál a byl cíli na dosah. Během posledních 4 kol strávil za šachovnicí neskutečných 16 hodin. Urvat to chtěl i v nepříznivých situacích a nechal za stolem veškerou energii. Po posledním kole, kde se neměl za co stydět ukáply i slzičky. V konečném účtování mu na poslední postupovou pozici chyběl bod druhého pomocného hodnocení. Pozice 1. náhradníka v téhle době je i tak velmi slušná šance na účast na MČR, ale chtěli jsme víc. Věřím, že se Filipovi odvedená práce vrátí příště.

V konečném důsledku musím hodnotit turnaj jako nepovedený. Postup nemá nikdo z mých svěřenců a taky děvčata mohla uspět i více. Deniska i tak vylepšila svou pozici s před dvou let a získala krásnou bronzovou medaili. Na druhou stranu jsme si obehráli spoustu nových věcí a prošli si mnohými těžkými situacemi. Teď je na nás, abychom každou chybu využili k tomu, abychom příště byli úspěšnějšími.  

Zdeněk Holeksa


Hodnocení MMaS 2021

 

D10 - Amálie Martikánová  6,5 bodu 1. místo

Amálka roste každým turnajem a to jich odehrála v poslední době skutečně hodně. Hrála kombinační šachy plné obětí a dokázala se měřit i se staršími chlapci. Na partie se velice pěkně koukalo a tak ji soupeři nazvali legendou. Zlatá medaile visí na krku a mně nezbývá, než vyřezávat ovečku, kterou si přála.

 

D12 – Valérie Bartečková; 6,5 bodů, 1. místo

Valuška se dostala do formy a předvedla sebevědomý výkon, když se ji podařilo některé soupeře doslova rozdrtit. Tentokrát nechyběla bojovnost a šla si za vítězstvím. Jediná partie, která se nepovedla, byla s vlastní sestrou. Velice pěkný výsledek a zlatá medaile.

 

D12 – Nikol Bartečková; 6 bodů,  5. místo

Niki hrála výborně, a kdyby některé partie dotáhla do konce a dokázala vysedět, mohl být výsledek ještě lepší. Tentokrát se ji podařilo zvládnout klíčové okamžiky a nedopouštěla se hrubých chyb.Myslím , že je u ní potenciál jít ještě výše.

 

D12 – Justýna Prusková; 4,5 bodů, 9. místo

Poté, co Justýnka ztratila v první partii rychle figuru, tak jsem nečekal, jak dobře zvládne turnaj. Hrála v klidu a nedopouštěla se tolika chyb, jako dříve. S její hrou jsem velmi spokojen. Milé překvapení.

 

H12 – Matouš Mrázek; 4,5 bodů

Maty podal průměrný výkon, ale bez větších výkyvů. Čekal jsem, že se o postup více popere. Má určitě na víc. Někdy vidí na šachovnici bubáky, kteří tam vůbec nejsou.

 

H12 – Daniel Bělocký; 3 body

Začátek turnaje zvládl dobře a tahal za delší konec i se silnějšími soupeři. Měl by se zamyslet             nad svým přístupem, protože zbytek turnaje zahrál hluboko pod své možnosti.

 

D14 – Ondřej Šigut; 6,5 bodů, 4. místo

Ondra nepatřil k favoritům, ale dokázal, že se s ním musí počítat. Hrál velmi bojovně a většinu partií vydřel po dlouhém boji. I poslední partii o postup zvládl s přehledem a s přesností programu Stockfish. Ondra vyzrál šachově i jako osobnost, takže se budu těšit, co předvede na MČR.

Lukáš Weissmann


U16

Denis Lička

Nehrál vůbec špatně, v druhém kole porazil největšího favorita turnaje, ale nepodařilo se mu využívat šancí, které mu soupeři nabídli, proto celkové čtyři body jsou spíše zklamáním. Věřím, že ho tento výsledek bude motivovat k další práci a možnosti bojovat o postup v dalším roce.

 

U12

Hynek Létal, Alexandr Kupka

Byl jsem mile překvapen, jak se kluci na turnaji prezentovali. Bylo to především velkou bojovností, lepší koncentrací a delším průběhem partií. Hynkovi se dokonce po heroických vítězství v posledních dvou kolech podařilo postoupit na MČR. Saša také atakoval postupové příčky, ale bohužel se mu nepovedl závěr turnaje.

 

U10

Martin Hanzel, Daniel Přikryl, František Kupka a Vendula Hanzlová

Čtyřlístek benjamínků, kteří přijeli na mistrovství především získávat zkušenosti a mohli tak ochutnat atmosféru velkého a silného turnaje. Nejvíce se dařilo Marťovi, který se s každou odehranou partií zlepšoval, a nakonec senzačně vybojoval postup. Danek a Franta získali bodů méně, za to si ale odvezli spoustu nových znalostí. Vendulka byla asi nejveselejší člen naší výpravy, i když všechny partie prohrála, zůstala pořád veselá. Šachy se naučila letos na šachovém táboře a moc ji přeji, aby ji šachová hra nadále přinášela radost a zábavu.  

Jakub Rabatin