Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství Moravy a Slezska 2016 - hodnocení trenérů

Ve dnech 25. - 30. října proběhlo v Koutech nad Desnou "Mistrovství Moravy a Slezska mládeže" 2016, na kterém Beskydskou šachovou školu reprezentovalo 28 šachistů, přičemž řada z nich si domů přivezla cenné umístění.

Všechny bedlivě po celou dobu turnaje sledovali trenéři S. Jasný, P. Pisk, J. Rabatin a F. Kaňák a své postřehy shrnuli v přiloženém komentáři.

Komentáře

Dějiště letošního turnaje není třeba blíže představovat, to jsme už v letech minulých dělali mnohokrát a tak je možné přejít přímo k hodnocení hráčů.

Zuzana Gřesová nastoupila v kategorii do šestnácti let. Její nasazení na čtvrtém místě do určité míry odráží dlouhodobou úroveň její hry a ukazuje, že může směle konkurovat i nejsilnějším klukům své kategorie. V turnaji jí však nevyšly některé partie a to je důvodem konečného výsledku. To, že dokáže získat mezi děvčaty medaili i při absenci ideální formy, je pozitivní, určitě však patří do vyšších pater.

Radek Halamíček hrál ve čtrnáctileté kategorii. Radek se snažil hrát velmi zodpovědně, až na výjimky zakládal své partie velmi zdravě. Zhusta se mu dařilo své soupeře přehrávat a ani jednou neokusil hořkost porážky. Někdy ovšem přílišná opatrnost není úplně na místě a nějaký ten půlbodík navíc by se hodil. Velký počet remíz i z pozic, které by si zasloužily pokračování, rozhodl o jeho konečném výsledku.

Ondřej Nytra také nastoupil v kategorii do čtrnácti let, nutno podotknout,  že jako mladší ročník. Ondrova hra působila velmi pěkným dojmem. Bylo tam plno zajímavých nápadů i logických rozhodnutí podpořených propočtem. To se projevilo tak, že až do samotného závěru figuroval na postupových místech. Dokonce ani smolná porážka v předposledním kole jej nevyřadila. V závěrečné partii už bylo třeba hrát vabank a to se ne vždy vyvede.

Adam Frank představoval svým nasazením lídra kategorie dvanáctiletých. I jeho hra, ostrá jako břitva, budila u mnohých soupeřů patřičný respekt. Hra na špici startovního pole přináší souboje s nejsilnějšími protivníky a někdy se určitým ztrátám nedá vyhnout. Občas o pořadí rozhodují maličkosti. Adam si tak po krásném výkonu dokráčel pro bronzovou medaili.

Michal Gřes byl dalším zástupcem ve dvanáctileté kategorii. Míša se představil takovým klidným herním projevem. Pokud se mu na šachovnici objevil jeho oblíbený typ pozice, byl velmi nebezpečný pro každého soupeře. Bohužel se nevyhnul některým zbytečným porážkám, dokonce z výrazně lepších pozic. Když si na to dá příště pozor, může skončit hodně vysoko.

Martin Vašínek reprezentoval v desetileté kategorii. Vzhledem ke své šachové síle se pohyboval v popředí startovního pole. Hrál rovněž velmi zajímavým stylem, když se dostal k aktivitě, tak dokázal hrnout soupeře jako buldozer. Nepanikařil ani v nelehkých situacích. Až překvapivá porážka v posledním kole ho odsunula z medailové pozice. Myslím, že na Republice se ale máme na co těšit.

Ondřej Šigut hrál také desetiletou kategorii a patřil k těm nejmladším a nejméně zkušeným účastníkům. Myslím, že si Ondra turnaj pěkně užíval a naučil se spoustu nových věcí. V konečném hodnocení získal nádherných pět bodů. Když bude dál trénovat, možná ještě o něm v budoucnu uslyšíme.    

Dále nás reprezentovali hráči Oldřich Janotka, Jakub Janotka, Marek Fizer, Denis Lička, kteří se na tomto turnaji rozhodli analyzovat partie s trenéry mimo náš trenérský tým. I když tedy nelze přesně posoudit obsah partií, je na místě pochvala za reprezentaci. Výsledkově se blýskl především Marek Fizer.

Závěrem je třeba poděkovat všem našim členům za pěknou reprezentaci Beskydské šachové školy a města Frýdku-Místku. 

 

Stanislav Jasný    

 


Matyáš Paseka

Matyho charakterizuje velká práce za šachovnicí i mimo ni. První místo s osmi body toho je důkazem. Na všechny partie se dokázal koncentrovat, a i když se pozice nevyvíjela dobře, dokázal zabrat a partii si vybojovat. Sem tam se našla i nějaká ta chybička, ale celkový výkon byl velmi podařený. Pokud bude nadále pracovat, má šanci na další skvělé výsledky.

 

Matyáš Kaňák

Maty odehrál velmi pěkný turnaj. Celou dobu hrál pozitivně naladěný a když dobře rozehraje partii a má čas si vše promyslet, těžko se s ním drží krok. Soustředěnost také byla znát. Kritická byla bohužel poslední partie, kde potřeboval vyhrát. Nicméně věřím, že se příští rok vrátí ještě silnější a opět s chutí bojovat o postup. 6 bodů je i tak dobrých.

 

Marek Miča

Marek po celou dobu turnaje předváděl svoji obvyklou hru, která soupeřům dělá velké problémy. Také měl možnosti si vyzkoušet něco nového a díky tomu sehrál plno zajímavých partií. Turnaj odehrál ve velké pohodě. Každou partii tvrdě pracoval a na výsledku to bylo znát. První místo je toho důkazem.

 

Patrik Šebena

Na Patrikovi byla znát velká chuť učit se něco nového. Nikdy se nevzdával a bojoval celý turnaj. Pokud přidá na tréninku, může skončit ještě lépe. Na výkonu v partiích to bylo vidět. 5 bodů je ale i tak pěkný výsledek.

 

René Bosák

Renda byl pro mne velkým překvapením. Byl nasazený jako č. 37 a přesto se dokázal vyšvihnout na 13. místo. Když se snaží, dokáže sehrát velmi pěkné partie. Se silnějšími soupeři prakticky držel krok. Dá se říct, že k postupu hodně nechybělo. Pokud bude ještě více trénovat, má šanci skončit v první osmičce. 6 bodů je velmi dobrých.

 

Pavlína Dudová

Pavlínka odehrála velmi pěkný turnaj. Hraje velmi vyrovnaně a prakticky bez větších chyb. Povedla se jí hlavně druhá polovina turnaje, kde předvedla pěkné šachy. V některých partiích ale mohla na soupeře vyvíjet ještě větší tlak. 5,5 bodů je velmi pěkný zisk.

 

Jakub Rabatin

 


Sofie Tichá

Sofince se podařil vstup do turnaje, kdy všechny překvapila svou hrou. Bohužel uprostřed turnaje se jí přestalo dařit, ale díky bojovnosti Sofinky a její lásce k šachu, kterou prokázala i po prohrách, si nakonec po dalších dvou výhrách s papírově silnějšími soupeři vybojovala bronzovou medaili v dívkách do 10 let.

 

Ondřej Matusík

U Ondry jsme mohli v průběhu jeho prvního velkého turnaje zaznamenat neuvěřitelný posun ve všech ohledech. Turnaj má pro něj velkou hodnotu v získaných zkušenostech. Jeho pět výher za bílé mu umožnilo dosáhnout těsně pod postupovou hranici 6 bodů. Bohužel za černé se nedařilo, i soupeři bývali silnější. Příští rok se určitě porve o postup na MČR do 10 let.

 

Bartoloměj Buchta

Bertík se držel celý turnaj těsně pod špičkou, což dokazuje i jeho pomocné hodnocení a konečné 12. místo. Za celý turnaj zaznamenal jen 2 prohry, přičemž dost bodů poztrácel zbytečnými remízami, kdy například nedokázal dotáhnout vyhranou pěšcovku. Pokud na těchto nedostatcích zapracuje, bude příští rok horkým kandidátem na postup na MČR do 10 let.

 

Matyáš Trojan

Matyáš se svým skvělým závěrem vyhoupl až těsně pod postupovou hranici 6 bodů jako mladší v kategorii do 12 let. Bohužel bodíky, které poztrácel uprostřed turnaje zbytečnými chybami, mu v konečném hodnocení chyběly. Nicméně z turnaje odjíždí znatelně lepší a zkušenější než na začátku.

 

Michael Filip Lanča

Míša hraje za každou cenu útočné šachy, chybí tomu ale taktický postřeh. Z tohoto důvodu se jeho cílový stav zastavil na 3 bodech. Na turnaji získal hlavně další návyky, které patří k šachu, jako třeba správnost zápisu.

 

Petr David Lanča

Péťa do turnaje vstoupil zostra na první šachovnici proti Davidovi Mavrevovi, kde utrpěl porážku. Celý zbytek turnaje byl ale úplně v opačném světle. Dokázal přehrát i reprezentanty jako Láďu Kopce nebo Olgu Dvořákovou. Za vše mluví jeho 5,5 bodu, které jsou naprosto zasloužené. Ukázal, že má na víc, než průměr. Jeho výkon je podtržen bojovností a snahou nevypustit ani jediný tah v partii.

 

Filip Kaňák

 


Kategorie do 10 let - Jan Gnojek (20. místo, 5 bodů)

Honzík se zúčastnil MMaS poprvé a zhostil se toho se ctí. Sehrál řadu pěkných partií i se silnějšími soupeři a byl blízko k ještě lepšímu výsledku. Pokud vydrží v tréninku, tak věřím, že se příští rok popere o postup na MČR.     

 

Kategorie do 12 let - Petr Gnojek (postup, 1. místo, 7,5 b)

Peťa prokázal, že je výborným šachistou a má před sebou skvělou budoucnost. Celý turnaj předváděl velmi kvalitní výkony, v závěrečném kole prokázal i nešachové kvality (srdce, bojovnost) a zaslouženě vybojoval zlatou medaili!

 

Kategorie do 14 let - David Mavrev (postup, 4. místo, 6,5 b) a Kristýna Laurincová (1. místo D14, 8. místo, 6,5 b)

David sehrál výborný turnaj, zcela zaslouženě postoupil a jen o kousek mu unikla medaile. V partiích, kde ztratil, byl většinou on tím, kdo tahal za delší konec. Mimo partie se neustále připravoval, zajímal o šachy a tak se věřím na jeho prvním MČR dočkáme velmi příjemného překvapení – moc mu držím palce!

Kristýna zcela zaslouženě opanovala dívčí pole a velmi zle zatápěla klukům bojujícím o postup. Úvodní porážka byla velkou lekcí, z které si vzala ponaučení a po zbytek turnaje se příkladně připravovala a za šachovnicí tvrdě pracovala. Výsledkem jejího snažení byl velmi pěkný výkon a respekt jak trenéra, tak kluků v kategorii.

 

Kategorie do 16 let - Jan Chlebek (postup, 3. místo, 7b)

Honza sehrál výborný turnaj - jeho nekompromisní styl a touha po vítězství ho zaslouženě dovedly k medaili. Hra, obzvláště černými kameny, byla na vysoké úrovni. Hodně ho mrzí odmítnutá remíza v partii s pozdějším vítězem - ovšem pokud bude pracovat, tak se i na MČR díky jeho talentu a cílevědomosti můžeme dočkat podobného výsledku!

 

IM Petr Pisk, Brno 2. 11. 2016