Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2018 - hodnocení trenérů

Ve dnech 10. - 17. března se v Koutech nad Desnou konalo MČR mládeže do 16 let, na kterém dokázali naši talenti získat jednu zlatou (Richard Stalmach) a jednu stříbrnou (Kristýna Laurincová) medaili.

 
V komentáři si můžete přečíst, jak viděli vystoupení svých svěřenců trenéři.
 

Komentáře

Mistrovství ČR 2018

 

Stanislav Jasný

Není třeba se obšírně zmiňovat o místě konání tohoto turnaje, protože Kouty nad Desnou se již staly tradicí. Pořadatelé i tentokrát potvrdili svůj um a celá akce byla uspořádána velmi kvalitně. Taktéž i my jsme vyslali výpravu, která byla tuším opět největší ze všech. Zastoupení jsme měli téměř ve všech kategoriích a naši hráči výrazně promlouvali do celkových pořadí. Zhodnotíme spolu s kolegy jednotlivé svěřence.

 

Bartoloměj Buchta, kategorie H-10

Bertík byl, aspoň pro mě, „černým koněm“ této skupiny. Z šachového hlediska je u něj vidět postupné zlepšování. Nebylo pro něj problémem přehrát soupeře, se kterými se setkal a vypracovat si vynikající, mnohdy i vyhrané pozice. Je potřeba se jen naučit správnému hospodaření s časem v závislosti na pozici (kdy rychle a kdy pomalu) a budeme ho vídat na předních příčkách.

 

Martin Vašínek, kategorie H-12

Martin byl ve své kategorii mladší ročník a zkušenosti z těchto turnajů také moc nemá. Jel je tedy především sbírat. Popasoval se s tím statečně. Přes úvodní lehkou nervozitu, která přinesla určité ztráty, se poté „hecnul“ a až do konce byl k neporažení. Dá se předpokládat, že když na sobě zapracuje a přidá celkově na aktivitě, mohou být jeho výsledky v budoucnu velmi zajímavé.

 

Richard Stalmach, kategorie H-12

Ríšu je velmi obtížné hodnotit. Navázal na své národní i mezinárodní úspěchy (medailista z Mistrovství Evropy). Přišel, viděl, zvítězil. Jen dvě remízy a bod náskoku. Gratulace ke zlaté medaili. Především mu chci ale popřát chuť do další práce. Protože to bude potřeba při srovnání se světovou konkurencí. Má na to, když bude „makat“.

 

Kategorie H-14.

Tato kategorie byla velmi specifická především v tom, že jsme měli mezi prvními osmi nasazenými hned pět hráčů. Výše uvedená skutečnost vedla k velmi tvrdým soubojům, kdy si naši brali body navzájem a to dost výrazně nakonec rozhodlo o konečném rozdělení bodů. Celkově nám ty losy přicházely v nevhodnou dobu, snad až na poslední kolo, kdy zřejmě už únava rozhodla o tom, že zde vezeme o dvě medaile méně, než bylo na šachovnicích.

 

Ondřej Nytra

Ondrovo nasazení i rating, který si v průběhu roku nahrál, ho řadil mezi hráče bojující o čelní místa. Nečekané zaváhání hned na začátku turnaje mu trošku svázalo ruce. Bojoval, rval se a někdy hledal zbytečně dlouho jasné tahy. Nepodařilo se mu využít všech šancí, které mu pozice nabízely. Snažil se hrát až “moc dokonale„. Trocha jednoduchosti by přinesla několik bodů navíc.

 

Adam Frank

Adam byl pro mě před turnajem jednoznačný kandidát na medaili. Jeho útočný nekompromisní styl, vynikající výsledky v extralize dorostu a v dalších soutěžích budí respekt u všech soupeřů. I zde hrál hezky. Stačí ovšem jedna nepovedená partie a jeden prohraný „bratrovražedný“ duel a už to na „bednu“ nestačí. Při jeho tahu na branku však o budoucnost nemám obavy.

 

Lucián Vantuch

Když si vzpomeneme, jak Lucin doslova řádil na přeboru Moravy v kategorii H-16, dále pak na polofinále juniorů, kde jeho výkon vysoko převyšoval rating kteréhokoli hráče v této kategorii, je velmi obtížné si ho představit jinde, než na čelních pozicích. A přeci se stalo. Velkou měrou se na tom podílel již zmíněný fenomén vzájemného duelu, jehož výsledek pak vnesl do jeho hry určitou nejistotu. Je třeba se otřepat a příště znovu útočit na medaile.

 

Petr Gnojek

Péťa byl určitě největší favorit. Minimálně to ukazovaly předešlé výsledky. Vyhrál „Moravu“, vyhrál Talent Cup, vyhrál olympiádu, prostě na co šáhl a přitom v této kategorii. Asi už není nutné se zmiňovat o faktoru vzájemných partií, také zde to stálo bod. Kvalita a úroveň hry je u něj nesporná. Zkrátka nikdo není robot, aby vyhrál všechno. Příště to vyjde.

 

Patrik Štěpán, junioři

Patrik je typ hráče, který pozvolna stoupá vzhůru. Tentokráte byl asi až příliš překvapen z toho, jak dobře umí hrát a kolik bodů mu pozice nabízejí. V důsledku toho nedotáhl ke zdárnému konci několik vysoce nadějných pozic. Umístění přibližně ve středu tabulky dvanáctky juniorů, kteří prošli kvalifikační sítem, úroveň hry je v boji o medaile. Příští rok ještě bude mít možnost toto hodnocení potvrdit.

 

Celkově zanechala naše výprava na letošním šampionátu dobrý dojem. Hráči povětšinou předváděli bojovné výkony a rvali se o čelní příčky. Trošku mrzí smolné poslední kolo, které nás připravilo o medailové žně. Takový je ale sport. V každém případě mají naši členové obrovský potenciál, který se projeví. Určitě chci všem účastníkům poděkovat za vzornou reprezentaci Beskydské šachové školy.

 


Zdeněk Holeksa

 

Kristýna Laurincová D16 – 6,5 bodu a 2. místo
Někdy nestačí být nejlepší ze všech 8 a půl kola k zisku zlaté medaile. V posledním kole příliš chtěla rychle rozhodnout, až se vydala cestou do pekel. Věta hodinu po skončení turnaje, „Zítra začnu trénovat na MČR 2019.“, jen dokládá její nezlomnou touhu být nejlepší.

 

Pavlína Dudová D14 – 5,5 bodu a 5. místo
Pája po loňském průlomu pomýšlela výše, ale než se srovnala s hrubkou ve třetím kole s pozdější mistryní, tak ji utekly další dvě partie a i přes hrdinský finiš už jí to nestačilo navíc než 5. místo. Pro další posun budeme muset trénovat větší komplexnost ve střední hře.

 

Natálie Szusciková D12 – 5 bodů  a 16. místo
Bohužel u Naty se velice silně projevila její nízká herní praxe. Nezapomněla, jakým způsobem umí hrát, ale její spotřeba času byla přílišná a pak často následovaly velké chyby.

 

Viktorie Buchtová H10 – 2,5 bodů a 21. místo
V 7 letech bojovat s o dva roky staršími chlapci a navíc horečkami je něco nepředstavitelného. Viki i přes svou nemoc odehrála mnoho dlouhých a velice zajímavých partií. Sice přicházely hrubé chyby, ale až po minimálně 2 až 2 a půl hodinách hry. Velký příslib pro MČR osmiletých.

 

Denisa Bartečková D10 – 4,5 bodů a 15. místo
První velké mistrovství je vždy náramně těžké. Velká nervozita, jistá nezkušenost a přemotivovanost vedly k zajímavým partiím a bohužel i k mnoha chybám. Vítězství nad loňskou mistryní a vyhraná pozici s celkově druhou jsou dobrým příslibem, ale nutností je zpomalit.

 

Valérie Bartečková D10 – 4,5bodu a 18. místo
Ve Valušce dřímá velký potenciál, ale probudit ho bude cesta hlavně za získáním sebevědomí. Uvidíme, jak si povede dál, ale práce s časem a snaha o spolupráci figur vypadala nadějně.

 

Nikola Bartečková D10 – 1bod a 33. místo

Její čas teprve přijde. Mnoho partií rozehrála dobře, ale přece jenom schopnost soustředit se roste s věkem a starší soupeřky si počkaly na chyby. Zkušenosti bude moci uplatnit ve Vyškově.

 

Ondřej Matusík Národní Open – 4,5 bodu a 35. místo
Ondra mě malinko nemile překvapil svou opatrností. Čeká nás hodně práce, ale vidím v něm ohromný potenciál. Láska k šachu je viditelná na první pohled. Dostat se na Mistrovství příští rok, ale bude ohromně těžké, ale pro Ondru to není nedosažitelný cíl.

 

Jako trenér jsem byl na MČR po šesté a letos jsem měl z výkonů svých svěřenců nejlepší pocity za ta léta. Byť nejsem spokojen s umístěními, tak s předvedenou hrou téměř u všech spokojen být musím.


Jakub Rabatin

 

Marek Miča, H14, 4. místo, 6 bodů

Marek odehrál dobrý turnaj. Medaile sice utekla o vlásek, ale když se podíváme na výsledky z předchozích mistrovství, kdy se Markovi nikdy příliš nedařilo, tak letošní čtvrté místo je velkým povzbuzením a důležitým krokem v jeho šachovém růstu. První polovina turnaje snad nemohla vyjít lépe. Prokázal velkou sílu ve vyrovnaných pozicích střední hry a také v koncovkách, a na moment se stal lídrem turnaje. V pátém a šestém kole přišla nečekaná zaváhání, když ho zradil propočet variant a předčasný přechod do koncovky. Nezbývalo nic jiného než tato dvě kola hodit za hlavu a pokračovat v boji. Osmé kolo s přehledem vyhrál a v poslední partii získal hned po zahájení poziční převahu, hledal cestu k výhře, ale nakonec se musel spokojit pouze s opakováním tahů, a tudíž konečnou bramborovou medailí. Díky pěknému umístění si Marek zajistil přímý postup na příští mistroství a já věřím, že bude opět bojovat o cenné kovy.

 

Matyáš Paseka, H12, 4. místo, 5,5 bodů

Medailista z loňského mistrovství republiky přijel změřit síly se soupeři o rok staršími s cílem se pěkně umístit a uhrát přímý postup na příští rok. Matyáš měl skvělý start do turnaje. Počínal si velmi soustředěně a své tahy prováděl s velikou důvěrou. V šestém kole sehrál doslova maratonskou partii, která trvala 95 tahů a necelých 6 hodin! Po celou dobu byl velmi trpělivý, nenechal se zkušenějším soupeřem zlomit a udržel remízu. Určitě ho trochu mrzí partie posledního kola, kde se s pozdějším vicemistrem utkal v přímém souboji o stříbrnou medaili. Partie měla divoký průběh plný zvratů a nutila oba hráče k přesnému propočtu variant. Maty získal výraznou časovou převahu, ale v kritických momentech nedokázal zpomalit a nechal se strhnout rychlou hrou soupeře. Ponaučení do budoucna. Čtvrté místo je celkově úžasný výsledek a velká motivace pro další rok.

 

Matyáš Kaňák, H12, 22. místo, 2,5 bodů

Minulý rok se Maty účastnil doprovodného turnaje v rámci MČR. Letos si poprvé zahrál mistrovství republiky a za cíl měl, stejně jako většina hráčů, uhrát výsledek se kterým by mohl být spokojen. Skvěle se mu povedlo první kolo, kde dokázal soupeře přehrát ve všech směrech. Poté přišly čtyři prohry v řadě, dvě z nich ve vyhraných pozicích, a to mělo negativní dopad na sebevědomí. Ještě se snažil dohnat velkou bodovou ztrátu, ale v takovém rozpoložení se turnaj dohrává těžce. V druhé polovině se mu podařilo ještě nějaký ten bod přidat, ale na více to letos bohužel nevyšlo. Někdy se prostě nepovede, takový je sport. Nezbývá než pokračovat poctivě v tréninku.

 

Richard Czepiec, H12, 24. místo, 1,5 bodů

Taky pro Ríšu bylo MČR zcela nová záležitost a v takto silném obsazení přijel hlavně sbírat zkušenosti se silnějšími soupeři. Herní projev se těžko hodnotí. Ze zahájení se mu většinou i díky přípravě dokázalo vyjít velmi slušně, což zaručovalo slibné podmínky pro vlastní tvorbu v dalším průběhu partie. Nakonec se ale projevily výkonnostní rozdíly zkušenějších a starších soupeřů. I tak si myslím, že bod a půl nemuselo být jeho maximum, a kdyby se vyvaroval zbytečných chyb, tak mohl ještě něco přidat. Pokud bude pokračovat v tréninku, může svou účast na MČR zopakovat.

 

Barbora Mičová, D10, 21. místo, 4 body

Barunka přijela na MČR hlavně pořádně potrénovat a dosáhnout pěkného výsledku, protože stejnou kategorii může hrát ještě dva roky. Určitě chtěla uhrát o bodík více, mě ale daleko více zajímala samotná hra a práce s časem. V tomto ohledu udělala Barunka znatelný pokrok. Kvalita partií se s přibývajícím časem stráveným za šachovnicí viditelně zlepšila. Každou partii hrála v průměru zhruba 37 tahů, což vůbec není málo. Přesto v některých partiích přicházely naprosto zbytečné chyby z nepozornosti, které byly příčinou bodových ztrát. Pokud bude Barunka nadále pilně pracovat, může se v budoucnu těšit z daleko lepších umístění.

 

Sofie Tichá, D12, 20. místo, 4,5 bodů

Sofča byla jedna z nejmladších v kategorii D12 nasazená na počátku druhé poloviny startovního pole. Začátek turnaje odehrála ve svižném tempu, ve druhé půlce turnaje začala daleko více využívat času a tím se zvýšila i kvalita hry. Předváděla pěkné šachy, ale dvě předčasné remízy a několik zbytečných hrubých chyb nestačilo na více než 4,5 bodů.

 

Valerie Tichá, D10

Pro Valinku mělo být MČR především tréninkem, jelikož ve stejné kategorii může hrát ještě dva roky, nicméně první dvě partie naznačily, že by mohla bojovat o pěkné umístění i mezi staršími. Bohužel po prvních dvou kolech Valinka onemocněla a musela odjet domů. Věřím, že na dubnovém MČR do 8 let bude bojovat o přední příčky.