Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství Moravy a Slezska 2018 - hodnocení trenérů

Ve dnech 27. října - 1. listopadu se v Koutech nad Desnou uskutečnilo "Mistrovství Moravy a Slezska mládeže", na kterém Beskydskou šachovou školu reprezentovalo 31 šachistů, přičemž řada z nich si domů přivezla cenné umístění.

Všechny bedlivě po celou dobu turnaje sledovali trenéři S. Jasný, Z. Holeksa, L. Weissmann a J. Rabatin a své postřehy shrnuli v přiloženém komentáři.

Komentáře

Dějiště letošního soupeření nejlepších mladých moravských šachistů není třeba blíže představovat. Kouty nad Desnou se v poslední době již staly tradicí. Beskydská šachová škola měla opět velmi početnou výpravu a spolu s kolegy se nyní pokusíme zhodnotit vystoupení našich členů, každý ty, se kterými pracoval. Před tím, než se budeme konkrétně věnovat jednotlivým hráčům, je ovšem třeba celkově všechny pochválit a poděkovat za vzornou reprezentaci. Byli jsme opět nejúspěšnější výpravou. Díky si taktéž zaslouží rodiče, kteří nám vypomohli s dopravou naší „megavýpravy“.

V kategorii do šestnácti let se očekával postup Ondřeje Nytry, který svou úlohu splnil. Nebýt nevydařené partie z předposledního kola, mohl dokonce v závěru bojovat o medailové umístění. Zejména v první polovině turnaje se jeho výkon vyznačoval potřebnou kvalitou, totéž platí i pro rozhodující chvíle na konci. Gratulace k postupu a věřím, že na M-ČR to bude zajímavé. Patrik Šebena ve stejné kategorii rozhodně nepatřil k favoritům. To mu ovšem nezabránilo srdnatě bojovat a rvát se se silnějšími protivníky. Rozhodně odehrál zajímavý turnaj a několik pěkných a velmi dlouhých partií. Jaký bude další vývoj, záleží na něm.

Ve čtrnáctileté kategorii všechny doslova šokoval Matyáš Trojan. Z počátku hrál nenápadně, ale po sedmém kole se v turnajové tabulce natlačil poměrně dopředu. O jeho výkonu svědčí i velký přírůstek do ratingového hodnocení. Bohužel, poslední dvě kola nevyšla podle jeho představ, ale i tak velmi pěkný výkon. Ve stejné kategorii Lucián Vantuch už patřil mezi favority. Mám ještě v čerstvé paměti juniorský turnaj, kde porážel starší a papírově silnější soupeře. Tak to bylo i zde. Poměrně spolehlivě přidával body a jen jedno přehlédnutí způsobilo, že neskončil ještě výše. Bronzová medaile je ale taky hezká. Gratuluji. Lídrem této kategorie byl Adam Frank, který dokonale splnil roli favorita. Zvítězil v podstatě stylem start-cíl, když povolil svým soupeřům pouze dvě remízy. Při jeho stoupající herní úrovni byl podobný výsledek už na spadnutí, otázkou bylo kdy. Rovněž velká gratulace ke zlatu.

V kategorii dvanáctiletých se prezentoval bojovným výkonem Martin Vašínek. I přes zaváhání v úvodu v sobě našel sílu stočit vývoj turnaje ve svůj prospěch a vybojovat kýžený postup. K medaili chyběl opravdu jen malý krůček, tak se nyní musí spokojit s bramborami. Kdo ví, třeba to na „republice“ ještě kousek posune. Tak že pochvala. Ve stejné kategorii a to z pozice mladšího v dvouletém cyklu hrál Bartoloměj Buchta. A hrál opravdu pěkné šachy. Značně zlepšil hospodaření s časem, což mu umožnilo prokázat své kvality. Porazil celkového vítěze a nebýt zaváhání v předposledním kole, myslím, že on by byl tím vítězem. Gratulace k bronzu. Ještě jednou, pochvala všem našim hráčům a těšíme se na příště. 

Stanislav Jasný


Hodnocení MMS v Koutech nad Desnou

U10- Štěpán Zahumenský 4/9.  Štěpánek patřil mezi nejmladší účastníky turnaje a mezi staršími dětmi uhrál pěkný výsledek. Žádná porážka ho nesrazí na kolena a vydržel hrát partii i více, než 3 hodiny! Byly tam chybičky, ale Štěpánek má ještě všechno před sebou.

Matouš Mrázek 4,5/9.  Matouš se také poměřil se staršími dětmi. Začátek mu vyšel náramně a odehrál velice pěkné partie se silnými hráči. Potom přišly porážky, které Maty hodně špatně nese, což se odrazilo i na jeho hře. Závěr turnaje zvládl a vzhledem k tomu, že ho los nešetřil, uhrál velice pěkný výsledek.

Tadeáš Grešl 5/9. Tadeáš je neřízená střela a jeho partie byly jako na houpačce. Zvláště bílými figurami se mu hodně dařilo. Uhrál svůj nejlepší výsledek v životě, což by ho mělo povzbudit do další práce. Šachům věnuje hodně času a má velkou podporu rodiny. Tak uvidíme…

Zdeněk Tauš 6/9. Zdeněk k nám přestoupil před 2 měsíci a v poslední době měl herní pauzu. Bílými figurami byl suverénní a všechny partie vyhrál. Nedařilo se mu proti naším hráčům, kdy kazil ve velice nadějných pozicích. Turnaj byl vyrovnaný a na postup chyběl jenom kousíček. Se svým talentem ještě určitě neřekl poslední slovo.

U12- David Gřundil 4/9. David ve své premiéře ve dvanáctkách strašně chtěl. Bojoval, dřel, ale strašně ho srážely hrubé chyby, kterých bohužel udělal hodně. Potřebuje takových těžkých turnajů více. Snad mu pomůže i účast v klubovém přeboru, který začal hrát v září.

Ondřej Šigut 5/9. Ondra hrál dobře a ve všech partiích dosáhl lepší pozice. Pokud se partie protáhne, tak jeho koncentrace klesá. Výsledek je dobrý, ale jsou tam pořád rezervy. Ondrovi by prospělo více bojovnosti a bude se muset naučit partie vysedět.

Denisa Bartečková 5,5/9. Denisa získala zlato v kategorii děvčat zcela zaslouženě. Některé partie měly vysokou úroveň.  Bylo na ní vidět, že je hladová po úspěchu, i když na konci turnaje bojovala s nemocí. Vyvarovala se hrubých chyb a svou agresivní hrou dostávala soupeře do problémů.                          I favorité se s ní pořádně potrápili. Výborný výsledek!

U16- Petr David Lanča 4,5/9. Neuvěřitelně houževnatý šachista. Své partie končí vždy mezi posledními. Ke své tradiční bojovnosti přidal proti loňsku i větší herní jistotu. Výsledek je velmi dobrý a nutno dodat, že si výrazně vylepšil svůj osobní koeficient.

Weissmann Lukáš


Matyáš Paseka, H16, 1. místo

Po roce jsme se opět rozhodli škodit někde jinde, a to v nejstarší kategorii do 16 let. Nikdo asi nepředpokládal, že to bude taková jízda, jakou Maty předvedl. U výrazně starších soupeřů vzbudil tak velký respekt, že s ním už nikdo nechtěl hrát. Turnaj započal čtyřmi výhrami, což znamenalo průběžné první místo. V druhé polovině už to nebylo jednoduché, protože narážel na silnější soupeře, po celý turnaj byl ale neprůstřelný. Předvedl poměrně vyspělé šachy. Občas se vyskytly malinké nepřesnosti, ale v celkovém dojmu se dají zanedbat. Z mého pohledu skvělý výkon, který znamenal zisk zasloužené zlaté medaile. Gratuluji.

Denis Lička, H12, 11. místo

Nehledě na konečný výsledek musím říct, že podal dobrý výkon. Jeho největším soupeřem byl však on sám. Zejména v první polovině turnaje bojoval s časovými tísněmi, které mohly rozhodnout v jeho neprospěch, a tak se také v jednom případě stalo. Turnaj nebyl ani tak o znalostech, nýbrž o víře v sama sebe. Určitě mu zvedne sebevědomí fakt, že dokázal přehrát celkového vítěze turnaje. Jenže přišla chyba z nepozornosti a bylo po výhodě. Chvíli však bude trvat, než si obehraje určité systémy. Velmi pozitivní je však to, že ho šachy neskutečné baví, chce u toho zůstat, trénovat a zlepšovat se. Je jen otázkou času, kdy se výraznější výsledky dostaví.

Sofie Tichá, D12, 4. místo

Sofi měla po celý turnaj nemilosrdný los. Buď hrála s výrazně papírově silnějšími soupeři, nebo naopak se slabšími. Se slabšími si bez problémů poradila a se silnějšími se jí podařilo sehrát zajímavé a mnohdy i vyrovnané partie. Bojovala, co ji síly stačily a za to ji chválím. Pro její šachový růst je dobře, že proti takovým hráčům hraje, protože i když prohraje, odnese si z partie cenné zkušenosti. Myslím, že pět bodů je slušné, i když to mohlo být i trochu lepší.

Jonáš Létal a Hynek Létal, H10, 4. a 7. místo

Kluci byli příjemným překvapením turnaje, protože přijeli na mistrovství Moravy poprvé. Hlavním cílem bylo tedy posbírat co nejvíce zkušeností a sehrát pěkné partie. Dopadlo to ale úplně jinak. Celý turnaj bojovali o ty nejvyšší příčky a oba urvali postup na březnové mistrovství republiky. Fantazie. Nikoho se nebáli a hráli svědomitě s jasným cílem v partii. Díky dobrému postřehu a nekompromisnímu tahu na bránu byli schopni trestat za hrubé chyby a tím vyzráli nad většinou svých soupeřů. Kromě pár zaváhání přišla v posledním kole očekávaná zápletka. Kluci byli nalosováni proti sobě a mohlo to dopadnout tak, že jeden z nich nepostoupí. Nezbývalo nic jiného než odehrát poslední kolo na plný plyn a nechat to osudu. Nakonec to vyšlo a můžou se radovat, že nebudou na republice „sami“. Kluci, mám z vás radost, pracujte dále.

Barbora Mičová, D10, 4. místo

Za poslední dobu už těch čtvrtých míst bylo více než dost. Bohužel to opět nevyšlo v posledním kole. Nemusí ale tolik smutnit, protože celkově podala moc pěkný výkon. Pokud prohrála, bylo to většinou chvilkovou nepozorností, kdy přišla o figurku. Když ale vyhraje, tak je den hned slunečnější. Potom je na rozboru schopna rozpovídat se o všech svých myšlenkách v partii. Barunku šachy baví a věřím, že brzy bude opět stát na stupni vítězů.

Valerie Tichá, D10, 11. místo

Valince nevyšel začátek turnaje. Hlavní příčinou byla opět nepozornost. Cit pro vlastí figurky ovšem má, ale je třeba se také dívat co hrozí soupeř. Po nevydařené první polovině turnaje se rozehrála a z posledních čtyř kol uhrála 3,5 bodu. Možná na tomto skvělém závěru má podíl i sázka se Sofčou. Spokojený jsem tedy alespoň se závěrem turnajem, jinak jsem jistý, že dokáže hrát ještě lépe. Nezbývá ale nic jiného než pilovat nedostatky a pokračovat v tréninku.

Matěj Szkandera, H10, 15. místo

Nevyšel mu začátek turnaje, kde mu chyběla důraznost v lepších pozicích. Po prvních prohrách jsme probrali určité věci, na které si musí během partie dávat pozor. Matěj si vzal moje rady k srdci a započal neskutečnou sérii, když s přehledem vyhrál další čtyři kola, a dokonce šahal i po pátém vítezství v řadě, ale bohužel přehlédl dvojtahový mat, a nakonec celou partii prohrál. V závěru si ještě došel pro další body a zakončil turnaj na velmi pěkném místě. Vyzkoušel si i nová zahájení a myslím, že může být se svým celkovým výkonem spokojený.

Marek Miča, FIDE open, 2. místo

Marek za poslední dobu udělal obrovský kus práce, která je pochopitelně k vidění i v jeho partiích. Open jsme tedy zvolili jako jeden z mnoha přípravných turnajů na březnové MČR. Ne vždy je jednoduché potvrdit vysoké nasazení. Této role se ale zhostil na jedničku, když během celého turnaje neodešel ani jednou poražen. Cenné zkušenosti z kvalitně odehraných partií a skvělé druhé místo je odměna za poctivou práci. Jen tak dále Marku.

Jakub Rabatin   


Mistrovství Moravy a Slezska v Koutech se pod mým vedením účastnilo hned 6 dětí v kategorii do 10 let. Nikol Bartečková, Valérie Bartečková, Viktorie Buchtová, Petr Matusík, Tobias Milek a Michael Vojkovský. V kategorii do 12 let bojoval o postup Ondřej Matusík a 14 letou kategorii obsadil Vladislav Blahut. Úspěšný byl nakonec Ondra, kterého uvidíme na Mistrovství ČR v březnu a v dívčí kategorii si medaile odvezly Viki a Valuška. Zkušeností nabrali všichni dost a snad je uplatní v příštím roce, kdy ještě budou hrát stejné kategorie.

Ještě si dovolím pár slov ke každému zvlášť.

Nikol Bartečková         5 bodů, 22.místo/5. místo v dívčí kategorii
Niki ještě tuto sezónu bude hrát kategorii do osmi let a z tohoto pohledu její výkon zaslouží velké uznání. Prohrála s výrazně silnějšími hráči a srovnatelné soupeře porážela poměrně s přehledem.

Valérie Bartečková      6 bodů, 13.místo/3. místo v dívčí kategorii
Konečné třinácté místo a třetí místo v dívčí kategorii dává naději směrem k republikovému přeboru. Na druhou stranu její hra měla některé nedostatky, které je třeba rychle odstranit.

Viktorie Buchtová         6 bodů, 11.místo/2. místo v dívčí kategorii
Viki dnes už bojuje na Mistrovství světa. Morava byl tréninkový turnaj a museli jsme toho mnoho odpracovat při rozborech, protože se myšlenky nevydávaly vždy správným směrem. Bojovností, ale Viki zachrání mnoho a tak uvidíme, jak dobrý trénink to byl.

Petr Matusík                   4,5 bodů, 34. místo
Péťa je zatím takový šachový bohém a někdy je radost pohledět na jeho hru a někdy to prostě skřípe. Prozatím má Petr volnější trénink a možná proto se nepovedlo vyhrát více nadějných partií.

Tobias Milek                   5 bodů, 26. místo
Tobík odehrál podařený úvod turnaje. Potom se ale přestalo dařit. Vinu bych dal menší herní praxi před turnajem. Hlavně v partiích s favority to bylo poznat.

Michael Vojkovský         5,5 bodu, 20. místo
Míša ve své hře má spoustu výborných návyků, ale srážely ho hrubé chyby. Což z něj v jeho sedmi letech dělá nadějného borce pro květnové mistrovství do 8 let. Hrubky se odstraní a kvalita zůstane.

Ondřej Matusík               6,5 bodu, 5. místo – postup na MČR
Od Ondry jsem očekával boj o postup, ale to s jakým sebevědomím nastupoval ke každé partii, mě překvapilo. Odměnou mu byla jistota postupu po osmém kole a možnost si bílými v devátém kole dojít pro zlato. To se nakonec nepovedlo, ale cíl byl splněn.

Vladislav Blahut               5 bodů, 30. místo
Vláďa je fajn kluk a trénink s ním je radost. Partie hrál dlouho a dlouho bojoval s každým. Možná i únava se podepsala pod výsledek, se kterým já spokojený nejsem a Vláďa asi taky ne. Mnoho věcí Vláďa spočítal, ale nedařilo se mu soupeře zatlačit.

Zdeněk Holeksa