Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství Evropy mládeže - komentář trenérů

Jak jsme již informovali, z Mistrovství Evropy mládeže, které proběhlo ve dnech 17. - 28. srpna v Praze, přivezla naše výprava zásluhou Richarda Stalmacha bronzovou medaili.

Hodnocení vystoupení Richarda i našich ostatních hráčů trenéry Stanislavem Jasným a Zdeňkem Holeksou si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Letošní Mistrovství Evropy proběhlo po čtyřech letech opět na domácí půdě, v hlavním městě České Republiky. Pořadatelství se chopil zkušený tým AVE Kontaktu tak, že se podařilo tuto monstrózní akci zvládnout. Statistiky ukazují, že co do počtu účastníků se snad jednalo o rekordní počet.  Rekordní počet měla i výprava Beskydské Šachové školy. Celkem devatenáct hráčů v různých kategoriích plus další doprovodné osoby. Náš tým zvolil příjemnou dopravu vlakem, a když jsme zvládli i nástrahy pražské MHD, dorazili jsme v předvečer dění všichni do místa konání. Hráči byli rozděleni mezi trenéry a můžeme se tedy přibližně podívat na výkony jednotlivých svěřených.

Martina Fusková nastoupila v kategorii dívek do osmnácti let. Vzhledem k úspěšným reprezentačním vystoupením v nedávné minulosti a rovněž povedeným letním turnajům zde bylo možno očekávat boj o čelní pozice. Z počátku to tak i vypadalo. Po výborném startu však přišla vlažná mezihra a bylo třeba dohánět ztracený terén v závěru. Výhra v poslední partii by znamenala umístění v první desítce. Zkáza dobrého postavení tentokráte znamená spíš průměrný výsledek. No co, všechno nemůže vždy vyjít podle představ.

Natálie Kaňáková hrála rovněž mezi nejstaršími dívkami, ač si tuto kategorii příští rok ještě zopakuje. Současná mistryně republiky a rovněž reprezentantka s významnými úspěchy dokonce v přípravě dokázala, že může vyhrávat turnaje se solidní mužskou účastí. Její start nás tedy naplňoval nadějí. Opět výborný začátek turnaje. Poté zbytečné ztráty v situacích, kdy bylo na víc a rozhodující finiš. Dokonce vítězství v poslední partii. Bohužel pomocné hodnocení rozhodlo o umístění na jedenácté příčce. Být jedenáctý v Evropě to nezní špatně, osobně si však myslím, že příště to bude ještě lepší.

Patrik Štěpán reprezentoval v kategorii nejstarších chlapců. Přestože se jednalo o tuto kategorii, účastnil se Patrik podobné akce poprvé. A z počátku to tak vůbec nevypadalo. Vyrovnané partie proti papírově mnohem silnějším soupeřům dávaly napovídat, že jeho fantastický výsledek v dorostenecké Extralize nebyl náhodný. Tato kategorie je však velmi náročná a úroveň hry je třeba držet po celou dobu, nenechat se zviklat jedním nepodařeným tahem se špatným výsledkem, protože další den to o moc lehčí nebude. Je to hodně o zkušenostech. I tak sympatický výkon a z Patrika roste silný hráč.

Zuzana Gřesová bojovala ve čtrnáctileté kategorii. Zuzka už předvedla, že dokáže mezi svými evropskými vrstevnicemi udělat pěkný vítr. Vzpomeňme na její div ne vítězné tažení ve stejné obsadě v Gruzii. Rovněž i letošní stříbro z Mistrovství Evropské unie říkalo, že by to nemuselo dopadnout špatně. V turnaji příkladně bojovala, občas však vznikaly na šachovnici situace, ve kterých se trošku trápila. Určitě chtěla dopadnout lépe, ale jak již bylo zmíněno, vždycky všechno nevyjde podle představ a ona má v podstatě ještě všechno před sebou.

V kategorii do dvanácti let nás reprezentovalo hráčů více.

Tobiáš Krejčok jako úřadující mistr republiky měl určitě velké předpoklady dosáhnout pěkného výsledku. Odpovídala tomu i úspěšná sezona, kterou měl za sebou. Někdy ten výkonnostní růst nejde závratnou rychlostí, jen chtít a trénovat nemusí stačit, je třeba nasbírat spoustu zkušeností a to chce čas a hrát podobné turnaje. Tobiáš byl na takové reprezentační akci poprvé a řekl bych, že to mu trochu svazovalo ruce a nedovolilo ukázat všechno co umí a dokáže. V jeho případě si tedy starosti o budoucnost nedělám.

Adam Frank, další naše želízko v ohni, si turnaj po šachové stránce dokonale vychutnával. Z počátku sice nemohl prorazit obrany soupeřů, i když se partie nesly ve znamení jeho iniciativy. Poté však tento stav prolomil a začaly přicházet celé body. Jeho aktivní a současně i logické pojetí šachu se musí líbit každému, kdo to sleduje. Škoda posledních dvou kol, jinak to mohlo být hodně veselé. Určitě by měl v nastoupené cestě pokračovat.

Ondřej Nytra, který nás v této kategorii rovněž zastupoval, se prezentoval velmi zajímavým výkonem. Jeho taktický postřeh a schopnost vyhledávání nečekaných úderů by mu mohli myslím závidět i pozdější vítězové. Pokud mu partie sedla, tak byl schopen porazit v podstatě kohokoliv. Když si představím, že by k tomu přidal i větší disciplinovanost v myšlení a koncentraci, nedocházelo by ke zbytečným ztrátám a celkové umístění si ani nedovolím odhadnout. Tak Ondro, pracuj na sobě.

Lucie Fizerová, jedna z našich zástupkyň v kategorii desetiletých dívek, má na svůj věk už také slušné zkušenosti a pěkné úspěchy. Rovněž mistryně republiky a reprezentantka se prezentovala sympatickým výkonem. Hraje aktivní šachy a je radost s ní spolupracovat. Myslím, že kdyby do svých partií přidala více sebevědomí, které tam nechybí na republikové úrovni, tak se bavíme o úplně jiném výsledku.

Richard Stalmach nás reprezentoval v kategorii desetiletých chlapců a je třeba říci, že reprezentoval velmi dobře. Ríša už také nejednou vyhrál šampionát své země a reprezentoval na podobných akcích. Nyní se zkušenosti v kombinaci s tréninkem projevily. Turnaj mu pěkně sednul, ale zasloužil se o to především svou bojovností. Bylo několik obtížných pozic, které dokázal ustát a nezlomil se. To úspěšní hráči prostě musí zvládnout. Bronzová medaile, dokonce jen na pomocné hodnocení, neprohrál s prvními dvěma a měl stejně bodů, je skvělým úspěchem a je třeba k ní Ríšovi pogratulovat. Doufám, že ho to neuspí na vavřínech, ale naopak motivuje k ještě větší práci.

Marek Fizer nás reprezentoval v kategorii osmiletých. O Marka se na turnaji šachově staral reprezentační kolega Pavel Šimáček. Šachově to tedy úplně posoudit nedovedu. Určitě měl výborný start, poté došlo k nějakým ztrátám. Celkově si myslím, že Marek patří k talentům, o kterých ještě uslyšíme.

Závěrem chci poděkovat všem našim hráčům za reprezentaci Beskydské šachové školy, města Frýdku-Místku a České republiky. Rodičům a především všem dalším osobám, které pomáhaly s organizací této akce.            

Stanislav Jasný

 


Skončil největší mládežnický turnaj v naší republice, a to Mistrovství Evropy mládeže v Praze. Na tomto mistrovství jsem připravoval 9 hráčů naší Beskydské šachové školy.

V kategorii do deseti let Michala Gřese, Matyáše Kaňáka a Natálii Szuscikovou. Ve dvanáctkách Luciana Vantucha a Marka Miču, Do 14 let hráli Kristýna Laurincová, Kateřina Janotková a David Mavrev. V kategorii do 16 let jsme se snažili na soupeře společně vymyslet něco s Matějem Kuchařem.

Míša Gřes sehrál herně pěkný turnaj. Počáteční nervozita opadla rychle a další průběh byl velice slušný. Chybičky, co byly na šachovnici, zapříčinily konečný slabší bodový stav, ale Míša může být s výkonem spokojený a směle vyhlížet boje na MMaS.

Matyáš Kaňák začal dobře. Snažil se pracovat a herně to bylo v pohodě. Pak přišel jeden slabší soupeř a Maty sklouzl do své povrchní rychlé hry. Ještě jednou se vzepjal k pracovitému výkonu, ale hrubka po dvou hodinách hry jeho krásnou partii zničila. Pak už to bylo zase rychlé a právě proto i špatné. Potenciál je si myslím obrovský, ale je nutné vydržet sedět a přemýšlet. Věřím, že k tomu dojde brzo i Maty. V říjnu to bude potřeba.

Natálka v březnu usnula na vavřínech a od té doby spí jako Šípková Růženka. Herně to bylo velice špatné a ani mi nepřišlo, že by měla zájem to po celou dobu turnaje zlomit. Konečný bodový zisk je obrovský na to, co vytvořila na šachovnici.

Lucin dobře rozehrál turnaj a pozdější nepohoda mimo šachovnici asi zapříčinila slabý závěr. V úvodních kolech si nemyslím, že by byl výrazně lepší než soupeři, ale bylo na šachovnici vidět, kdo chce více vyhrát. Touha vítězit a agresivita byla v každé partii na straně Luciana, kdyby vydržel do konce, mohl pomýšlet na atakování místa v druhé možná i první desítce.

Marek je poslední dobou lehce v útlumu. Přišlo mi, že i jeho tréninková píle je malinko níže než v minulosti, ale na Mistrovství se do toho zase zakousl. Marek se, ale dostával do pozic, kde musel bojovat o iniciativu a hrát prostě tak nějak proti srsti. Bojoval, ale na větší úspěch to nestačilo. Jeho nakládání s časem nebylo úplně správné.

Kikča asi odehrála na to na co má. Bez pravidelného tréninku bohužel nemůžete vyhrávat těžké partie, když k tomu připočteme až přílišnou snahu udělat vše, jak řekne trenér, čehož si musím vážit, pak to prostě nefunguje, tak jak má.  Poslední partie asi zrcadlila poslední večer.

Kačka turnaj jako jedna z posledních nasazených musí hodnotit nesmírně pozitivně. Koneckonců vyrovnala bodově své úspěšnější klubové kolegyně. Hrála pěkné šachy a někdy ji ublížilo až přílišné kopírování přípravy při lehkých nuancích oproti připravovaným variantám. Z tohoto výkonu se může odrazit k dobré sezóně.

Davča prostě potřebuje sehrát těžké partie. Za poslední dva roky udělal obrovský pokrok a jeho povaha mu dovolí v tomto růstu pokračovat. Bodově nic moc, ale myslím si, že zkušenosti promění v Koutech.

Matěj sehrál dobrý turnaj. Hodnotit jej vysoko asi úplně nemůžeme, ale vyzkoušeli jsme leccos a mnohé fungovalo. Jen mi přišlo, že poslední tři kola už nebyly s takovou touhou vyhrát jako ze začátku turnaje.

Na závěr nezbývá než pogratulovat a poděkovat Ríšovi za jeho bronzový výkon. 

Zdeněk Holeksa