Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2020 - hodnocení trenérů

Ve dnech 7. - 13. března se v Koutech nad Desnou konalo zkrácené MČR mládeže do 16 let, na kterém dokázali naši talenti získat dvě zlaté (Viktorie Buchtová a Adam Frank), dvě stříbrné (Tereza Horková a Richard Stalmach) a jednu bronzovou medaili (Valérie Bartečková).

V komentáři si můžete přečíst, jak viděli vystoupení svých svěřenců trenéři.

Komentáře

MČR mládeže 2020

Letošní M-ČR mládeže v Koutech nad Desnou skončilo předčasně již po sedmém kole. Důvody jsou obecně známy a tak nemá smysl je nadále rozebírat. Některé hráče to zřejmě poškodilo, jiné by naopak už asi nezastavilo ani dohrání posledních kol. Přejdeme k hodnocení svěřených šachistů.

 

D10, Tereza Horková, 2. místo

Terka hrála velmi pěkně, někdy mně až překvapila přesným propočtem. Prohrála vlastně jen s vítězkou. Obecně se mi zdá, že partie našich holek v této kategorii byly trošku jinde, než partie dalších účastnic. Myslím, že stříbrná medaile je zcela zasloužená a Terce posílám velkou gratulaci.

 

H12, Baroloměj Buchta, 15.místo

Bertík se dostával do tempa pozvolně. Nehrál špatně, ale zpočátku se mu nedařilo realizovat získané převahy. Následně se se už rozjel, z výsledkových listin je vidět, že z posledních čtyř kol, udělal tři body. Vzhledem k tomuto vývoji lze odhadnout, jak by to dál pokračovalo, zvláště, když měl za sebou už jednoznačného vítěze. Tak příště. 

 

H-14, Richard Stalmach, 2.místo

Ríša hrál prostě výborně, jak jsme u něj v poslední době zvyklí. Určitě mu gratuluju ke stříbrné medaili, i když, zde jsme samozřejmě mysleli ještě výš. Vzhledem k losu posledních kol a k pomocnému hodnocení to bylo dokonce vysoce pravděpodobné. V jeho případě to ale není tak podstatné, ty cíle musí být ještě mnohem vyšší. A já to tam vidím.

 

H-16, Ondřej Nytra, 16.místo

Ondra učinil v poslední době pěkný výkonnostní posun vpřed. To se odrazilo i na jeho nasazení. Z počátku se vše i potvrzovalo, když vyhrál první tři kola a rozhodně ne náhodně. Poté začal svou sílu využívat trochu na pomoc soupeřům a možnost další opravy už byla přerušena. Bude-li ovšem pokračovat v nastoupeném trendu, půjde dál nahoru.

 

H-16, Petr Gnojek, 8.místo

Petr je typickou ukázkou hráče, který na předčasné ukončení doplatil viditelně. Po remíze v prvním kole a zaváhání s oddílovým kolegou v dalším průběhu, byl po šestém kole na medailové pozici. To samo o sobě vypovídá o tom, jak ty partie hrál. Prohra napínavé sedmé partie předurčovala soupeře, kteří dávali šanci návratu na medailové příčky. Nic se nedá dělat, je třeba makat dál.

 

H-16, Adam Frank, 1.místo

Na Adovi bylo vidět, jak si celý turnaj doslova užívá. To se samozřejmě odrazilo i na průběhu partií, které se divákům musely líbit. Zůstal věrný svému útočnému stylu. Mám pocit, že byl doslova nezastavitelný a ke zlaté medaili připojuji gratulaci.

 

Celkově si myslím, že naše výprava zanechala velmi dobrý dojem a tuším, že byla nejúspěšnější výpravou vůbec. Děkuji hráčům Beskydské šachové školy za vzornou reprezentaci a už se těším na jejich další vystoupení. Věřme, že to bude co nejdříve.


Ve čtvrtek 12. 3. nám skončilo Mistrovství ČR mládeže do 16 let po odehraném sedmém kole. Ve stínu dnešních událostí určitě největším vítězstvím na této akci pro 500 lidí bylo, že jsme si domů nepřivezli žádného vira. Já jsem se trenérsky staral o úžasnou šestici našich bojovníků: Lucku Lackovou, Viktorku Buchtovou, Denisku Bartečkovou, Páju Dudovou, Tobiase Milka a Ondru Matusíka.

V tomto zkráceném turnaji nedostali příležitost předvést drtivý finiš v posledních kolech a tak někteří byli spokojeni, někteří hráli kolem svých možností a někteří byli svým výsledkem určitě i trochu zklamáni.

Z mého pohledu jsem výkony svých svěřenců zhruba odhadl dobře. Většina kvalitativně předváděla hru jakou jsem očekával a ve své podstatě jsem byl překvapen jen u dvou z nich. Hodnocení vezmu od děvčat a kluky si necháme na závěr.

 

Lucie Lacková  D10 - 3 body a 17. místo
Co se týče bodů, tak jsem čekal více, ale třeba by poslední dvě kola znamenala vyrovnání loňského výkonu. Herně to nebylo špatné, ale chybičky by se našly. Lucka je, ale ještě věkově v mladší kategorii, takže jejího velkého výkonu se snad ještě letos dočkáme.

 

Viktorie Buchtová D10 – 7 bodů a 1. místo
Viki za celé mistrovství byla ohrožena jeden jediný tah. Předváděla bezpečné a účinné tahy. Evidentně se nám vyplatila i mentální příprava, což bylo vidět v závěru vyrovnané bitvy s Terkou Horkovou a hlavně v 7.kole, kde z přípravy soupeřky Viki vyšla ve vyhrané pozici a s hodinovým náskokem. Naprosto zasloužené vítězství.

 

Denisa Bartečková D12 – 4 body a 13. místo
Tady výsledek je pro mě malým zklamáním. Věřil jsem, že Deniska bude bojovat o medaili. Deniska nepředváděla špatné šachy, ale v partiích se často vyskytla hluchá místa, kdy kvalita hry klesla a toho dokázaly tři soupeřky využít. Nepovedlo se mi Denču dostatečně namotivovat, aby odvedla konstantní výkon po celou dobu partie a tak z toho vzešel průměrný výsledek.

 

Pavlína Dudová D16 – 4,5 bodu a 4. místo
Naopak milým překvapením je pro mě výkon Páji. Jsem přesvědčen, že tady nouzový stav Páju okradl o medaili. Samozřejmě mohlo by se stát, že by se Pája na poslední dvě kola vyspala špatně, ale tomu nevěřím. Musím říct, že většina mých svěřenců v mých očích toho v přípravě odpracovala více než Pája a její výsledek na olympiádě mládeže taky nedával příliš optimismu. První kolo mi ale ukázalo, že Pája bude hrát s velkým zaujetím a s potřebnou odvahou. Nakonec prohra v druhém kole byla jedinou a rozhodující překážkou v cestě za první individuální medailí. Škoda.

 

Tobias Milek H10 – 2,5 bodu a 20. místo
Tobiš zaplatil na úvod turnaje nováčkovskou daň a nervozita byla silnější a potom přicházely jednoduché chyby. Bohužel pro něj turnaj skončil ve chvíli, kdy už začal hrát svoji hru, se kterou ovládl MMaS. Zkušenosti se počítají, a pokud vše na podzim bude v normálu, tak ho postup dle mého nemine.

 

Ondřej Matusík H12 – 1,5 bodu a 23.místo
Ondra má lepší pomocné hodnocení než 7. hráč mistrovství. Při jeho bodovém zisku je toto velice překvapivé a ukazuje to, že jeho soupeři byli velice kvalitní. Ondrův výkon, ale hodně srážely emoce. V přípravě jsme se netrefovali do zahájení soupeřů. Dokonce v pátém kole moji chybou jsme spadli do přípravy a Ondra už pod tlakem emocí nezachoval chladnou hlavu a obranu nezvládl. V lepších pozicích Ondra ztrácel víru při přesné obraně soupeře a pak se partie začaly otáčet. Herně to bylo velice dobré, ale mentální připravenost nebyla a proto sice s hlavou vztyčenou, ale plnou toxických myšlenek ani Ondra nemohl dosáhnout uspokojivějšího výsledku.

 

Zkrácené (nedokončené) Mistrovství ve mně zanechalo dojem nedokončené práce. Chtěl jsem vidět v jakém rozpoložení by přistoupila Viki k posledním dvěma partiím. Jestli by udržela vysoký standart své hry. Chtěl jsem se v pátek koukat, jaký koncert by připravila Pája konečně s favoritkou bílými figurami hrající. Chtěl jsem sledovat, jak budou Tobiš, Deniska a Ondra svádět boj se svými myšlenkami a zjistit, jestli je zvládnou ukočírovat a chtěl jsem zjistit, jestli si Lucka vezme mé rady k srdci a začne konečně tvořit nové obrazce na šachovnici.


Marek Miča, Junioři, 1. místo, 8,5 bodů z 11

Tento turnaj byl pro Marka velkou výzvou. Letos mohl obhajovat titul z kategorie H16, ale rozhodli jsme se porovnat síly se staršími juniory. Ze všech kluků podal jednoznačně nejlepší výkon. Nechyběla také velká porce štěstí. V poslední partii se ukázalo, že nic nepůjde samo a je třeba na sobě pravidelně pracovat i doma, pokud chce dosáhnout svých cílů. Parádní výkon a zasloužené vítězství.

 

Lucian Vantuch, H16, 17. místo, 3 body ze 7

Turnaj začal skvěle. Opravdu se mi líbilo, jakým způsobem hrál. U Luciana byla vidět velká chuť vyhrávat a nebál se ani pro výhru riskovat. Nakonec překvapivě většina partií skončily remízou. Remízy, které mají trochu hořkou příchuť, jelikož měl ve třech z nich soupeře na lopatě. Když se něco takového děje, tak se to samozřejmě odrazí na sebevědomí. Svou hrou se tady ale prezentoval jako hráč elitní desítky.

 

Matyáš Paseka, H14, 12. místo, 3 body ze 7

Matyáš se po delší době zase chytnul a po krásně zahraném turnaji v Praze pomýšlel vysoko i tady. K boji o medaile bylo potřeba předvést stabilní výkon bez chyb. Dá se říct, že Matyášův výkon byl hodně nahoru dolů. Největší slabinou bylo dohrávání lepších, ne-li vyhraných pozic. Přicházely zbytečné chyby, za které byl potrestaný. Jeden nepovedený turnaj nás určitě neodradí od vyššího cíle. Nepochybuji, že příští rok bude opět útočit na medaili.

 

Denis Lička, H14, 24. místo, 2 body ze 7

Nebyl úplně ve své kůži. I když se snažil, přicházely chyby, za které ho soupeři trestali. Chytnul se až v sedmém kole, když sehrál svou nejlepší partii za celý turnaj. Kdyby turnaj pokračoval, určitě bychom mohli vidět lepší šachy. Nezbývá nic jiného než trénovat a zkusit to znovu na podzim.

 

Sofie Tichá, D14, 14. místo, 3,5 bodů ze 7

Na úvod ji los přiřadil silnější soupeřky, přesto měla své šance. Po smolném začátku se chytla a vyhrála 3x za sebou. Poslední partii také měla dobře rozehranou, ale zvolila špatný plán a po pár pasivních tazích bylo rozhodnuto. Na turnaji se prezentovala krásnými nápady, chtělo by to ale zapracovat na taktice a propočtu variant.

 

Valérie Tichá, D14, 15. místo, 3,5 bodů ze 7

Valinka odehrála zvláštní turnaj. První polovina byla skvělá. Soupeřky s přehledem drtila a v partiích téměř nechybovala. Potom prohrála po napínavé bitvě s Terezkou. Po této partii se ji ale nedařilo vyhrávat vyhrané pozice. Ve dvou partiích si vypracovala obrovskou výhodu, ale prohrála kvůli hloupé chybě. To byla škoda, jinak mohla bojovat o přední příčky.

 

Hynek Létal, H10, 23. místo, 1,5 bodů ze 7

Nezvládl klíčové momenty v partii, a to ho stálo body, i když partie měl pěkně rozehrané. Občas bylo nutné se zastavit, pořádně propočítat varianty a najít správné řešení. V tom byl rozdíl oproti ostatním klukům, a proto skončil na konci startovního pole. Velkým pozitivem byla lepší práce s časem.


Nikol Bartečková, D10, 3/7

Niky některé partie zvládla velice dobře, ale v rozhodujících chvílích se nevyhla chybám. Zvlášť jedná partie ji bude hodně mrzet, když přehlédla v 8. tahu mat.

 

Justýna Prusková, D10, 3/7

Justýnku srážely hrubé chyby v zahájení, což jí připravilo o lepší vysledek. Potom sice bojovala, ale příště musí zlepšit koncentraci.

 

Valérie Bartečková, D10, 5,5/7

Valča hrála výborné šachy a její partie měly kvalitu. Problémy měla s realizací převahy, tam má ještě rezervy.

 

Ondřej Šigut, H12 , 2,5/7

Ondra se rval, jak ho neznám. Předváděl urputné šachy. Chybělo mu více odvahy.

 

Ludmila Lacková, D12, 3,5/7

Lída mě svou hrou mile překvapila. Hrála vesměs zajímavé partie a při více zkušenostech je příště dotáhne.