MČR seniorů - hodnocení Karla Kubaly

V neděli 16. srpna skončilo v Rychnově nad Kněžnou Mistrovství České republiky seniorů 2020, kterého se účastnila také čtveřice hráčů Beskydské šachové školy - Karel Kubala, Jaroslav Lepík, Stanislav Sysala a Vladimír Holeček. Především poslednímu jmenovanému se turnaj nadmíru vydařil, dvě druhá místa mluví samy za sebe.

Zajímavé postřehy z turnaje i hodnocení výkonu jednotlivých účastníků přináší ve svém komentáři Karel Kubala.

MČR seniorů 2020

Již třetím rokem zajíždělo kvarteto hráčů BŠŠ do Rychnova nad Kněžnou, kde se konal již 22. ročník mistrovství České republiky seniorů v šachu. Tentokrát to pořadatel neměl vůbec snadné, zejména v souvislosti se stále se měnícími pokyny a opatřeními ke koronaviru. Přesto i tak se na startu objevilo 140 hráčů ve 4 turnajových kategoriích – 22 hráčů nad 50 let (kde by se asi dalo diskutovat o jejich seniorském statutu), 58 hráčů nad 60 let a dalších 60 nad 70 let, do čehož je započítáno i 10 hráčů nad 80 let, kteří nejprve odehráli mezi sebou 6 partií v této nejvyšší věkové kategorii a poté byli začlenění i s dosaženými body mezi ty sedmdesátníky (turnaj však mohli již ukončit po tom 6. kole).

V té nejstarší kategorii jsme měli zastoupení hráčem Vladimírem Holečkem, který tam byl jako 3. nasazený, ale ziskem 4,5 bodů, bez jediné prohry a jako druhý v konečném pořadí se stal vicemistrem ČR do 80 let pro rok 2020!! Tím však spanilá Vladimírova jízda neskončila. I když s tímto vysokým bodovým ziskem byl od 7. kola zahrnut do skupiny „mladších“ hráčů nad 70 let, tak zde jen podtrhnul svůj aktuálně vysoký hráčský standard. Přestože musel odehrát další  tři partie proti té špičce mladších hráčů, tak ani zde neprohrál jedinou partii, když k jednomu vítězství přidal dvě remízy a docílených 6,5 bodů ho vyneslo i v této kategorii na 2. místo konečného pořadí – velká gratulace!! K tomu si navíc na své FELO připisuje velmi krásných 29,6 bodů.

Další tři hráči – Karel Kubala, Jaroslav Lepík a Stanislav Sysala hráli ve skupině nad 60 let. Jejich bodový zisk 5,5 bodů ze 6 možných po druhém kole byl velice slibný, avšak již za 3. a 4. kolo si připsali do tabulky pouze jediný bod zásluhou Jaroslava Lepíka. Ten však další celý bod získal až v posledním kole a celkových 5 bodů znamenalo 17. místo konečného pořadí, když byl nasazen jako 29. Co více, jeho výkon byl asi relativně nejlepší, když 7 partií odehrál proti „elově“ silnějším hráčům, takže z turnaje si připsal na své FELO +30,2 bodů!

Konečné 13. místo 17. nasazeného Karla Kubaly by se také mohlo zdát jako dobrý výsledek, když v konečné tabulce má i o půlku bodu více, nežli J. Lepík. Ve skutečnosti ale měl hned 4 soupeře papírově o hodně slabší. Přesto i tak docílených 5,5 bodů bylo za poslední tři starty v této soutěži jeho nejvyšším bodovým ziskem a také s nejlepším umístěním. Navíc letos v tomto turnaji patřil k nejstarším, když příští rok již může nastoupit do turnaje hráčů nad 70 let.

Stanislav Sysala byl nasazený až jako 37. a při zisku 4 bodů skončil 40. Na své FELO ztratil jen 5,8 bodů. Jeho nedostatkem byla realizace „vyhraných“ pozic. Právě to, že hned několik partií proti papírově slabším hráčům měl rozehraných s výraznou převahou, tak tyto poziční převahy nedokázal v dostatečné míře přetavit i v bodové zisky. Přestože tedy uhrál body i pořadí zhruba podle svého nasazení ze startovní listiny, tak asi je se svým výsledkem nejméně spokojeným účastníkem naší výpravy.

Pisatel těchto řádků však z turnaje udělal i zajímavý poznatek pro seniory. Mnoho z nich nechce hrát turnaje, kde jsou mládežníci, protože jejich ELO je podhodnocené. Já naopak zjistil, že se lépe hraje proti mládežníkům, kteří mají běžný repertoár zahájení, zatímco ti dříve narození používají všelijaké vedlejší a málo známé varianty zahájení. Mnozí z nich mají to své ELO o 200 i 300 bodů nižší, nežli bylo jejich životní maximum – ale zkušenosti jim zůstaly. Tudíž bodovat proti nim není v žádné partii jednoduché a podle ELO hráče se již vůbec nedá pořídit, zda partie bude snadná, nebo velmi obtížná.

Pořadatelům je třeba poděkovat za obětavost, výbornou organizaci i bohatý doprovodný program. Našim „reprezentantům“ pak poděkovat za účast a vyslovit přesvědčení, že je zájem o šachy udrží v dobré kondici i do dalších let a odvedou ještě podobně zdařilé výsledky, jako se v tomto roce podařilo Vladimírovi Holečkovi.