Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže, juniorů a juniorek 2021 - hodnocení trenérů

Ve dnech 22. - 29. června 2021 se v Koutech nad Desnou konalo MČR mládeže do 16 let, MČR juniorů a MČR juniorek, ze kterého si naše výprava přivezla několik medailí

V komentáři si můžete přečíst, jak viděli letos vystoupení svých svěřenců jejich trenéři.
 

Komentáře

M-ČR 2021

Po dlouhé době měli hráči možnost opět usednout k šachovnicím na mistrovství České Republiky. Akce, mimochodem výborně zorganizovaná, se hrála na tradičním místě, v Koutech nad Desnou, v netradičním červnovém termínu, a to pochopitelně z obecně známých důvodů. Naše výprava byla opět velmi početná, odhadl bych, že nejpočetnější, ze všech oddílů. Mohlo nás být ještě více, ale zejména v chlapeckých kategoriích nebyla kvůli covidu možnost kvalifikace, což se dotklo některých hráčů od desítek až po šestnáctky. Tak snad příště už to půjde. Pokud se nemýlím, napočítal jsem pro naše barvy celkem šest medailí, což z nás zřejmě činí opět nejúspěšnější výpravu. Samozřejmě máme ty nejvyšší ambice a tak bych to vzhledem k některým nevyužitým šancím a zejména záplavě čtvrtých míst, nazval vysokým standardem, který se v budoucnu opět pokusíme vylepšit. V každém případě děkuji všem hráčům za jejich výkony a reprezentaci Beskydské šachové školy a těm úspěšným gratuluji. Lehce zhodnotím vystoupení hráčů, které jsem měl v péči, kolegové se připojí.

Začnu turnajem Fide Open, zde nás reprezentoval Ondřej Nytra. Ondra byl jeden z těch, kteří neměli možnost kvalifikace. Můj odhad je ten, že by měl velkou šanci postoupit na finálový turnaj dorostenců. Reprezentoval tedy v openu a skončil druhý. Čekal jsem samozřejmě vítězství, ale i tak bych řekl, že dobrá práce.

V kategorii dívek do deseti let naplnila očekávání Veronika Vančáková, která spolehlivě mezi svou konkurencí zvítězila stylem start-cíl. O její výkonnosti svědčí i to, že vyhrála už po osmém kole. V turnaji sice zažila několik těžkých okamžiků, kdy se dostala do nelehké situace, ale dokázala se s tím vypořádat a tak je prvenství zcela zasloužené. Musíme doufat, že neusne na vavřínech a bude i nadále pokračovat ve svých výkonech.

V kategorii dvanáctiletých dívek jsem se především zabýval hrou Terezy Horkové. Terka hrála velmi pěkně, bylo cítit, že na své úrovni těm pozicím opravdu rozumí a ví, co má dělat. Byly tam však i okamžiky, kdy se objevily nevynucené chybky. Řekl bych, že u ní je to možné i přičíst menší herní praxi, způsobené dobou. K medaili chyběl v podstatě jeden bod. Tak věřím, že příště tam bude.

Prvním hodnoceným z chlapeckých kategorií je Bartoměj Buchta, který reprezentoval jako mladší do čtrnácti let. Bertík má silně podhodnocený rating, opět je to dáno tím, že se dlouho nehrálo. Jeho výkonnost je mnohem vyšší. To samozřejmě ovlivnilo i nasazení a určené soupeře. Hrál vlastně s těmi nejsilnějšími soupeři, kteří už mají zkušenosti z reprezentačních a výběrových akcí a hrál s nimi vyrovnaně. Myslím, že pokud vytrvá, mohl by proniknout mezi absolutní špičku.   

V kategorii šestnáctiletých chlapců nás reprezentoval Petr Gnojek. Na základě svých předchozích vynikajících výsledků byl zcela zaslouženě nasazen jako hráč číslo jedna. Role favorita je někdy ovšem velmi náročná a ošidná. Cítíte závazek vyhrát, riskujete. Naopak soupeři se snaží „vytáhnout“, nevadí jim výměny a nerozhodný výsledek. Tak to přesně bylo i v tomto turnaji. Věřím, že Petra tato zkušenost posílí a opět bude zářit.

V kategorii juniorů a dorostenců, tedy do osmnácti a dvaceti let bych rád okomentoval dva hráče.

Adam Frank, loňský vítěz šestnáctiletých, si tuto kategorii zvolil, i když věkově mohl obhajovat své prvenství mezi věkově srovnatelnými. Opět nezklamal, zaujal proti starším soupeřům svou typickou hrou, plnou napětí a rizika. Nikdo si před ním nemohl být jistý bezpečím svého krále. Pěkným výkonem dosáhl jednoho z výše zmíněných čtvrtých míst v kategorii do 18 let. K medaili chyběl opravdu jen krůček.

Richard Stalmach, teprve patnáctiletý hráč, dosáhl na druhé místo do osmnácti let a třetí do dvaceti. Porazil celkového vítěze a při partiích, měl na šachovnici bodů ještě mnohem více. Tady asi není už co dodat. Skvělý výkon a těšíme se na další. Myslím, že jeho cíle mohou být vysoké.

Na závěr chci ještě jednou všem našim hráčům poděkovat. Jejich tvrdou práci jistě ocení i město Frýdek-Místek, kterému se tak dostává fantastické reklamy.

Stanislav Jasný


Mými svěřenci na uplynulé mistrovství byly čtyři slečny. V každé kategorii jedna. Lucie Lacková hájila barvy BŠŠ v desetileté kategorii. Viki v mých očích byla velkou favoritkou dvanáctileté kategorii. Deniska Bartečková bojovala ve skupině do čtrnácti let. Pája Dudová měla poslední možnost v mládežnické kategorii do šestnácti let.

Lucie Lacková, 5,5 bodu, 6. místo.
Lucka byla mladší v kategorii a po tomto podivném roce bylo těžko odhadovat ambice na umístění. Sportovní ambicí určitě bylo prodat velký pokrok v pochopení pozice. Její schopnosti se prokázaly hned od úvodu turnaje, kde v prvních pěti kolech čtyřikrát vyhrála a jedna prohra byla po boji s pozdější vítězkou. Bohužel nevím, jestli došly síly, ale další tři kola byla určující asi únava, protože Lucka hrála dlouhé partie. V sedmém kole dokázala neskutečně otočit partii a odehrála přes sto tahů, ale dotáhnout k vítězství se ji partii nepovedlo a medaili ji odvál nepřesvědčivý výkon v osmém kole. S vítězstvím v posledním kole se jí určitě odjíždělo v dobré náladě. Škoda, že Lucka neudržela vysokou úroveň výkonu po celý turnaj. Zde je určitě pro mne mnoho podnětů, které je třeba zapracovat do přípravy k podpoře výkonu. Pokud vydrží chuť s jakou Lucka hrála bude jistě příští rok velkou favoritkou na zlato.

Viktorie Buchtová, 5,5 bodu, 5. místo
V této kategorii bylo mnoho překvapivých výkonů dívek, s kterými se úplně nepočítalo, ale po roce práce bez přímé konfrontace se s podobnými jevy dalo čekat. Konečný výsledek je pro mě menším zklamáním. Na druhou stranu Viki byla nejlepší hráčkou ročníku 2010. Tím je jasné, že výsledek byl dobrý. Pro mě je smutné hlavně vyznění, že příprava, kterou jsme společně s Viki podstoupili poněkud netrefila hřebíček na hlavičku. Hodnocení pozice si osvojila Viki velmi svérázně a některá rozhodnutí byla založena na špatném určení hlavního atributu na šachovnici. Teď je na mně, abych svou práci vylepšil, aby příští rok byla Viki znovu nedostižná.

Denisa Bartečková, 5,5 bodu, 4. místo
Musím říct, že výkon Deny byl pro mě naprosto neodhadnutelný. Po roce online tréninku s herní praxi jen v rámci COVID ligy. Proto pro mě byl famózní úvod turnaje málem až nepochopitelný. Denisa v rapidovém tempu ničila jednu soupeřku za druhou. Tady si myslím, že jsem nedokázal Denisu dostatečně připravit na to, že bude schopna porážet silné soupeřky. Možná i s trochou té šachové přesycenosti spojené s šachovým táborem ji druhá půlka turnaje nevyšla podle představ. Závěr, který byl už zase hodně kvalitní, ale stačil jen na čtvrté místo.

Pavlína Dudová, 4,5 bodu, 10.místo
Minulý rok Pája sahala po medaili a COVIDem zkrácené mistrovství ji myslím o medaili obrala. Letos tedy nebylo možné mít jiné než medailové ambice. Bohužel ve čtvrtém kole po skvělém výkonu se nepovedlo dotáhnout vyhranou koncovku a následovaly dvě prohry, které ukončily medailové sny. Poslední tří kola už byla zase lepší, ale i tak se v posledním kole projevila velká chyba v pojetí obrany. Nepovedlo se mi nastavit lepší komunikační podmínky během online tréninku. Možná by při osobním setkání během studia obrany bylo pochopení větší a ty dvě ztráty uprostřed turnaje by se nestaly. 

Jsem z výsledku zklamaný, protože každá z děvčat svými výkony ukazovala na to, že si medaili mohla na krk pověsit. Teď je důležité abych správně určil, kde jsem v přípravě udělal chyby. Společně se svými všemi svěřenci máme minimálně 9 měsíců nastoupit cestu, která povede blíž ke stupňům vítězů.

Zdeněk Holeksa


Kristýna Laurincová, 1. místo, D20 + D18

MČR juniorek se letos výjimečně konalo jako uzavřený turnaj. Kika na mistrovství přijela jako největší favoritka a tuto roli také potvrdila. Na cestě za titulem zúročila velké zkušenosti, a hlavně byla věrná svému útočnému stylu, který byl pro soupeřky nepříjemný, a proto dokázala ostřejší partie s přehledem vyhrávat. Celkově podala velmi přesvědčivý a vyrovnaný výkon. Letos ji ještě můžeme fandit v září na MČR žen, které se koná ve Frýdku-Místku, a kde si díky tomuto vítězství zajistila postup. Moc gratuluji!

 

Marek Miča, 1. místo, U18 (2. místo U20)

Marek sice letos neplnil ratingové předpoklady největšího favorita, nicméně přijel zde jako obhájce celkového titulu. Vyhrát čtyři první partie stejně jako minulý rok je něco neobvyklého. Soupeřům úplně nevoněla Markova trpělivá a téměř bezchybná hra, kde trestal především za chyby soupeřů. Po této sérii následovala doba remízová, kterou si mohl vzhledem k jeho postavení v turnaji dovolit. V závěru se situace ještě trochu zkomplikovala, ale nakonec to na prvenství nemělo vliv. Obrovská gratulace!

 

Matyáš Paseka, 4. místo, H14

Matyáš byl taktéž jedním z favoritů ve své kategorii. V popředí se prakticky držel celý turnaj, ale jeho výkon vzhledem k šachovým kvalitám nebyl úplně přesvědčivý. I přes to k medaili mnoho nechybělo. Kvůli nepovedené partii šestého kola se dostal do situace, kde bylo třeba pro zisk medaile vyhrát všechny další partie, a ještě porazit celkového vítěze. Sice to letos na MČR nevyšlo, ale věřím, že na dalších letních akcích se ukáže v plné síle.

 

Lucian Vantuch, 10. místo, H16

Stejně jako minulý ročník, začal skvěle, ale potom přišla studená sprcha v podobě tří proher za sebou. Nic příjemného, ale nevzdal se a bojoval dál každou partii. Díky odhodlání i trochu štěstí z toho k radosti byla odměna v podobě tří výher a příležitost si zahrát na předních deskách a teoreticky ještě zabojovat o medaili. Bohužel to nevyšlo, ale i umístění v první desítce je pěkné.

Jakub Rabatin


Hodnocení MČR 2021

Pokud zhodnotím výkony svých svěřenců, tak nikdo vyloženě nepropadl. Podmínky bylo takové, že jsme rok pracovali online, což bylo stejné i u jejich soupeřů. Teď se podíváme, jak se vedlo jednotlivým hráčům na jejich prvním živém turnaji po dlouhé době.

 

H10 - Matouš Mrázek  4/9  16. místo

Před mistrovstvím bych jeho výsledek bral, ale zvláště na začátku turnaje dokázal, že umí porážet i ty nejsilnější hráče.  Z jeho výkonů jsem byl uchvácen. Přišla však série 4 porážek. Jeho výkony odráží, v jaké je psychické pohodě. Jeho hře schází více bojovnosti a vůle otočit nepříznivou situaci na šachovnici. Věřím, že vyzraje a jeho kvality se projeví naplno.

 

D10 - Nikol Bartečková  5/9  8. místo

Nikolka byla v poslední době ve vynikající formě, což dokázala ziskem stříbra na MČR družstev. Zahájení hrála velmi dobře a získávala tam převahu. Dokázala své soupeřky přehrát a dosáhnout vyhranou pozici. Tady však několikrát promarnila šanci a dokonce dvakrát nastavila věž v koncovce. Její hře chybělo více klidu, jinak by byl výsledek daleko lepší.

 

D10 - Justýna Prusková  5/9 11. místo

Justýnka je útočná hráčka, která jde tvrdě po matu. Pro všechny soupeřky představuje nebezpečí, což dokázala hned v prvním kole. Bohužel její snahu ukončily hodinky, které zapomněla na ruce. Kvalita její hry šla výrazně nahoru. Největším soupeřem byla Justýnka sama sobě, když 3 vyhrané partie ukončila obrovskou chybou, která vedla okamžitě ke konci partie.

 

D10 - Amálka Martikánová  4/9 16. místo

Benjamínek naší výpravy vyrazil z přípravky přímo do světa velikého šachu. Amálka se ze začátku rozkoukávala, aby se později stala obávanou soupeřkou. Dokonce mi její protihráčky říkaly, že se ji bojí. Dokázala hrát partie i přes dvě hodiny, kdy už její tatínek dávno skončil. Velmi pracovitá hráčka, která má před sebou velkou budoucnost.

D12- Valérie Bartečková  5.5/9  7. místo

Valuška hraje poctivé a urputné šachy. Letošní kategorie D12 byla velmi silně obsazená a vyrovnaná. První problém byla prohra ve vyhrané pěšcové koncovce s Terezkou Horkovou. Potom chybělo více bojovnosti, když dala za remízu vyhranou koncovku v předposledním kole. Výhra v závěrečném kole už k většímu posunu bohužel nevedla.

 

D12- Ludmila Lacková 4/9  16. místo

Lída je pracovité a chytré děvče, kterému chybí větší touha po úspěchu a víra v sebe sama. Čtvrteční dvoukolo se jí vůbec nepovedlo a v předposledním kole nechala stát dámu. Naopak závěrečné kolo odehrála perfektně na 200%. Pokud bude podávat vyrovnané výkony, věřím, že lepší výsledky se dostaví. Je to jenom na ní.

Lukáš Weissmann