Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství Moravy a Slezska 2019 - hodnocení trenérů

Z nedávno skončeného Mistrovství Moravy a Slezska 2019, které se již tradičně konalo uprostřed jesenických hor, si hráči Beskydské šachové školy přivezli celkem 10 medailí. Také řada ostatních frýdecko-místeckých šachistů uhrála solidní výsledky.

Jaké je tedy celkové hodnocení proběhlého mistrovství? Trenéři S. Jasný, Z. Holeksa, L. Weissmann a J. Rabatin shrnuli své postřehy v přiloženém komentáři.

Komentáře

Dějiště letošního Mistrovství Moravy a Slezska, Kouty nad Desnou není třeba blíže představovat. Rovněž nebude velkým překvapením, že Beskydská šachová škola zde měla nejpočetnější výpravu ze všech oddílů. Ze závěrečných tabulek je také možno zjistit, že to byla opět i výprava nejúspěšnější. Osobně jsem mněl v péči osm hráčů.

H-12, Bartoloměj Buchta

K výkonu Bertíka není v podstatě co dodat. Kromě zaváhání ve třetím kole, remizoval ještě v kole sedmém, což nás vlastně nemusí mrzet, dokázal zvítězit ve všech zbývajících partiích a zaslouženě se stal celkovým vítězem turnaje. Věříme, že na M-ČR bude hrát v ještě lepší sportovní formě.

 

H-14, Alexandr Chovanec

Saša hraje šachy relativně krátkou dobu. Jednalo se o jeho první turnaj takového druhu. Tři nahrané body jsou tudíž velmi pěkné a ještě o mnoho cennější jsou získané zkušenosti, myslím, že i s kolektivem se sžil dobře a budeme ho vídat na dalších akcích.

 

Matyáš Trojan

Matyáš je jeden z trojice našich hráčů, kterému k postupu chybělo pouze půl bodu. Startoval 2,5 bodu ze 3. Potom se nechtěl spokojit s remízou a přišla první prohra. To ho však nezastavilo a vyhrál třikrát za sebou. Nešťastná chyba v osmém kole, kdy místo výhry, zaznamenal porážku jej vzhledem k pomocnému hodnocení, připravila o postup. Nestačilo ani vítězství v závěru. Hrál ale moc hezky, a když vydrží, přijde to.

 

Martin Vašínek

Martin je pravidelným účastníkem M-ČR a tak nikdo nepochyboval, že i jako mladší v kategorii postup opět vybojuje. Přes zaváhání ve druhém kole měl čtyři body z pěti partií. Poté přehlédl taktiku s jedním z favoritů, ale další partii opět vyhrál. Chtěl tak rozhodnou už v osmém kole, ale iniciativu trochu přehnal. Stále to vypadalo nadějně, vyhrál poslední partii. Neuvěřitelně se však otočilo pomocné hodnocení, což ho poslalo mezi náhradníky.

 

Adam Gebauer

Adam hrál nádherné logické šachy. Figury stavěl na ta správná místa, což se zákonitě projevilo přibýváním bodů na jeho kontě. Zaváhání přišlo v pátém a zejména v šestém kole, kdy ve výrazně lepší, možná i vyhrané pozici zapomněl na věž. Výhry v závěrečných kolech znamenají umístění těsně pod postupovou čarou. S takovým herním stylem, vidím budoucnost optimisticky.

 

H-16, Petr Gnojek

Petr měl nelehkou úlohu prvního nasazeného hráče. Rovněž jako úřadující vícemistr Evropské Unie byl vystaven velkému očekávání. To se prakticky projevilo už ve druhém kole, kdy se nehodlal spokojit s remízou a po přehnaně násilném rozhodnutí prohrál. Pak už hrál normálně a čtvrtý skončil jen proto, že další naši hráči nahráli více bodů.

 

Ondřej Nytra

Ondru zastihl turnaj v dobré formě, kterou ostatně prokazoval celé léto. Celý turnaj sehrál více méně ideálně. Nedopouštěl se zásadních chyb, dokázal vítězit bez většího ohrožení. Možná, kdyby byl i v posledním kole trošku přísnější, mohl celkově vyhrát. Takhle je to „jen“ krásné druhé místo.

 

Adam Frank

Adam opět zůstal věrný svému stylu. Nudná hra, není pro něj. Agresivní pojetí šachu přineslo a ještě přinese své ovoce, pro diváky je to ale někdy náročné. Dá se říct, že byl i spravedlivý k cizím hráčům i oddílovým kolegům. Zvítězil zaslouženě.

I když jsme to zmiňovali v komentářích mnohokrát, výsledky a přístup hráčů mně nutí, to znovu zopakovat a poděkovat všem našim šachistům za vzornou reprezentaci.

Stanislav Jasný


Mistrovství Moravy a Slezska je pro kluky prubířským kamenem, kteří zde bojují o možnost postoupit na Mistrovství České republiky (dále jen MČR). Pro holky je to výborný tréninkový turnaj, kde se setkávají v každé partii s tvrdým odporem soupeře. Já jsem měl možnost připravovat na tomto turnaji šest borců a čtyři pilně trénující děvčata: Jakuba Konečného, Vladislava Blahuta, Ondřeje Matusíka, Filipa Lumberta, Petra Matusíka, Tobiase Milka, Denisu Bartečkovou, Viktorii Buchtovou, Lucii Lackovou a Veroniku Vančákovou. Spolupráce to byla mnohdy bezproblémová a v mnoha případech jsem zjistil mnoho užitečných informací do dalšího tréninku a už se těším, jaký pokrok ukážeme právě na MČR, které bude taky v Koutech nad Desnou v březnu v příštím roce. Krátce zhodnotím jednotlivé výkony každého z účastníků tohoto těžkého turnaje.

 

Jakub Konečný, OPEN – 39. místo, 1,5 bodu

Kuba je výborný parťák, který nezkazí žádnou srandu, i když se mu nedaří. Po šesti kolikrát i smolných prohrách byl pořád pozitivní a bojoval. Závěr mohl být ještě lepší, ale Kubovi stále ještě chybí herní zkušenost kvůli, které se nechává unášet krásou motivu a pak chybí přesnost.

 

Vladislav Blahut, U14 – 32. místo, 5 bodů.
Vláďa se nemohl úplně rozjet a jeho ztráty potřeboval smazat v úterý, aby si připravil pozici před finišem. Ale jeho vystoupení v úterý bylo doslova neuvěřitelné. Přes veškeré úsilí, které do partií dal, tak se mu vůbec nic nepovedlo a obě partie smolně prohrál. Musím ocenit, jakým stylem přistoupil k posledním dvěma partiím. Jiní už by to odtahali, ale Vláďa dvakrát drtivě vyhrál.

 

Ondřej Matusík, U12 – 3. místo, 7 bodů – Postup na MČR
Ondra sehrál turnaj naprosto v klidu a s přehledem si zajistil postup na MČR. V posledním kole bojoval o 1. místo. Nakonec to nedopadlo, ale Ondra může být spokojený, jak s výsledkem, tak s předvedenou hrou.

 

Tobias Milek, U10 – 3. místo, 7 bodů – Postup na MČR
Tobias rozehrál MMaS podobně jako sprinteři procházejí závody na vrcholných akcích. V rozbězích volněji a jejich výkon graduje směrem k finále. Začátek turnaje byl plný nepřesností a ve třetím kole dokonce hrubých chyb, ale po této lapálii už nastartoval svou hlavu na maximum a přes prohru s vítězkou turnaje si dokráčel k postupu dokonce jako nejlepší kluk. Zvlášť mě potěšila poslední partie, kdy jsem mu řekl, že remíza stačí a může ji nabídnout, ale Tobi se rozhodl po pár tazích, že bude lepší než soupeř a měl pravdu.

 

Petr Matusík, U10 – 55. místo, 3,5 bodu
Petr v předcházejících startech prokazoval slušnou formu a dokonce při srovnání v tréninku taktiky byl z mých svěřenců mezi lepšími a tak jsem čekal, že bude hrát o postup do posledního kola. Peťovou hlavní motivací je užít si zábavu a to mu ubírá na zarputilosti, která je v kritických chvílích partie často rozhodujícím faktorem. Nuly v posledních třech kolech svědčí a poklesu koncentrace a proto výsledek vůbec neodpovídá jeho schopnostem. Do příště to zlepšíme.

 

Filip Lumbert, U10 – 19. místo, 5,5 bodu
S Filipem netrénujeme ještě ani rok, ale jeho zápal pro šachy je obrovský a i přes to, že byl mladší v kategorii, tak jsem doufal, že by se o postup mohl poprat. Nakonec byl jen půl bodu od postupového místa.  I jemu, ale chybí větší zarputilost, a když k tomu přidáme ještě zbrklost, tak máme ten koktejl, který ho odsoudil k těsnému nepostupu. Na první start na MMaS velmi dobrý výkon.

 

Denisa Bartečková, U12 – 14. místo, 5,5 bodu
Deniska bojovala celý turnaj na předních šachovnicích a její 4.místo mezi děvčaty je nenaplněním jejích ambicí. Dvě prohry byly se zkušenějšími borci. Na závěr přišly ještě dvě remízy se slabšími soupeři. Asi chyběly v závěru síly.

 

Viktorie Buchtová, U10 – 2. místo, 8 bodů
Viki sehrála velmi dobrý turnaj. Kvalita její hry určitě zaznamenala posun o další level výš. Partie byly bez zásadních chyb a i propočet byl lepší. Viki turnaj zastihl v dobré formě a myslím si, že si jej užila.

 

Lucie Lacková, U10 – 22.místo, 5 bodů
Lucka ve svém věku se nebojí starších soupeřů a bojuje s nimi jako lvice. Častokrát jsem překvapen, jak dobrý má propočet. Potom při rozboru zjistím, že to je jen úžasná intuice. Lucka odehrála těžký turnaj a sehrála ho na velmi dobré úrovni.

Veronika Vančáková, U10 – 7. místo, 6 bodů
Verunka potvrdila svůj talent a odehrála mnoho hezkých partií. Mohla přidat i více bodíků, ale zatím ještě nezvládala zařadit zpátečku a netlačit na pilu za každou cenu. Verunka je talentovaná hráčka a jistě bude zážitek sledovat její postup v poznání šachové hry.

Zdeněk Holeksa

 


U16, Petr David Lanča 5/9

Odehrál velmi vydařený turnaj. Svou pevnou a trpělivou hrou dokázal vzdorovat i o hodně silnějším hráčům. Umístění v první polovině tabulky je vzhledem k nasazení výborné.

 

U12, Ondřej Šigut 6.5/9

Ondra odehrál celý turnaj velice dobře. Tentokrát přidal i bojovnost. Držel se na předních šachovnicích a odměnou byl zasloužený postup. Výborný výsledek!

 

Zdeněk Tauš 5.5/9

Zdeněk delší dobu šachy nehrál. Ze začátku byla patrná nerozehranost, ale potom předváděl výbornou agresivní hru. V posledním kole bojoval o postup, ale soupeř jeho útok po 3.5 hodinách odrazil.

 

Ludmila Lacková 4.5/9

Svou hrou mě mile překvapila. Nasazená na konci startovní listiny dokázala své partie vysedět a vybojovat důležité body.

 

U10, Valérie Bartečková 6/9

Valuška měla raketový start a vypadl to , že ji nikdo nezastaví. Potom pokazila 2 vyhrané partie a v předposledním kole zahrála velmi špatně. Finiš už na medaili nestačil.

 

Matouš Mrázek 5/9

Podle nasazení měl patřit k favoritům turnaje. Doplatil však na nevyrovnané výkony. Poslední partií o postup nezvládl, ale bude mít šanci ještě příští rok.

 

Tadeáš Grešl 4.5

Šachům rozumí a má velmi dobré teoretické znalosti. Problém je v soustředění a s tím souvisí ukvapené tahy. Výsledek mohl být lepší.

 

Štěpán Záhumenský 4/9

Cvrček bojoval během turnaje s nemocí. Začal dobře, ale potom se mu přestalo dařit. Nakopl ho vydařený bleskový turnaj a slavně zvítězil v poslední partií.

 

Justýna Prusková 4/9

Její výkony byly jako den a noc. Dokáže porazit vítěze turnaje a potom nastavovat figurky zadarmo. Věřím, že příště to bude jenom lepší.

 

Samuel Grešl 3/9

Nejmladší člen naší výpravy se vůbec neztratil. Šachy hraje teprve rok a dokázal trápit i silné soupeře. Delší partie ještě nevydržel.

 

Daniel Bělocký 4.5/9 

Odehrál první velký turnaj po přestupu do BŠŠ. Po nevydařeném začátku se rozehrál. Výsledek mohl být lepší, kdyby věnoval více energie šachům, místo mobilním aktivitám.

Lukáš Weissmann


Nikol Bartečková, 5/9

Nikolka bude hrát stejnou kategorii ještě dva roky, přijela tak sbírat zkušenosti. Určitě chtěla získat více bodíků, ale bohužel se jí nepodařilo dotáhnout některé slibné partie do vítězného konce. Její partie ale ukázaly veliký potenciál. Niki má za sebou už jeden obrovský úspěch a pokud bude pilně pracovat, bude jich ještě více.

 

Valerie Tichá, 6/9

Valča se na turnaji prezentovala především pěkným šachem. Už to nebyly zbytečné chyby v zahájení. Právě naopak, tam byla její silná stránka a pokud měla přijít chyba, tak až po delším průběhu hry. Valča si už dokáže určit plán hry a většinou jí vyjde, jenže nesmí zapomínat na jednu důležitou věc-možnosti soupeře. Turnaj zakončila soubojem na první šachovnici.

 

Sofie Tichá, 5/9

V každé partie srdnatě bojovala a odměnou jí bylo krásné druhé místo mezi dívkami. Doslova šílenou partii ale sehrála s kolegou Vláďou, ze které nakonec vyšla jako ta šťastnější. Se zkušenějšími kluky už to ale tolik nešlo. Zahájení rozehrála spolehlivě, jenže potom se to někde zlomilo. Pokud zapracuje na taktice a propočtu variant, půjde výrazně nahoru.

 

Alexandr Kupka, 4/9

Pro Sašu to byl první velký turnaj. Vstup se mu povedl skvěle a mohl tak vyzvat zkušenější soupeře. Líbily se mi především jeho myšlenky a nápady na šachovnici, ale určitě by pomohlo, kdyby si partie více odseděl. Věřím, že nám v budoucnu předvede daleko více.

 

Hynek Létal, 6,5/9 - postup

Hynek měl být jedním z favoritů soutěže. Do šestého kola bylo až na jedno zaváhání vše v pořádku. Nejhorší okamžik, na který bych nejraději zapomněl, přišel v sedmém kole. V hlavní roli byla opět rychlá ruka. Hynkovi by prospělo více trpělivosti za šachovnicí.  O postup musel v posledních kolech ještě bojovat, nakonec se to povedlo a odvezl si i medaili za druhé místo.

 

Jonáš Létal, 4,5/9

Jony sehrál zajímavý turnaj. Buď soupeře přehrál a porazil, nebo partie skončila brzy remízou nebo prohrál kvůli nesmyslné chybě. V partiích mi ale celkově chybělo více bojovnosti, jinak si troufám říct, že by udělal alespoň o bod více. Zkoušel si také nové zahájení. Bude-li pracovat, příští rok bude mít opět šanci.

 

Denis Lička, 6,5/9 - postup

Od Denise jsem čekal boj o postup. První polovina byla docela děsivá, bylo jasné, že ho nečeká jednoduchá práce. V pátém kole měl obrovské štěstí, protože soupeř udělal nemožný tah, díky kterému vyhrál úplně prohranou partii. Po tomto hororu se jeho výkon změnil k nepoznání. Partie byly pečlivě promyšlené, poctivě počítal varianty a závěr turnaje už dohrál ve velké kvalitě a zaslouženě vybojoval postup.  

 

Lucian Vantuch, 6,5/9 - postup

Lucian prošel turnajem docela hladce. Projevily se velké zkušenosti a zejména v první polovině dosahoval jeho výkon potřebné kvality. Konec turnaje už dohrával v klidnější atmosféře. Remízy nakonec stačily na pěkné 3. místo, stejně jako se mu to povedlo i minulý rok.

 

Matyáš Paseka, FIDE Open, 5/9

Maty si v podstatě přijel zahrát a nasbírat nové zkušenosti, proto jeho výkon nebudu hodnotit nějak přísně. Víme, že do března musíme tvrdě pracovat. Tam se snad předvede ve své plné síle. Určitě ho ale mrzí partie posledního kola, kdyby vyhrál, je v první šestce.

Jakub Rabatin