Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže v rapid šachu - hodnocení trenéra

Celkem pět medailí přivezli naši mládežníci z MČR mládeže v rapid šachu, které se uskutečnilo ve dnech 7. - 8. září v Třešti.  Jak to vidí naši trenéři, uspěli jsme či jsme mohli být i lepší?! Přečtěte si v komentáři hodnocení.

 

Hodnotí Zdeněk Holeksa.

Komentáře

Minulý víkend se uskutečnilo Mistrovství České republiky v rapid šachu mládeže. Tento turnaj je faktickým zakončením uplynulé sezóny, ale svým termínem se tváří jako otvírák sezóny nové.  Po letní pauze se někteří teprve rozkoukávají a jiní, kteří v létě nezaháleli, mají vysoké ambice. V součtu s celorepublikovou konkurencí, která musela plnit krajská postupová kritéria v každé kategorii, a zrychleným tempem, které odpouští menší chybičky, nám vzniká velmi zábavný koktejl pro všechny zúčastněné. I proto jsme hned 24 hráčům a hráčkám reprezentujících naši šachovou školu nekladli žádné cíle a nechali jsme si užít turnaj.

K tomu přispělo i pěkné prostředí města Třešť. Vše se odehrálo v areálu střední školy a tak podmínky pro dobrou hru byly pořadateli zajištěny kvalitně. Turnaj se hraje dva dny a sobotních šest kol je takovým zahřívacím blokem před nedělní dohrávkou, kdy poslední tři kola rozhodují turnaj.  V každé z šesti kategorií jsme měli své zástupce a já jsem si myslel při dobrém průběhu na pět medailí. Boje byly hodny Mistrovství ČR. Všechny naše děti se nemusí vůbec stydět za své výkony naopak si myslím, že znovu ukázaly, že Beskydská šachová škola je nejlepší a že i v nastávající sezóně to budeme chtít potvrzovat na všech frontách.

Samozřejmě i v naší výpravě by se našlo pár zklamaných, ale když bychom si projeli výsledkové listiny, tak na zadních pozicích najdeme převážně delší myslitele, kterým zkrácené tempo úplně nevyhovuje. Najdeme ve výsledcích i pár menších překvapení, která zvládla svoji soutěž lehce nad očekávání a pak samozřejmě nám zbývají hráči a hráčky, kteří se umístili v první šestce a vybojovali si účast na vyhlášení vítězů.

Získali jsme tři zlaté medaile. Adam Frank vyhrál kategorii H14, Maty Paseka H12 a Tereza Horková D10. Za Terkou potom skončila druhá Viktorie Buchtová a třetí Valérie Bartečková. 4. Místo v H14 Richarda Stalmacha po sobotě už nikdo nečekal. Denisa Bartečková po dobré sobotě v těžkých bitvách v neděli uhájila aspoň 6. místo ve dvanáctkách. Po hororovém začátku sebrala všechny síly ke stíhací jízdě Valérie Tichá a získala 6. místo v D10. Tento medailový výsledek je po roce 2014 druhým nejlepším za 20 let. Což mě při psaní tohoto komentáře malinko, ale příjemně překvapilo.

Když jsem přemýšlel, co nás k takovémuto výsledku přivedlo, tak se mi v hlavě vracely dva momenty z neděle z chlapeckých kategorií. První okamžik byl v momentě, kdy se Adam vracel po prohrané partii v sedmém kole. Na první pohled porážku těžko kousal, ale s rozhovoru jsem pochopil, že ho spíše trápí, že hned po prohře musí bílýma v osmém kole tlačit na výhru, aby nemusel vyhrávat v posledním kole černými. Adam ukázal, že už mentálně dospěl v hotového šachistu a v budoucnu už budeme koukat, kde se zastaví jeho potenciál. Druhým momentem byla změna řeči těla během partie devátého kola Matyáše Paseky. Který musel strávit hned dvě prohry v neděli a v posledním kole hrál s těžkým soupeřem. Kraťoučká debata snad odpoutala Matyášovu mysl od předešlých kol a Maty trošku nejistý zasedl k partii. Postupem času se známou pozicí bylo poznat, že se vrací sebedůvěra a Maty se pomalu, ale jistě přibližoval k vítězství. Třetím motivem, který ukázal psychickou odolnost našich dětí je i turnajové cesta Valerky Tiché, která se musela srovnat s roli nasazené jedničky a to se  jí příliš nepovedlo, protože hned první dvě kola prohrála. Mnohé by to srazilo dolů, ale trošku šťastná výhra ve třetím kole nastartovala Valerku a ta nakonec uhrála 5,5 z posledních sedmi kol a vyšplhala se až pro cenu.

Pěkný turnaj dle mého názoru odehráli i Martin Vašínek, Ondřej Šigut, kteří sehráli několik zajímavých partií a byli svým soupeřům velmi nepříjemnými soupeři. Pochvalu za přístup, ale zaslouží každý z naší výpravy. Nemuseli jsme řešit žádné zásadní problémy. Večerka byla jasně daná a její dodržování jsme vůbec nemuseli řešit, protože všichni věděli, jak bude Mistrovství náročné.

Na závěr bych chtěl poděkovat organizátorům za pohotovost, s jakou byli schopni řešit naše obtíže. Kuchařkám za výborné jídlo. Hlavně rodičům našich dětí za jejich podporu jak psychickou, tak i organizační. Poděkovat musím i svému kolegovi Karlovi za dokonalou spolupráci.

Zdeněk Holeksa