Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2017 - hodnocení trenérů

Ve dnech 11. - 18. března se v Koutech nad Desnou konalo MČR mládeže do 16 let, na kterém dokázali naši talenti získat dve stříbrné (Richard Stalmach a Kristýna Laurincová) a jednu bronzovou medaili Matyáš Paseka).

V komentáři si můžete přečíst, jak viděli vystoupení svých svěřenců trenéři.

Komentáře

M-ČR mládeže 2017

 

Stanislav Jasný

Na tuto již tradiční mládežnickou akci vyrazila naše poměrně početná výprava opět do Koutů nad Desnou. Kvalitní hrací podmínky dávají tušit, že by se dějiště šampionátu nemuselo ještě nějakou dobu měnit. Beskydská šachová škola měla tedy široké zastoupení a jako obvykle vysoké cíle, které se zpravidla daří plnit. Měli jsme i široký trenérský kolektiv a tak se tedy spolu s kolegy podělíme o hodnocení jednotlivých hráčů.

Zuzana Gřesová, D16, 4,5 bodu, 9. místo

Zuzka, i když byla mezi těmito dívkami poměrně vysoko nasazená, hledá poslední dobou optimální formu. Je sice pravdou, že byla ve své kategorii mladší, ale od dlouhodobě úspěšné reprezentantky a držitelky několika titulů se určitě čekalo více. V každé partii urputně bojovala a chtěla vyhrát. Někdy to prostě ale nejde, takový je sport. Na reparát mezi šestnáctiletými bude šance příští rok. Pevně věřím, že se tento spící titán probudí a dá všem pocítit svoji šachovou sílu.

Petr Gnojek, H12, 5 bodů, 11. místo

Petr má za sebou skvělé půlroční období, ve kterém dokázal zvítězit hned ve dvou turnajích. Vzhledem k tomu, že i kvalita partií odpovídala výše uvedenému, očekával jsem boj o čelní pozice. Bohužel mu nevyšel úvod turnaje a to není vždy jednoduché dohnat. S touhou dohnat ztracený terén, hrál někdy i s mírou značného rizika a to se odrazilo na některých partiích. V závěru i přes určitou únavu mocně finišoval, ale ke spokojenosti něco chybělo. Do budoucna ovšem nemám strach o jeho potenciál, který se na výsledcích určitě odrazí.

Adam Frank, H12, 4,5 bodu, 15. místo

Rovněž Adam má za sebou vítězný turnaj v prosinci a úspěšnou kvalifikaci okořeněnou pěkným umístěním. Adam hraje náročným aktivním stylem, doslova nasyceným útoky a taktikou. Pokud mu partie sedne, je schopen porazit kohokoli. Samozřejmě při takovém způsobu hry je potřeba přesného propočtu a udržení koncentrace až do konce. To se ne vždy podařilo, zejména v časových tísních a výsledkem byly některé ztráty vyhraných pozic. Nezbývá než vytrvat v úsilí a úspěch se zcela jistě opět dostaví.

Richard Stalmach, H12, 7 bodů, 2. místo

Už to jméno budí u soupeřů respekt. Loňský mistr Republiky a medailista z Mistrovství Evropy byl určitě největším favoritem této kategorie. Však také více než polovinu turnaje vedl a poradil si i s pozdějším vítězem. Poté přišla nečekaná remíza z vyhrané pozice, která jej trošku ochromila. Poražen sice nebyl, ale několik nerozhodných výsledků znamenalo odsunutí na druhé místo. Stříbrná medaile je ale také krásná, zvlášť když se v ní ukrývá ponaučení. Gratuluji. Myslím, že příště by to mohlo být opět zlato.


Petr Pisk

 

Jan Chlebek, H16, 3 body, 22. místo (19. nasazený)

Honza přijel na turnaj s cílem porvat se o mety nejvyšší, ovšem k tomu bylo potřeba zachytit úvod turnaje. V úvodních partiích odmítal remízy se snahou za každou cenu zvítězit, a to někdy i v horších pozicích, což se mu stalo osudným... Po úvodních čtyřech prohrách prokázal svoji sílu a třikrát v řadě bez problémů vyhrál, ovšem závěr turnaje ho zastihl v útlumu, což stačilo jen na konečné 22. místo. Talent a sebevědomí Honzovi jistě závidí řada spoluhráčů - pokud nalezne chuť se zlepšovat a začne samostatně pracovat, bude záležet jen na něm, kam to dotáhne...
 

David Mavrev, H14, 5 bodů, 7. místo (16. nasazený)

David odehrál kvalitní turnaj, byla radost ho sledovat. Měl skvělý start do turnaje, nezastavila ho ani celkem zbytečná prohra se suverénem turnaje O. Švandou. V posledních čtyřech partiích se ovšem ukázala jeho největší slabina a to hra černými figurami - ze tří partií uhrál půl bodu. V případě vítězství v posledním kole by si odvezl domů stříbrnou medaili, ale je třeba sportovně uznat, že letos k tomu ještě bylo daleko. Přeji Davidovi, aby mu láska ke hře a chuť na sobě pracovat vydržela - pokud tomu tak bude, máme se všichni na co těšit :)!

Lucian Vantuch, H12, 4. místo (14. nasazený)

Lucian odehrál velmi dobrý turnaj a jen nevyužitou šancí v posledním kole mu těsně unikla bronzová medaile. Pochvala trenérovi, Pavlovi Benčovi, který musel po úvodním víkendu z pracovních důvodů z turnaje odcestovat. Start měl Lucian skvostný, porazil tři velmi silné soupeře, ve všech partiích prokázal cit pro figury a kombinační talent. Následovala krátká remíza s kamarádem Ríšou Stalmachem. Poté ovšem přišly dvě porážky, jedna z důvodu menší dávky sebevědomí a druhá díky špatné reakci na překvapení soupeře v zahájení. Lucian se ovšem v těžké situaci nevzdal, suverénně vyhrál předposlední kolo a s velkou touhou po medaili vstoupil do kola posledního. Partii výborně odpracoval, ovšem těsně před cílem bohužel zaváhal a díky remíze z toho byla bramborová medaile. Rád bych Lucianovi pogratuloval - odehrál velmi dobrý turnaj a pokud bude na sobě nadále pracovat, medaile ho v příštích letech neminou!

 


Zdeněk Holeksa

 

Kristýna Laurincová, D14, 7 bodů, 2. místo

Kristýnka přijela na mistrovství s jednoznačným cílem vyhrát a vybojovat možnost reprezentovat na Mistrovství světa v Uruguayi. Její soustředěnost a motivace po celý turnaj jí vedly správnou cestou. Zvlášť po loňské zkušenosti jsem věřil v konečný úspěch. Jediná komplikace přišla v 7. kole, příprava nevyšla a panika vzniklá z nepříjemné pozici zapříčinila špatný propočet, který dovedl pozici k prohře. Tato komplikace vedla k srovnání bodového stavu všech čtyř favoritek. Do finále už byly stoprocentní jen dvě a o Mistryni rozhodl los posledního kola a to kdo dostane za soupeře hráčku s vyšším bodovým stavem, zvedne pohár. Jasný důkaz naprosté nedostatečnosti pomocného hodnocení v takto málo početném poli.

Pavlína Dudová, D12, 6 bodů, 4. místo

Příjemné překvapení naší výpravy. Na začátek musím říct, že u Pavlínky je velice těžké podle tréninku rozpoznat, na co má. Sama Pavlínka nečekala možnost boje o medaile a já jsem to viděl jako možnost při výkonu lehce nad hranicemi možností. Pavlínka potřebuje specificky vedené partie, aby byla spokojena s pozicí a to se nám až na jednu výjimku dařilo. Dokázala ustát i několik nepříjemných situací a svou pílí šla štěstí naproti a byla v posledním kole blízko třetímu místu. Po slušném začátku přišly chyby v propočtu a nakonec se štěstím remizovala, což jsem si myslel, že bude stačit, ale nakonec to nevydrželo. Pozitivní je, že výkony měli ještě slušné rezervy a další progres se může dostavit i se zařazením do Vrcholového střediska mládeže.

Viktorie Buchtová, D12, 4,5 bodu, 15. místo  

Viktorka je šestiletá holčička s obrovským potenciálem. V kategorii bude ještě další tři roky. Jestli mám turnaj v dobré paměti, tak přehrála 7 svých soupeřek vždy do lepší dokonce i několikrát do vyhrané pozice. Samozřejmě v postoupivším čase už koncentrace opadala a přicházely až nepochopitelné chyby, ale potenciál je obrovský. Udělali jsme spoustu práce a vyhlídky na květnovém mistrovství dětí do osmi let jsou jistě zajímavé.

Bartoloměj Buchta, Národní Open, 4 body, 37. místo

Bertík hrál v doprovodném turnaji a skvěle začal. Měl dva a půl bodu ze čtyř. Po té asi přišla i trochu únava a dále už to trochu drhlo, ale nakonec to stačilo na dílčí cenu v kategorii do deseti let. Propočet je velice slušný a teď jen nasávat další a další informace a příští rok už to bude účast v hlavním turnaji.   

 

Mimo trenérské vedení Beskydské šachové školy se turnaj rozhodli absolvovat tři hráči.

Lucie Fizerová, D12, 5 bodů, 12. místo

Nemilé překvapení mistrovství Lucinka. Jako velká favoritka byla adeptkou medaile. Nepovedl se jí však začátek a stíhací jízda neměla šťastný konec. Příčiny neúspěchu musí vyhodnotit jiní

Marek Fizer, H10, 5 bodů, 6. místo

Marek začal dobře, ale potom přišly nějaké ztráty a rozhodovalo se v posledních dvou kolech. Soupeři je zvládli lépe a to Marka stálo medaili.

Denis Lička, Národní Open, 4 body, 42. místo

Denis přijel hrát a trénovat. Obojí plnil s maximálním nasazením a odměnou mu byl celkově velice slušný výkon.

 


Jakub Rabatin

 

Matyáš Paseka

Maty hrál v kategorii do deseti let. I když byl devátý nasazený, považoval jsem ho za velkého favorita vzhledem k vynikajícím výsledkům z posledních turnajů. Už od prvního kola podával přesvědčivý výkon a v polovině turnaje se vyhříval na první příčce. V závěru už trochu došly síly a Maty nakonec vybojoval krásnou bronzovou medaili. Jsem pyšný na to, jakým způsobem turnaj odehrál. Zaslouženě si tak odvezl svoji první medaili z MČR a já pevně věřím, že to nebyla jeho poslední. Děkuji a gratuluji!

 

Marek Miča

Stejně jako Matyáš, i Marek přijel na MČR jako čerstvý vítěz MMaS a podle papírových předpokladů patřil k favoritům turnaje. Na Markovi si cením jeho bojovnost, protože každou partii chtěl vyhrát a ve vyrovnaných pozicích nepřijímal nabídky remíz. Líbila se mi i práce s vlastním časem. O výsledku partie ale často rozhodovaly maličkosti, kterých nedokázal včas využít. V některých partiích Marka o cenné body připravila především nepřesná volba plánu. Letos to bohužel nevyšlo, ale pokud bude Marek pilně pracovat, tak příště už se o medaile popere.

 

Tobiáš Krejčok

Tobi stejně jako Marek startoval v kategorii do čtrnácti let jako ten mladší. Věkový rozdíl byl i v jeho případě znát. Tobiho bohužel mistrovství republiky nezastihlo v nejlepší formě.  Šachy ho ale neskutečně baví. Volné chvíle si zpříjemňoval řešením diagramů nad čerstvě uvařeným šálkem čaje. Z jeho vrstevníků to dokáže jen málo kdo! Nepochybuji o tom, že se příští rok vrátí ještě silnější s chutí opět bojovat o ta nejvyšší umístění.

 

Martin Vašínek

Martin startoval v kategorii do deseti let. Určitě chtěl bojovat o vyšší příčky, ale jeho výkon srážely zbytečné chyby, především na konci turnaje. V první polovině turnaje se dostával do lepších až téměř vyhraných pozic, ale bohužel je ale nedokázal přetavit v celý bod. Za to jeho psychika se viditelně zlepšila. Silnějších soupeřů se už nebál a měl chuť je porazit. Z mistrovství si odvezl plno zkušeností, které mu budou užitečné v dalších bojích. Příště to bude lepší!

 

Sofie Tichá

Sofinka hrála v kategorii do deseti let. Od minulého roku ale udělala veliký pokrok. Letos obsadila pěkné 7. místo a dokázala potrápit i ty nejlepší soupeřky. U Sofči vidím veliký potenciál. Hraje pěkné šachy, má z nich radost a má velkou chuť se zlepšovat. Z tohoto turnaje si odvezla plno zkušeností, které určitě zužitkuje. Věřím, že příště tu medaili vyhraje.

 

Valerie Tichá

Valinka taktéž hrála v kategorii do deseti let. Pro Valinku bylo MČR v podstatě prvním velkým turnajem. Velmi mile mě překvapila, jak pěkně šachy už umí hrát. Šachy ji moc baví a já ji přeji, aby to tak zůstalo. Těším se, až Valinka dosáhne na pěkné výsledky.

 

Matyáš Kaňák

Maty startoval v národním openu a přijel zde sbírat hlavně zkušenosti. Zároveň figuroval jako první náhradník MČR. Až na pár momentů odehrál pěkný turnaj. Pokud bude chtít dosahovat ještě lepších výsledků, musí Maty zapracovat na stoprocentní koncentraci a práci s časem. Musím ale vyzdvihnout poslední partii, kde mu los přidělil druhého nasazeného turnaje. Maty soupeře dlouho trápil, dokázal získat pěšce a pozice vypadala dlouho nadějně, ale nakonec přece jen zvítězily zkušenosti. Věřím, že příště Matyho uvidíme v mistrovské kategorii.


Pár slov na závěr
Rozhodně chci poděkovat všem hráčům Beskydské šachové školy za odvedené výkony a reprezentaci našeho oddílu. Určitě není jednoduché vždy zopakovat veleúspěšné výsledky z uplynulých let, letos si musíme přiznat, že to celkové vystoupení na MČR je "jen dobré".  Takže, příště znovu do toho!

Za všechny trenéry Standa Jasný.