Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR mládeže 2016 - hodnocení trenérů

Ve dnech 5. - 12. března se v Koutech nad Desnou konalo MČR mládeže do 16 let, na kterém dokázali naši talenti získat tři zlaté medaile (Lucie Fizerová, Richard Stalmach a Tobiáš Krejčok), tři bronzové medaile (Natálie Szcuscíková, Kristýna Laurincová a Lucian Vantuch), k tomu další tři umístění v první desítce konečného pořadí, vše doplněno 1. místem Michaela Kubíka v doprovodném FIDE Openu!

 
V komentáři si můžete přečíst, jak viděli vystoupení svých svěřenců trenéři.
 

Komentáře

Letošní mistrovství proběhlo, dalo by se říct již tradičně, v Koutech na hotelu Dlouhé stráně. Z pořadatelské stránky bylo opět vše nachystáno na úrovni a tak si účastníci mohli vychutnat pěkný turnaj.

K hodnocení hráčů:

Zuzana Gřesová hrála v kategorii dívek do čtrnácti let. I když byla až třetí nasazená, považoval jsem ji za velkou favoritku a to jak vzhledem k výsledkům v předchozích dvou letech, kdy zvítězila, tak i k reprezentačním zkušenostem z mistrovstvích Evropy a světa. Zuzku bohužel turnaj nezastihl v nejlepší formě a po některých zbytečných chybách je to tedy pouze bramborová medaile. To se občas stane, příště se určitě dostane tam, kam patří.

V kategorii chlapců do dvanácti let pohovořím o dvou hráčích, Ondřej Nytra a Adam Frank. Ondra poměrně zlepšil hospodaření s časem, bylo vidět, že tahy má opravdu promyšlené. Zhusta získával sympatické útočné pozice, které se mu však někdy nepodařilo přetavit v zisk celého bodu. Škoda, že byl napaden zákeřnou chorobou, která odčerpala dost sil. Uvidíme příště. Adam mohl být černým koněm celého turnaje. Z počátku to také vypadalo, že pokračuje ve vítězné vlně z Talent Cupu. Zejména v prvních hodinách každé partie hrál velmi silně. Ke konci se ovšem často objevila nějaká, byť třeba jen jedna chyba a to rozhodlo o výsledku. Ve stejné kategorii bude i příští rok, tak očekáváme boj o medaile.

V kategorii chlapců do deseti let účinkoval Richard Stalmach. Ríša byl favoritem, svůj úkol splnil a obhájil zlatou pozici. Samozřejmě i u něj se ukázaly nedostatky, díky kterým utrpěl i nějaké ztráty turnaj tak byl napínavý až do konce. Do budoucna by si na to měl dát pozor.

Ve FIDE Openu ještě startoval Michael Kubík. Míša předvedl své kvality a zaslouženě v turnaji zvítězil, i když především vlastním přičiněním si výhru dost zkomplikoval.

Závěrem chci všem hráčům poděkovat za předvedené výkony a pěknou reprezentaci Beskydské šachové školy. Zcela jistě budou pracovat nad odstraněním nedostatků ve své hře a i nadále nám budou dělat radost.  

Stanislav Jasný


V kategorii chlapců do 12 let jsem měl 3 zástupce, všechny považuju za talentované hráče, a proto jsem se všemi stanovil odvážný cíl – zisk medaile. Osobně jdu systémem, kde se nesnažím na hráče vytvářet jakýkoliv tlak, například konkrétním místem na MČR. Je důležité, aby svěřenec měl "čistou" hlavu a mohl tak podat 100% výkon.

Budu hodnotit dle konečného pořadí:

Tobiáš Krejčok

Tobi již ukázal na MMaS, že má chuť hrát a postup na MČR vybojoval s přehledem. Od tohoto momentu začal intenzivně pracovat, což se potvrdilo před MČR, protože vstupoval do turnaje jako nasazená jednička. Díky jeho soustavnému tréninku zaslouženě vyhrál, za což patří velká GRATULACE! Samozřejmě i zde najdeme momenty, kde se může zlepšit, nepovedly se mu 2 partie, ale celkový výkon hodnotím velmi dobře. U Tobiho je vidět, že má šachy rád, i na MČR ve volných chvílích hrál na počítači šachové turnaje, zatímco mnozí se „tulili“ ke svým elektronickým miláčkům… Přeji Tobimu, aby se i nadále tak intenzivně věnoval hře, kterou má tak rád a přeji hodně dalších úspěchů na mistrovství světa.

Lucian Vantuch

S Lucinem již spolupracuji dlouhodoběji a byl jsem zvědavý, jaký výkon předvede na MČR. V posledním období byly jeho výkony rozpačité, dokázal zahrát skvělý turnaj, ale také prohrát se slabšími hráči díky své nekoncentrovanosti. Na MČR však převedl výkon na výbornou, za což mu patří velký DÍK! Ze všech mých svěřenců za šachovnicí strávil nejvíce času, a pokud partii prohrál, tak to bylo po velkém boji a toto je pro mě na 1. místě – podat v partii maximální výkon. Lucin po zásluze bere svou první medaili na MČR a já pevně věřím, že není jeho poslední. Od lepšího umístění ho dělí skutečnost, že by mohl šachu na úkor dalších svých koníčků věnovat podstatně více času a to by pak mohlo v budoucnu znamenat zajímavé výsledky… smiley

Petr Gnojek

S Petrem jsem byl rovněž v očekávání, protože stejně jako Lucin podával v posledním období nevyrovnané výkony. Na posledním velkém turnaji – Olympiádě zahrál druhou polovinu turnaje doslova fantasticky, tak jsem věřil, že pokud zopakuje tento výkon, mělo by to znamenat jeho tradiční medaili na MČR. Bohužel se tak nestalo, v první polovině turnaje byly ještě zachovány šance, ale v předposlední partii předvedl hodně slabý výkon a medaile již byla ztracená. To, že je Petr výborný šachista není nutné dlouze diskutovat, ale to nestačí. Musí se do toho přidat vlastní píle a až poté to bude znamenat kýžený úspěch, na který byl v posledních letech zvyklý. Věřím, že se nyní Petr nad tím zamyslí a příští rok všem ukáže, jak dobré šachy umí hrát! smiley

Sofie Tichá

Se Sofi jsem začal pracovat těsně před mistrovstvím. Líbil se mi její aktivní styl a toto MČR pro ni bylo v podstatě prvním životním velkým turnajem. Zpočátku přicházely sice prohry, ale šlo vidět, že partie od partie se Sofi lepší. Poté dlouhou šňůrou bodů překvapila mnohé a mě osobně také, jak pěkné šachy již dokáže hrát. Co je však nejdůležitější, šachy Sofi baví a z proher si nic nedělá. Tento turnaj byl brán jako velká zkušenost a věřím, že pokud Sofi bude i nadále takto trénovat, bude v příštím roce také bojovat o svou první velkou medaili v kategorii do 10 let smiley.

Pavel Benčo


Kristýna Laurincová

Kristýnka byla mladší v kategorii. Před Mistrovství ČR měla 3 týdny nechodící sádru. Tréninky tudíž byly v menší míře, a tak jsem měl obavy z kvality její hry. Kristýnka ve čtvrtek vyměnila sádru za ortézu a berle. Pro její pohodlí jsme jí zařídili, že vždy hrála na kraji řady vždy na 8. šachovnici a tudíž se nemusela rozptylovat sledováním konkurentek na vedlejších stolech a mohla se plně koncentrovat na svoje partie. Po skvělém výkonu zakončila turnaj na výborném 3. místě. K výkonu na šachovnici jsem neměl téměř žádné připomínky. Zlomová partie byla ve 4. kole, kdy po špatně zahraném zahájení se dostala ze silného útoku do lepší pozice. Tu zkoušela vyhrát, ale stačily 2 nepřesnosti a musela remízu vynutit. To myslím společně s ubývajícími silami zapříčinilo neriskování pokračování trochu lepších pozic do konce. V posledním kole ji to bohužel stálo zlato.  Za sebe jsem strašně pyšný, jakým způsobem odehrála celý turnaj.

Natálie Szusciková

Naty byla pro mě velkou neznámou před turnajem. Po celý rok nehrála moc dobře a přehlédnutí jednoduchých motivů ji sráželo. Na MČR odehrála skvělých 7 kol. Ve kterých přehrála všechny soupeřky kromě celkově stříbrné soupeřky a v partii s Luckou nedokázala proměnit nabízenou šanci a v omezeném čase udělala rozhodující chybu. Poslední dvě kola provázely už znovu dvě hrubé chyby. Obě dvě dokázala ještě soustředěnou hrou srovnat. Jednou dokonce ještě vyhrála, ale v posledním kole už otočit partii nedokázala a to ji stálo stříbrnou medaili. Skvělý výkon hodný mistryně republiky, ale aby se jí stala, bude muset pracovat a počkat si na další rok.

Pavlína Dudová

Pavlínka odehrála zajímavý turnaj. Její výkon se hodnotí poměrně těžko. Kdybychom se zaměřili na čistě šachovou stránku, tak její hra byla velice slušná. Mohl jsem být spokojen, jakým způsobem bojovala v kategorii s o rok staršími holkami. Největší problém byl její strach. Ze soupeřek, s kterými prohrála se všechny čtyři holky umístily na prvních pěti místech. Bohužel vždy se partie rozhodovala v koncovce a to byla velká slabina. Kdyby dokázala využít lepších pozic, tak si z jednou z nich mohla vyměnit místo.

Marek Miča

Druhý nasazený a velký favorit skončil na 17. místě. Čím tedy bylo zapříčiněno, že nenaplnil své ambice? Těžko hodnotit. Je zde velká míra přemotivovanosti. Přišlo mi, že se moc nechal svázat svými očekáváními. Nedokázal vybrat správný plán. V 3. kole přišla malá tragédie v podobě přehlédnutí dvoutahového matu a bylo hotovo. Sebedůvěru odplula bůhví kam a pak už se turnaj dohrával. Bál se hrát dopředu a toho stálo ještě další body. Marek se z toho snad brzy oklepe a znovu nastoupí správnou cestu.  

Martin Vašínek

Martin odehrál své první mistrovství na dlouhé tempo. Byl mladší v kategorii do deseti let. V tomto turnaji je ten rok opravdu znát a proto bych jeho konečný výsledek neviděl nijak v černých barvách. Martin by měl více poslouchat trenéra, co se týče zahájení a hlavně by měl začít bojovat. Jeho nápady a schopnost figury postavit do souhry jsou příslibem dobrých časů, ale bez práce v tréninku to nepůjde. 

Zdeněk Holeksa