Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže v rapid šachu - hodnocení trenérů

Celkem čtyři medaile přivezli naši mládežníci z MČR mládeže v rapid šachu, které se uskutečnilo ve dnech 9. - 10. září v Mostě. Jak to vidí naši trenéři, uspěli jsme či jsme mohli být i lepší?! Přečtěte si v komentáři hodnocení.

 

Hodnotí Karel Pliska a Jakub Rabatin.

Komentáře

Dvacet hráčů s doprovody v deseti autech, to se nehrál fotbal ani hokej, to byla naše výprava na Mistrovství České republiky v rapid šachu.

Nikdy mě nepřestane překvapovat to, jak jsme malá republika, ale šest hodin můžete cestovat k moři nebo… autem do Mostu. Je to zvláštní město, kde se zastavil čas někde na přelomu osmdesátých a devadesátých let, nebýt kousek od hotelu McDonald, tak bez větších úprav můžete natáčet další díl Majora Zemana.

Místo konání, hotel Cascade (pro pamětníky Murom), má oficiálně pouze tři hvězdy a vypadá tak i zvenčí, jak poznamenal jeden náš mladý svěřenec – měli by použít tatínkovy omítky… Uvnitř je ale vše jinak, interiér a služby odpovídají čtyřem celým a devíti desetinám hvězdičky. Nedělám si legraci, nějaký takový certifikát visí vedle recepce a škoda, že jsem se nezeptal, co jim ubralo tu jednu desetinu…

Hrací místnost chlapců byla v podzemním, asi víceúčelovém mj. protiatomovém krytu, kde se dochoval původní nábytek, dřevotřískové obložení stěn i několik žárovek. A chlapci, chtěli-li vidět denní světlo, tak se museli snažit ve své kategorii probojovat na první tři online šachovnice na povrchu, vedle hrací místnosti dívek a Open turnaje. Odměnou pro chlapce, kterým se to povedlo, ale i dívky, byly poháry až do šestého místa.

Co potěšilo nejen mne, tak každé jídlo v každý čas bylo výborné. Někomu by se mohla zdát, že samoobslužný výdej jídla je podivný, ale oproti loňskému roku, kdy jsme na jídlo u stolu čekali hodinu, to byl dobrý nápad a posun k lepšímu. Organizátoři měli vše dobře připraveno a zvládnuto, chtěl bych jim poděkovat za příjemný a bezproblémový turnaj.

Všem našim medailistům a bojovníkům děkujeme za vzornou reprezentaci BŠŠ a Frýdku-Místku, také rodičům za pomoc především při „dlouhé“ dopravě…

A nyní pár slov k medailistům a vybraným hráčům.

Kristýna Laurincová

Kika předvedla suverénní výkon a zaslouženě získala titul mistryně republiky. V předposledním kole přišlo ještě menší zaváhání, ale to už díky velkému bodovému náskoku nemělo vliv na celkové pořadí.

Kateřina Fárková

Kačka podala stejně jako minulý rok skvělý výkon. Letos měla zlato na dosah. Škoda remízy v posledním kole, kdy se dostala do vyhrané pěšcové koncovky. Kvůli pomocnému hodnocení nakonec obsadila druhé místo.

Adam Frank

Áda byl letos naším jediným zástupcem v chlapecké kategorii do dvanácti let. Celý turnaj se pohyboval na nejvyšších deskách a jako jeden z mála se vyvaroval nepovedené partie. Zaslouženě si došel pro bronz.

Sofie Tichá

Sofča hrála velmi pěkně s obrovskou touhou získat medaili. Na závěr prvního hracího dne dokázala porazit i první nasazenou a turnaj se vyvíjel velmi slibně. V závěru už trošku došly síly, ale zabojovala a mohla se tak radovat z bronzové medaile.

Matyáš Paseka

Maty turnaj rozehrál jako blesk. Soupeře s přehledem porážel a od začátku bojoval o zlato. Závěr se příliš nepovedl a prohry v posledních dvou kolech ho stály medaili. Nakonec skončil na pěkné ale nepopulárním bramborové příčce.

Marek Miča

Začátek se mu příliš nepovedl. Po čtvrtém kole se nacházel v druhé půlce průběžného pořadí. V polovině turnaje přišel důležitý zlom a série pěti výher dávala Markovi ještě teoretickou šanci na medaili. Za páté místo může být spokojený.

Pavlína Dudová

Pavlínce se dařilo soupeřky ve větší míře přehrávat, ale obě partie, které prohrála, byly zapříčiněny chybami z nepozornosti. Na medaili to letos nevyšlo, ale páté místo je i tak slušné.

 

Karel a Kuba