Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mužů komentuje Jakub Rabatin

Ve dnech 23. - 31. srpna 2020 se v Plzni konalo "Mistrovství České republiky mužů 2020", na kterém Beskydskou šachovou školu reprezentovalo 9 šachistů a šachistek. V konečném zúčtování zaujala nejen trojice hráčů v první dvacítce, ale i řada předvedených výkonů za šachovnicemi.

 

Jak hodnotí předvedené výkony přímý účastník turnaje Jakub Rabatin si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Ve dnech 23.8. - 31.8. se konalo (po dlouhých 109 letech) MČR mužů v Plzni. Hrálo se v secesních sálech Plzeňského Prazdroje. Nutno říct, že organizátoři odvedli skvělou práci při přípravě tohoto turnaje. Každá partie byla přenášena on-line a kromě anticheatingového opatření byl turnaj sehrán bez přítomnosti cizích diváků. Celá naše výprava bydlela na kolejích západočeské univerzity. K dispozici bylo multifunkční hřiště, kde jsme hráli pravidelně fotbal. Společně se Standou Jasným jsme se po celou dobu starali o 10 našich hráčů.

V hlavní mistrovské kategorii jsme mohli sledovat hned několik našich mladých talentů. Barvy BŠŠ hájili Marek Miča, Richard Stalmach, Petr Gnojek, Adam Frank, Ondřej Nytra, Matyáš Paseka a Kristýna Laurincová. Souběžně s MČR se hrál i doprovodný turnaj Calliditas Open, kde nás zastupovali Lucian Vantuch, Pavlína Dudová a Kuba Konečný.

Po delší době jsem se rozhodl také hrát a musím říct, že můj výkon byl pro mě velkým překvapením. Na turnaji jsem se cítil opravdu dobře. Poslední měsíce jsem výrazně zlepšil životosprávu a věřím, že tato změna měla zásadní vliv na můj výkon. Nyní přejdu k hodnocení jednotlivých hráčů.

 

Marek Miča

Markův výkon byl velmi zodpovědný. Cílem bylo sehrát kvalitní partie se silnými hráči. Většinu partií odehrál v popředí s touhou obrat o body některého ze zdejších velmistrů. Rozhodly ale větší zkušenosti favoritů. Celkový výkon hodnotím kladně.

Kristýna Laurincová

Na turnaji měla své světlé momenty, v některých partiích prokázala trpělivost, zkušenosti a vyspělost. Naopak tu byly partie, které se vůbec nepovedly. Se svým výsledkem asi není úplně spokojená, ale věřím, že je na dobré cestě.

Matyáš Paseka

Matyho výkon byl velmi slibný a bojovný. Ze začátku měl raketový nástup, a dokonce měl po čtvrtém kole z naší výpravy nejvíce bodů. Čířilo z něho sebevědomí a jeho velkým přáním bylo zahrát si s velmistrem. V tomto věku získat čtyři body s takovými hráči je obdivuhodné a já jsem s jeho výkonem moc spokojený.

Lucian Vantuch

Lucian odehrál v celku dobrý turnaj. V posledním kole ještě bojoval o finanční cenu. Výkon byl hlavně o něm, šachově na to má, a kdyby se vyvaroval zbytečných chyb, mohl být mezi nejlepšími. Přesto může být se svým výkonem spokojený.

Jakub Konečný

Kuba je velký šachový nadšenec a přijel si hlavně zahrát a posbírat zkušenosti. Celý turnaj hrál s papírově silnějšími soupeři a dařilo se mu bodovat. Úspěch potvrzuje i velké množství získaných bodů do osobního koeficientu.

 

 

Hodnocení Stanislava Jasného

 

Richard Stalmach

Richard odehrál výborný turnaj. Sedm kol, útočil na normu mezinárodního mistra. Právě prohra v tomto kole ho o ni zřejmě připravila. Je však třeba říct, že to bylo v danou chvíli s mimořádně disponovaným soupeřem. Jinak může být s turnajem určitě spokojen. Vrací se zpět do klubu 2300, a pokud bereme v úvahu, že hrál osmnáct partií v řadě, protože ihned navázal na Mistrovství Evropské Unie, kde s náskokem zvítězil, měl opravdu velký záběr. Jsem přesvědčen, že vyšší mezinárodní tituly ho při odstranění drobných nedostatků čekají brzy.

Petr Gnojek

Petr začal turnaj hned remízou se silným velmistrem. Za toto léto to rozhodně není jediný dobrý výsledek proti vysoce favorizovanému soupeři. I v dalším průběhu hrál moc hezky, o čemž svědčil průběžný výkon. I partie byly velmi zajímavé. Je možné si představit, jak na tom byl, když i přes nepovedený závěr, ještě stále připisuje do osobního ratingu. Myslím, že i poslední prohry byly dány nekompromisním rozhodnutím zvítězit. Tak že, za mne, určitě pochvala.

Ondřej Nytra

Ondra rovněž sehrál povedený turnaj. Zdá se, že svým přístupem a výkonem dal zapomenout poněkud nešťastnému začátku prázdnin. Ukázal, že jeho šachová úroveň má svou kvalitu a že je třeba sním počítat. Pevně věřím, že mu jeho nasazení vydrží a po dobytí ztraceného terénu ho čeká cesta vzhůru.

Adam Frank

Adam asi není úplně spokojen s celkovým výsledkem. Nicméně určitě opět nezklamal herním pojetím, kdy dokázal relativně lehce přehrávat většinu určených soupeřů. Malinko ovšem vázla realizace dosažené převahy. V případě vylepšení této fáze a neměl by to být zásadní problém, znovu uvidíme Mistra České republiky v plném lesku.

Pavlína Dudová

Pavlínka odehrála turnaj vysoko nad svou „papírovou“ úrovní. Vynikala především spolehlivostí hry, kdy ani relativně silnější soupeři, s ní „nepohnuli“. Mám pocit, že kdyby byla ještě více odvážná, mohl by ten výsledek být ještě lepší. Je ale určitě na dobré cestě.  

 

Děkujeme šachistům za reprezentaci Beskydské šachové školy a za přízeň fanoušků.

Jakub Rabatin