Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mladších žáků 2022 - hodnocení trenéra

Z Mistrovství České republiky mladších žáků, které se letos uskutečnilo ve dnech 10. - 12. července v Jihlavě, si naše šachová škola přivezla bronzové medaile.

 
 
Zhodnocení výsledku a předvedených výkonů hráčů přináší ve svém komentáři trenér a kapitán Zdeněk Holeksa.
 

Komentáře

Během uplynulého víkendu jsme vyrazili do Jihlavy na Mistrovství České republiky družstev mladších žáků. Z Krajského přeboru postoupily naše dvě družstva, tak jelo 12 dětí pod mým vedením. Nakonec jsme do A týmu nominovali Viktorii Buchtovou, Terezu Horkovou, Hynka Létala, Valérii Bartečkovou, Veroniku Vančákovou a Vítka Bučka. V B týmu, který většinově sbíral zkušenosti směrem k dalšímu ročníku hráli Alexandr Kupka, Daniel Bělocký, Nikol Bartečková, Lucie Lacková, Klára Václavková a Kira Tarielašvili.

 

Po bezproblémové cestě do Jihlavy jsme se ubytovali trochu krkolomně, ale zvládli jsme to a v prvním kole přišel vzájemný zápas. Pro Béčko to byl jediný zápas, kde nerozhodovala poslední partie. Áčko vyhrálo drtivě a ukázalo své odhodlání bojovat o titul. V dalším průběhu to byla divoká jízda pro obě družstva. Béčko tvrdě bojovalo o každý půl bod a 4 zápasové remízy byly vždy spíše neúspěchem v zápase. Jejich konečné 23. místo vypadá nelichotivě, ale podle pomocného hodnocení hráli 13 nejtěžší turnaj. To ukazuje, že kdyby bylo trochu štěstíčka, tak mohli bojovat i o umístění kolem 10. místa. Áčko tedy vyrazilo do turnaje suverénně, ale turnaj byl velmi vyrovnaný a rozhodovaly maličkosti. Děti se skvěle doplňovaly, když se to někomu nepovedlo, tak dokázali jako tým vítězit. Po celý turnaj jsem necítil v zápasech až na tu jednu výjimku, že bychom měli být ohroženi.

Na konci turnaje, ale musím přiznat, že byly jen tři týmy, které mohly pomýšlet na medaile a my skončili třetí. Asi rozhodly zkušenosti z bojů o medaile minulý rok, kterých jsme se oproti soupeřům neúčastnili. Konečné třetí místo nás samozřejmě mrzí, ale s odstupem času si uvědomíme, jak historický je tento výsledek. Nepamatuji si, že by v této soutěži hrálo moc týmů, které by měly v sestavě více děvčat než chlapců. A to, že ještě získá medaili…

Zkusím teď v rychlosti zhodnotit výsledky všech jednotlivců. Kolik, kdo uhrál bodíků si můžete najít ve výsledcích a já zkusím popsat pocity z jejich výkonů.

 

Viki Buchtová
Ředitel turnaje popsal hráče první desky, jako ty, kteří mají nejméně vděčnou roli. Jsou nejvíc vidět, mají nejtěžší soupeře a jejich týmy k nim vzhlíží a doufají, že je povede vstříc k vítězstvím. Navíc, když sedíte proti mladým dravcům, kteří chtějí tu slečnu před sebou porazit. Prohrála jen s velkými talenty českého šachu. Výkon nebyl fantastický, ale moc k němu nechybělo.

Terka Horková
Terka hrála pevné šachy a spoléhala na svoji techniku. Myslím si, že její forma gradovala v půlce dubna a začátkem května, kde odehrála skvěle vícero turnajů (dnes je 21. hráčka ve své kategorii na světě), ale tady už její hra neměla takové grády. Odehrála to, co družstvo potřebovalo, ale sama chtěla víc.

Hynek Létal
Jeho občas lehkomyslná ruka nám dala zabrat v určení šachovnice, kterou bude hrát. Musím říct, že nebýt posledních dvou kol jsem chtěl psát, jak zodpovědně přistoupil k turnaji, takhle vyzdvihnu jeho místy až kouzelnou bojovnost, kdy po ztrátě materiálu soupeřům připravil často takové problémy, které znamenaly body pro náš tým.

Valuška Bartečková
Valu spolehlivě drtila své soupeře. Bohužel v rozhodujícím zápase neměla dost odvahy a přes výborně odehranou partii prohrála. Následující prohra byla způsobena spíše přemýšlením, co šlo udělat lépe v předešlé partii. V neděli se vrátila k výkonům z první poloviny turnaje.

Veru Vančáková
Tahoun týmu bodově, ale na té šachovnici to bylo občas zbytečné drama po zisku materiálu. Problémy s realizací převahy Verunku stály dost sil a proto nebyla stoprocentní. Jeden bodík ji utekl. I přes to ještě vylepšila svůj výborný výkon z minulého roku.

Vítek Buček
Těžko komentovat Vítkův výkon. Půjčím si slova jeho spoluhráčů: „Ten malej Vítek ten hrál fakt dobře. Kolik měl bodů?“ „Šest bodů uhrál.“ „Jenom? To jsem myslela, že měl víc.“ Vítek bojoval jako lev a předvedl skvělý tah na krále soupeře. Trochu rychlá ruku mu ublížila v druhém a třetím kole, ale pak už to byl držák. Což jsem úplně nečekal, přece jenom byl v nominaci až volba číslo 3 a zdravotní indispozice starších ho poslala do bojů o medaile. Vítek ukázal, že zvládá velké výzvy.

Saša Kupka
Tvrdý chleba měl v béčku na první desce. Pral se s tím statečně, ale občas jeho neochota investovat čas do kritických pozic ho stála nějaký ten bodík navíc. Musí zapracovat na repertoáru, protože s takovými vlčáky, prostě nemůžete stát na prohru a pak to začít zachraňovat.

Danek Bělocký
Druhá deska byla Danovi svěřena za odměnu, jaký v posledním půl roce udělal markantní pokrok. V neděli už asi nebyly síly, ale za prvních sedm kol mu musíme zatleskat. Možná kdyby trochu zpomalil, tak by to bylo ještě lepší.

Niki Bartečková
Nikolce se nevyvedli starší žáci, a tak na ní zbyla pozice v B týmu. Často dohrávala poslední ještě za těsného stavu. Odčerpalo jí to hodně sil a poslední sobotní partii už odehrála se sebezapřením. Důležitost pro tým dokládá to, že pokud Niki prohrála, tak ztratilo i družstvo.

Lucka Lacková
Lucka předváděla celý rok výborné výkony a mohla oprávněně pokukovat po místu v Áčku. Jinak si nedovedu vysvětlit vlažný začátek turnaje. Od 5. kola už to bylo podle mých představ. Vítěz dokáže zlepšit svou hru, když je potřeba a od toho se může Lucka odrazit ještě výš.

Klárka Václavková
V Luhačovicích na jednotlivcích Klárka hrála skvělé útočné šachy. Tady to bohužel bylo o dvě úrovně níž. Co, ale nešlo vymyslet, to lámala Klárka neskutečnou vůlí a bojovností. Otočila několik úplně prohraných pozic. Jednoduše vystavěla před králem mentální bariéru a soupeřovy figurky nedokázaly najít cestu k matu. Zapomněly, jak můžou tahat nebo zůstaly zkameněle stát, dokud nevypršel čas.

Kira Tarielašvili
Kira byla nominována na poslední chvíli. Možná trošku hektiky z této situace se vloudilo i do její hry. Kdyby dokázala zpomalit jako se jí to povedlo ve 4. a 5. kole, pak její výkon mohl být mnohem hodnotnější. Kira posbírala důležité zkušenosti. A to se počítá.    

 

Na další boje za šachovnicí se těší Zdeněk Holeksa