MČR juniorek a Polofinále MČR juniorů 2017 - hodnocení trenéra

Ve dnech 12. - 18. listopadu proběhlo v Kovářské "MČR D18/D20 2017" a "Polofinále MČR H18/H20 2017". Beskydskou šachovou školu reprezentovalo pod vedením trenéra Stanislava Jasného sedm hráčů - Tereza Beluská, Kristýna Laurincová a Pavlína Dudová, v juniorech Patrik Štěpán, Matěj Kuchař, Marek Miča a Lucian Vantuch.

K mistrovství se ve svém komentáří vrací trenér a vedoucí naší výpravy, mezinárodní mistr Stanislav Jasný.

Polofinále  juniorů a M-ČR juniorek 2017

Stejně jako loni, tak i v letošním roce proběhla tato akce v příjemném prostředí hotelu Central, v obci zvané Kovářská, poblíž německé hranice. Naše výprava byla na tuto akci poměrně početná a relativně velkou vzdálenost muselo překonat celkem sedm hráčů. V dívčí kategorii jsme měli hráčky tři.

Pavlínka Dudová byla benjamínkem našeho ženského spolku a hrála tento turnaj hlavně s cílem získat mezi staršími dívkami zkušenosti. To se jí podařilo a navíc dokázala získat krásné čtyři body. Pěkné.

Tereza Beluská byla nasazenou jedničkou turnaje a proto zde bylo určité očekávání. Však také své soupeřky přehrávala a dosahovala pozic s obrovskou převahou. Nedostatek herní praxe bohužel zapříčinil občasné chyby v časových tísních a tím pádem zbytečné ztráty. I přesto skončila v cenách.

Těsně za medailovým umístěním dopadla Kristýna Laurincová, která sehrála velmi vydařený turnaj. Škoda zbytečné prohry s celkovou vítězkou, kdo ví, jak by to dopadlo. Tentokráte zisk cenného kovu tak tak unikl, má na tuto soutěž ještě pět let čas.

U chlapců jsme měli zastoupení čtyřčlenné. Na svůj rating zahrál přibližně Marek Miča. Potvrdit svou výkonnost mezi juniory o pět let staršími není vždy jednoduché, já tu ale spíš vidím určité rezervy, úroveň hry byla vyšší, než počet získaných bodů.

Černým koněm turnaje měl být Matěj Kuchař. Však také začal velmi dobře, když vyhrál první dvě kola. Tento ostrý start a pohyb ve vedoucí skupině mu zřejmě svázal ruce a nedovolil hrát plnou silou. Příliš velké množství nevynucených chyb znamená, že se svým výsledkem moc spokojen asi nebude. Tak příště.

Nádherné představení ukázal Lucián Vantuch. Vzhledem k jeho věku a soupeřům, které dostával, k tomu téměř není co dodat. Prostě krásný bojovný výkon. Výsledek mluví za vše.

Velmi spolehlivě zahrál Patrik Štěpán. Tady už byla cítit nesporná šachová síla. Splnil si svůj cíl, postup do uzavřeného finále. Nebýt jediného zaváhání v předposledním kole, mohl pomýšlet dokonce na celkové prvenství.

Opět musíme poděkovat všem našim hráčům za vzornou reprezentaci Beskydské šachové školy a to jak po stránce čistě šachové, tak i společenského vystupování.