Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2019 - hodnocení trenérů

Ve dnech 9. - 16. března se v Koutech nad Desnou konalo MČR mládeže do 16 let, na kterém dokázali naši talenti získat jednu zlatou (Marek Miča), jednu stříbrnou (Tereza Horková) a 3 bronzové medaile (Kristýna Laurincová, Matyáš Paseka a Valérie Bartečková).

V komentáři si můžete přečíst, jak viděli vystoupení svých svěřenců trenéři.

Komentáře

M-ČR 2019

Dějiště letošního šampionátu už asi není třeba blíže představovat. Překvapením určitě také není, že Beskydská šachová škola měla velmi početnou, zřejmě nejpočetnější výpravu ze všech zúčastněných oddílů. Rovněž naše ambice nebyly malé, rozhodně jsme chtěli potvrdit dlouholeté kvalitní výsledky. To se určitě podařilo. Pět medailí, jedna zlatá, jedna stříbrná a tři bronzové, to je výsledek, s jakým by byl kterýkoli jiný oddíl zajisté spokojen. Jjako úspěšné vystoupení to hodnotíme i my, konkurence je tvrdá. Očekávání jsme měli ovšem vyšší. Motivuje nás k tomu naše tradice a odpovědnost ke všem, kteří nás podporují. Proto uděláme vše, abychom nadále výsledky neustále zlepšovali. Je tedy třeba tedy pogratulovat medailistům a úspěšným hráčům. Těm, kteří chtěli dosáhnout více, se to za předpokladu dalšího tréninkového úsilí zcela jistě podaří v brzké budoucnosti. Všem našim reprezentantům, jakož i osobám, kteří se na této celkově vydařené akci podíleli, patří poděkování za vzornou reprezentaci Beskydské šachové školy.

 

Martin Vašínek, H-12

Martin rozhodně nepatřil mezi favority této kategorie. V minulosti sice předvedl krásné výkony, porážel silné hráče. Jeho záběr je ovšem velmi široký, má spoustu zájmů, tak že svůj potenciál musí dělit. Z toho pohledu je třeba hodnotit jeho vystoupení jako velmi vydařené. Od počátku se držel v širší špičce. V průběhu turnaje přišel menší útlum, ale i tak porazil hráče, kteří už mají určité renomé.

 

Bartoloměj Buchta, H-12

Bertík udělal v posledním období velký posun kupředu. Z pohledu ratingu byl dokonce na jistém turnaji vyhlášen skokanem. Tomu určitě odpovídala i hra. Strategické myšlení předvedl na pěkné úrovni. Nebýt některých ukvapených rozhodnutí, viděli bychom jeho jméno v úplně jiných patrech. Má na tuto kategorii ještě rok čas.

 

H-14

Tato kategorie byla celkově dost bláznivá. Vždyť ještě loňský vítěz byl nasazen až v druhé polovině. Není to ovšem překvapení, v tomto věku dochází k určitému přechodu a stabilizace výkonu může nějakou dobu trvat. To i charakterizovalo celkové výsledky. Naši hráči, kteří celkově prokazují špičkové výkony, nebyli výjimkou.

 

Petr Gnojek

Péťa se svými výkony dostal až na pozici prvního nasazeného. Je to hráč, který v první lize dospělých doslova kosí jednoho soupeře za druhým. Podobný scénář se mu a ne jen jemu určitě honil hlavou i před tímto turnajem. Předvedená šachová úroveň byla vysoká.  Pozice turnajové jedničky však není jednoduchá, on se to ale naučí a bude vítězit i za těchto okolností. V některých partiích skutečně rozhodovaly jen maličkosti a mohl se usmívat ze stupňů vítězů.

 

Adam Frank

Adam opět nezklamal svým stylem hry. Prakticky je až neuvěřitelných prvních sedm remíz. Při tom v každé partii se a to je třeba podotknout z jeho vůle, rozpoutal doslova uragán. Ohňostroj obětí, drsné útoky za cenu materiálu zdobily jeho hru. Houževnatá obrana soupeřů, mnohdy i s notnou dávkou štěstí, zapříčiněného zpočátku snad vítěznou euforií a poté snahou už to konečně dorazit, odrazila se v konečném bodovém zisku. I příště se budou všichni bát strašného matu a jistě jej mnozí dostanou.

 

Richard Stalmach

Ríšovo vystoupení je samostatná kapitola tohoto šampionátu. Jeden z nejúspěšnějších českých reprezentantů posledních let předváděl příkladnou bojovnost už od samotného začátku. Termín neznám remíz, zdá se, trošku přehnal. Ztracený terén lehce nabral zpět, v situaci, kdy už mohl srovnat bodový počet špičky, přišlo nečekané přehlédnutí, které se odrazilo v posledních kolech. Objektivně měl na šachovnici počet bodů, který by opět stačil k vítězství. Je třeba to však brát jako výzvu a vrátit se ještě silnější.

 

Ondřej Nytra, H-16

Ondra začal turnaj pěknou výhrou, kdy demonstroval vysokou úroveň techniky. V této oblasti vůbec učinil velký pokrok. Zhusta dosahoval výrazně lepších pozic a byl velmi blízko k výraznějšímu bodovému zisku. Trošku zlepšit hospodaření s časem a odstranit ještě pár much a příští rok by mohl hrát o medaile.


Kristýna Laurincová 6,5 bodů z devíti, 3. místo.

Velký favorit na vítězství. S velkým náskokem byla první nasazená. Motivovat se na partie s vědomím, že bych měl vyhrát ve své podstatě levou zadní je složité. Bohužel se to Kristýně nepovedlo ve dvou partiích na začátku. Potom sice vše dohnala.  V posledním kole na zlatou medaili musela vyhrát, což se přes velké riziko nepovedlo. Díky nepovedenému začátku a podivnému průběhu poslední partie největší konkurentky skončila až třetí. Hlavní příčinou neúspěchu je nedůvěra ve vlastní techniku. Ale to do budoucna odstraníme.

 

Pavlína Dudová 5 z 9, 11. místo

Pája ve své podstatě jela poprvé s vědomím, že může bojovat o medaili. Počátek turnaje tomu napovídal, ale s postupem času přišla nervozita a s ní bohužel i mnoho chyb a zbytečných ztrát. Konec turnaje už Pája odehrála v křeči a proto výsledek je daleko za očekáváním.

 

Ondřej Matusík 3,5 z 9, 18. místo

Jeho výsledek můžeme hodnotit jako menší neúspěch. I přes to, že něco málo připsal na ELO. Turnaj provázely dlouhé a těžké partie, kde něco se nepovedlo a něco jiného naopak vyšlo perfektně. Bohužel přišly i dvě hrubé chyby, které se stát neměly. Ondra určitě nasbíral mnoho zkušeností a já poznatků, kde máme výrazný prostor na zlepšení. Věřím, že příští rok to prokážeme.

 

Valérie Bartečková 7 z 9, 3. místo

Valča mě překvapila už přístupem k tréninku měsíc před mistrovstvím. Její touha uspět se projevila pozitivně a za mne hrála až fantasticky. Bohužel jednu partii nezvládla a s Mistryní republiky sehrála slušnou partii se špatným koncem. Zasloužená medaile.

 

Viktorie Buchtová 6 z 9, 4. místo

Byť čtvrté místo je dobrý výsledek, tak určitě já i Viki jsme chtěli medaili. Viki nehrála na MČR v pohodě. Spěchala a díky tomu ji chyběla potřebná kvalita. V posledním kole, když už to z ní spadlo, předvedla mistrovský výkon. Škoda, že tak nehrála celý turnaj, protože to by bylo podstatně lepší.

 

Lucie Lacková 5 z 9, 16. místo

Největší překvapení. V sedmi letech Lucinka zahrála jenom dvě jednoduché hrubky za celý turnaj. Hrála a vyhrála partii po třech hodinách hry. Masakr, který předvedla v osmém kole, byl skoro jako z učebnice. Uvidíme, jak zvládne rychlejší tempo na MČR děti do 8 let. Ale přihlásila se hlasitě do bojů o medaile.


Marek Miča, H16, 6,5 bodů, 1. místo

Marek se konečně dočkal vytouženého snu. Celý rok poctivě pracoval, sehrál spoustu kvalitních zápasů, a tady se nacházel v naprosté psychické pohodě. Začátek turnaje odehrál na plno, soupeře bez problému přehrál. První slabší moment přišel ve čtvrtém kole, když měl před sebou prohranou koncovku, ale povedlo se mu ji zázračně ubránit. V dalších kolech zase předváděl to, na co jsme byli od něho zvyklí a rázem z toho bylo bodové vedení před zbytkem startovního pole. Občas bývá těžké udržet stabilní formu po celou dobu turnaje, což potvrzuje slabší závěr. 1 bod ze 3 není zrovna hodně, ale na celkové zlato to stačilo…takže obrovská radost a zaslouženě vybojovaný postup na reprezentační akci. Gratutuji Marku

 

Matyáš Paseka, H12, 6,5 bodů, 3. místo

Neměl lehkou roli a před začátkem turnaje byl trochu nervózní, protože v pozici jedničky ještě nikdy nebyl. Vzhledem k tomu, jakým způsobem turnaj probíhal, je bronzová medaile velmi cenná. Po prvním a druhém kole to z Matyho spadlo a mohl hrál více uvolněněji. Nejlepší výkon podal v polovině a na konci turnaje, kde bylo vidět, proč je tam kde je. Moc bych ho chtěl pochválit za poslední dvě partie, protože se nebál, využil svých šancí, a hlavně se mu podařilo soupeře přesvědčit o vlastní pravdě. Celkově druhá medaile z MČR a možnost opět reprezentovat. Takže super Maty

 

Lucian Vantuch, H14, 4,5 bodů, 11. místo

Lucian měl v turnaji slabší a silnější chvilky. Klíčový byl však dobrý vstup do turnaje, který se bohužel nepovedl, jelikož přišly dvě zbytečné prohry v lepších pozicích, trochu zariskoval, ale nevyplatilo se. Postupně se herně zvedal a zahrál výborně další čtyři kola, když dvakrát s přehledem a docela rychle vyhrál, a dvakrát udržel remízu v horších pozicích. O zajímavé umístění měl ještě šanci bojovat v posledních dvou kolech, ale to by bylo třeba získat plný počet bodů, což je strašně těžké. Výkon byl dobrý a rozhodně je opět na čem pracovat.

 

Barunka Mičová, D10, 5,5 bodů, 7. místo

Celou dobu válčila vepředu a jako jediná obrala celkovou vítězku o půl bod. Odehrála několik zajímavých partií s opačnými rošádami, kde bylo třeba znát trochu teorie a kterou si byla schopná zapamatovat i podle vlastního pojmenování, trochu jsem se inspiroval kolegou Lukášem. Ráda útočí na krále a takový byl plán po většinu partií. Baruška hraje moc pěkné šachy, ale ještě musí uvěřit, že se dá porazit kdokoli. Medaile byla velmi blízko, ale prohry v posledních dvou kolech stačily „pouze“ na 7. místo. Za rok bude hrát stejnou kategorii a vše může být jinak.

 

Hynek Létal, H10, 4,5 bodů, 15. místo

Hynek je prostě střelec. V ostrých pozicích, kde se útočí na krále je jak ryba ve vodě. I přes svůj věk vidí spoustu věcí. S takto silným a dlouhým turnajem se setkal poprvé, a tudíž se nedaly očekával nějaké zázraky. Vzhledem k tomu, že může hrát desítky ještě další rok, je celkových padesát procent příslibem do budoucna. Viditelný byl i pokrok s časem. U šachovnice vydržet hrát o něco déle, než jsme byli zvyklí, a to je velmi důležité.

 

Jonáš Létal, H10, 2 body, 22. místo

Taky Jony byl na mistrovství poprvé a určitě očekával lepší výsledek. Průběh partií ale neodpovídal počtu bodů. Hned první kolo dokázal potrápit mistra republiky. Zejména v začátku turnaje hrál moc pěkně. Zbytečné chyby jsou jeho ale největším nepřítelem, jelikož většinou přijdou v dobře rozehrané pozici. Mile mě překvapil bojovností a prací s časem. U partie bych schopen vydržet až tři a půl hodiny. Letos okusil atmosféru republiky a pokud se bude chtít vrátit, bude muset pilně pracovat.

 


Tereza Horková 2. místo 7,5/9, U-10  

Terezka je malý dravec, který hraje na výhru i za cenu rizika. Svou agresivní hrou nutí soupeřky k chybám. Někdy to bylo na hraně, ale nakonec z toho bylo krásné stříbro. O medaili rozhodla zajímavá vzájemná partie s vítězkou turnaje.

 

Ludmila Lacková 11. místo 5/9, U-10  

Lída hrála výborně a prokázala poziční cit. Celý turnaj hrála na špici a dokázala potrápit i favoritky turnaje. Výsledek mohl být i lepší, ale nejspíš rozhodlo, že nemá zkušenosti z tak těžkého turnaje.

 

Valérie Tichá 23. místo 4/9, U-10  

Valinka je velice pracovitá šachistka. Začátek měla výborný a sehrála několik pěkných partií. Závěr turnaje se nepovedl vůbec, protože začala kupit velké množství hrubých chyb.

 

Nikol Bartečková 25. místo 4/9, U-10  

Na Nikolce byla vidět velká snaha. Některé partie nedotáhla, ale jako příprava na MČR, turnaj splnil svůj účel.

 

Denisa Bartečková 16. místo 5/9, U-12

Denisa odehrála začátek turnaje rychle a úplně bez zájmu. Potom začala hrát svou hru, začala hrát pěkně a žádnou partii už neprohrála. Je třeba si uvědomit, že se hraje všech 9. kol.

 

Sofie Tichá 20. místo 4,5/9, U-12

Na Sofči bylo vidět, jak moc chce uspět. Ze začátku to vycházelo. Bohužel v pozicích s materiální převahou dělala hrubé chyby, kdy ztrácela figurky.

Na závěr bych chtěl poděkovat oběma holkám Tichým za příkladný přístup k přípravám na partie.