Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství Moravy a Slezska 2015 - hodnocení trenéra

Ve dnech 27. října - 1. listopadu proběhlo v Koutech nad Desnou "Mistrovství Moravy a Slezska mládeže", kterého se zúčastnilo 20 šachistů BŠŠ.

Všechny bedlivě po celou dobu turnaje sledoval trenér Zdeněk Holeksa a své postřehy shrnul v přiloženém komentáři.

 

Komentáře

O podzimních prázdninách již tradičně probíhá Mistrovství Moravy a Slezska. Na tomto turnaji se hraje o postup na Mistrovství ČR 2016. Cílem každého mladého šachisty je umístit se ve své kategorii do osmého místa, což znamená zmíněný postup. Beskydská šachová škola vyslala na tuto akci hned dvacet mládežníků. Hned devatenáct hráčů bojovalo o postup. V kategorii do deseti let: Michal Gřes, Marek Fizer, Martin Vašínek, Matyáš Kaňák, Vladislav Blahut, Matyáš Paseka, Halamíček Filip a Bartoloměj Buchta. Ve dvanáctileté kategorii to byli: Lucian Vantuch, Tobiáš Krejčok, Adam Frank, Lukáš Odstrčil, René Bosák, Petr David Lanča a Patrik Šebena. Do čtrnácti let bojovali Radek Halamíček, David Mavrev a Filip Haška. Do šestnácti se statečně bil Matěj Kuchař a tréninkově si zahrál v této kategorii Marek Miča.

Samotný turnaj proběhl v hotelu Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou v příjemném podzimně zabarveném prostředí. Po organizační stránce vše proběhlo v pořádku. O přípravu a rozbory hráčů se starali IM Petr Pisk, Zdeněk Holeksa a Jakub Rabatin. Což bylo hráčsky nejsilnější trenérské trio za poslední léta. Bohužel jsme museli po dlouhé době využít i lékárničku. Na štěstí při ničem závažnějším. Turnaj jsme rozehráli velice slušně a v průběhu turnaje byl rýsující se počet postupujících v krásných číslech. Zajíci se však počítají až po lovu. Kritickým se ukázalo osmé kolo, kdy všichni, co bojovali o postup, sehráli většinou velice špatné partie. Hlavně přístup k partiím byl u některých horší. Tímto se počet postupů dostal jen na číslo čtyři. Úspěšnými na tomto Mistrovství se stali Tobiáš Krejčok, Adam Frank, Lucian Vantuch a Marek Fizer.

Toto číslo je malým zklamáním, ale je to výstraha a zároveň motivace pro další práci jak pro děti, tak i pro nás trenéry. Přistupme k hodnocení výkonů jednotlivých borců.

Bartoloměj Buchta
Bertík je pro nás velkým překvapením, jakým způsobem přistupoval k partii. Nebyla jediná partie, kdy by hrál rychle. Pracoval naplno při každé partii. Teď už jen stačí pracovat dál a zlepšení se určitě dostaví. 4,5 bodíků je slušný zisk a příště to bude i víc.

Filip Halamíček
Fíďa je zajímavým hráčem. Perfektně rozumí pravidlům zahájení a do puntíku je dodržuje. Horší už je to s propočtem a hlavně jeho kvalitou. Když na něm zapracuje, tak bude velice nebezpečný. 4 body z devíti jsou pod jeho možnostmi. Uvidíme, co bude dál.

Vladislav Blahut
Vláďa je kluk se skvělou fantazií a se snahou, ale za celý turnaj odpracoval jedinou partii. Až dostane chuť pracovat po celou dobu, pak ještě ukáže, co všechno v něm vězí.

Matyáš Paseka
Odehrál pěkný turnaj, ale neudržel koncentraci po celou dobu. Pátek byl kritický a stál ho boj o postup. Uvidíme, jak si to vezme k srdci. Pět a půl bodu je slušný zisk, ale postup byl o půl bodu výše.

Matyáš Kaňák
Jenom talent nestačí, přidat se musí i práce za partií. Bez koncentrace po celou partii hrát na vysoké úrovni nejde. Kdyby vyhrál v posledním kole, tak je tam, ale to se kvůli zbrklosti nepovedlo. Škoda nevyužité šance, přitom šachové schopnosti mají potřebnou kvalitu.

Martin Vašínek
Má to v sobě a snaha byla. Dokonce ani nehrál moc rychle. V prvním a druhém kole se potýkal s atakem nemoci, ale svérázně uhrál první kolo. Druhé bylo slabší, ale potom už to zvládl a nakonec bojoval o postup až do konce. Více sebevědomí a víry ve své schopnosti by mu to ulehčily.

Marek Fizer
Mareček přijížděl stejně jako Maty Kaňák s horečkami, ale popral se s tím statečně. Hrál, měl výpadek v třetím a čtvrtém kole a makal a dřel nakonec mu i prohra v posledním kole stačila na sedmou příčku.

Míša Gřes
Odehrál utrápený turnaj. Herně to bylo v pohodě, ale problém byl v hlavě. Do čtvrtého kola šlo všechno relativně v pohodě. Potom ale přišel blok. Míša dostal malinko strach a nedokázal proměnit lepší pozice a už jsme ho nedokázali nabudit a dotáhnout ho k potřebnému bodovému zisku. V posledním kole už hrál bez stresu a spolehlivě ukázal svou kvalitu. Už to ale nestačilo.

Patrik Šebena
Šebík neměl sílu jako Šemík. Sehrál pěkné partie, ale nemá potřebnou sebedůvěru. Kromě první partie do toho nedával sto procent, ale svou snahu ocenil 4 body. Malinko více tréninku a sebedůvěry ho může posunout výš.

Petr David Lanča
Prokazuje velkou oddanost šachu a nevypustí ani jeden tah. Hrubka v prvním kole ho stála malinko sebevědomí a pak mu to chybělo později. Chyběla mu i trpělivost ve vyrovnaných koncovkách. Po slušné obraně pak rozhodovala jedna chyba. Peťo, makej dál, to přijde.

René Bosák
Štístko turnaje. Renek si přijel dobře zahrát. Těším se na tu chvíli, kdy Renek pod tímto pojmem bude mít i trochu toho pochopení pozice a promýšlení si, jaké plány v ní má vybrat. Do té doby tam bude "pleskat" jeden tah za druhým, a protože má dobrý taktický postřeh, tak třeba zase získá 6 bodů a bude atakovat postup.

Lukáš Odstrčil
Lukáš vidí spoustu věcí, umí si určit plán a hrát velice dobře. To co ale předvedl v sedmém a devátém kole se svými jezdci, to zasloužilo potrestat. Taky se tak stalo a konečných 5 bodů jej odsoudilo do spodních pater výsledkové listiny.

Adam Frank
 Předváděl svou typickou nátlakovou hru, dokázal proměňovat šance a dostatečný náskok mu umožnil závěr doremizovat. Poměrně jistý postup.

Tobiáš Krejčok
Má svou hlavu a práce s ním není jednoduchá, ale když zapne, tak hraje skvěle a to mu umožnilo získat titul Mistra Moravy a Slezska. Dobrá práce Tobi.

Lucian Vantuch
Někteří mají málo sebedůvěry a někteří jí mají moc. Lucin hrubě podcenil první polovinu turnaje. Což ho dostalo pro poslední 3 kola před jasný cíl. Vše vyhrát. Dál už stačí jen říct: Gratulujeme k postupu.

Filip Haška
V létě objel vše, co mohl, a na kvalitě hry to bylo na podzim znát. Tady nedokázal přidat nějakou nadstavbu. Pracovat se musí od začátku partie a se silnějšími přišly chyby, které byly potrestány.
5 bodů je na úspěch málo.

David Mavrev
Ten před sebou všechny své soupeře hrnul. Válcoval je. Nenechal je oddechnout ani na jediný půl tah. Bohužel neproměňoval výrazně lepší pozice a to nahlodávalo jeho sebevědomí a pak dával za půl už mnohem komplikovanější, ale stále lepší pozice. Tady to bylo velice blízko, ale 6 bodů nakonec stačilo jen na jedenácté místo.

Radek Halamíček
Hrál zdravé aktivní šachy. Sem tam vypuštěná remíza mu i tak nachystala do posledních dvou kol luxusní pozici. Jakmile ale něco vypustíte, hned se vám to vrátí. Radek z posledních dvou kol nevydoloval kýžený půl bod a skončil za postupem.

Matěj Kuchař
To, co předváděl Matěj, už byly vyspělé šachy. Dost toho zná a většinou své soupeře tlačil. Chybí mu ale více sebevědomí, aby věřil ve výhry v malinko lepších pozicích. Tyto remízy ho nakonec mrzely po zbytečné prohře v osmém kole. Konečné patnácté místo je sice jen tři místa od postupu díky přítomnosti mnoha mladších hráčů či dívek, ale i tak je to daleko.

Marek Miča
Marek hrál turnaj v rámci přípravy a sehrál mnoho zajímavých a prospěšných partií. Marek sice přemýšlí na čas soupeře, ale spotřeba jeho vlastního času je velice malá. Možná i toto ale přispělo k nervozitě jeho soupeřů. Využívání jednotlivých nepřesností z něj udělalo třetího hráče Mistrovství Moravy a Slezska do šestnácti let.

Za trenérský tým Zdeněk Holeksa